GENEL GÖRÜNÜM. AB ve Ukrayna, siyasi işbirliğini yakınlaştırmak üzere ortaklık anlaşması imzaladığını açıkladı.

Tam metin

(1)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

GENEL GÖRÜNÜM

Euro Bölgesi’nde ödemeler dengesi Ocak ayında +6.4 milyar Euro (önceki: +33.2 milyar Euro) ve Mart ayında tüketici güven endeksi -9.3 (önceki:-12.7) oldu.

AB ve Ukrayna, siyasi işbirliğini yakınlaştırmak üzere ortaklık anlaşması imzaladığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Babacan, cari açığın önemli bir risk olduğunu ve hızla düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Twitter yasağının kaldırılması için İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurduklarını ve kararı verenlerle uygulayanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Fransa, Rusya ile askeri işbirliğini kestiğini açıkladı.

Çağdaş Hukukçular Derneği operasyonunda tutuklanan beş avukatın serbest bırakıldığı açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasına dair belgeyi imzaladı.

Almanya’da ÜFE Şubat ayında aylık % 0.0 (önceki: %-0.1), yıllık %-0.9 (önceki: %-1.1) oldu.

ABD'de Mart ayında işsizlik maaşı başvuruları toplam 320 bin kişi (önceki:315 bin), devam eden işsizlik başvuruları toplam 2 milyon 889 bin kişi (önceki: 2 milyon 855 bin) ve Şubat ayında öncü göstergeler endeksi: % +0.5 (önceki:%+0.3), ikinci el konut satışları % -0.4 (önceki:%-5.1) oldu.

Moody’s Denizbak, TSKB ve Garantibank İnternational’ın kredi notlarını olası bir indirim için izlemeye aldı.

Twitter’ erişim mahkeme kararı ile engellendi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala Niğde saldırısını gerçekleştirenlerin batı uyruklu olduğunu, gerekli teyitler yapıldıktan sonra ülkelerin de açıklanacağını belirtti.

Fitch ABD’nin notunu AAA olarak teyit ederken görünümünü ise negatif izlemeden çıkararak durağan olarak belirledi.

ABD’nin Rus yetkililer için aldığı yaptırım kararının ardından Rusya’da benzer şekilde ABD yetkilileri için yaptırım kararı aldı.

Fitch ve Standard & Poors Rusya’nın görünümünü negatife düşürdü.

(2)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

FED’in bankalara yılık olarak uyguladığı stres testi sonuçlarına açıklandı. Buna göre değerlendirmeye tabii tutulan 30 bankadan 29’u testi geçti.

Standard & Poors Yunanistan’ın notunu B-/B olarak onaylarken görünümü ise durağan olarak belirledi. S&P açıklamasında Yunanistan elpnpmisinin kademeli olarak yeniden dengeleneceğine inandıklarını, genel kamu borçları ve dış açıkların halen çok yüksek olduğunu ve Yunanistan ekonomisi kayda değer bir büyüme yakalarsa uzun vadede kredi notunun artabileceği mesajını verdi.

Londra Finans Merkezi’nin Başkanı Lord Mayor Fiona Woolf, Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ile sonuçlanan olayların bölgesel finans merkezi yarışında İstanbul’u öne çıkardığını belirtti.

Almanya Başbakanı Merkel, siyasi ortamın uygun olmadığı sürece G-8 zirvelerinin düzenlenmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Kırım’ı topraklarına katma kararı alan Rusya’ya karşı atılacak yeni adımlar üzerinde uzlaşmaya çalışmak için toplandı.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabası yakınlarına, Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenlendiği açıklandı.

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde, uygulama yapan güvenlik güçlerine ateş açıldığı bildirildi.

ABD Başkanı Obama, Rusya’ya destek veren bir grup kişiyi ticari anlamda kara listeye aldıklarını ve Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılaması için mali destek vereceklerini açıkladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, benzin ve motorinde tavan fiyat kararı aldığını açıkladı.

Fransa’da cari işlemler dengesi Ocak ayında -3.9 milyar Euro (önceki:-1.2 milyar Euro) oldu.

İngiltere’de Şubat ayında ILO işsizlik oranı:%7.2 (önceki: %7.2) oldu.

ABD'de 14 Mart MBA piyasa endeksi 369 (önceki: 373.3) ve 4. Çeyrek cari işlemler dengesi -81.12 milyar dolar (önceki:-94.8 milyar) oldu.

CHP’nin fezlekelerin Meclis’te görüşülmesi yönünde verdiği önerge reddedildi. Bunun üzerine CHP fezlekelerde adı geçen 4 bakan hakkında soruşturma önergesi verdi.**

Ukrayna askerlerini Kırım’dan çekmeyi planlarken, Rus vatandaşlarına vize zorunluluğu getirmek için çalışmalara başladı.

İran üst düzey görüşmecisi ve Dıs İşler Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçı, İran ile 5+1 grubu arasındaki bir sonraki görüşme turunun 7 ila 9 Nisan tarihleri arasında muhtemelen Viyana şehrinde yapılacağını bildirdi.

(3)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

ABD Merkez Bankası FED, iki günlük toplantı sonrasında aylık 65 milyar dolar seviyesinde olan tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltarak 55 milyar dolara düşürdü. FED Başkanı Janet yellen ise yaptığı konuşmada tahvil alımlarının sona ermesinin 6 ay sonrasında faizlerin artırılması gerektiğini dile getirdi.

Obama Ukrayna’daki durumda askeri müdahalenin ihtimal dışı olduğunu belirtirken, AB Başkanları ise bugünkü zirvede Rusya’ya ek yaptırım seçeneğini görüşecek.

IMF, Latin Amerika ülkeleri yerel para birimlerinin değer kaybedeceği bir döneme girileceğini açıkladı.**

Güney Kore, 3 Çinli banka ile Barclys Plc. hakkında yuan cinsi mevduatlarda yaşanan dalgalanmalar nedeni ile soruşturma başlattı.

TCMB, enflasyonun yakından izleneceğini ve sıkı para politikası duruşunun, iyileşme olana kadar sürdürüleceğini açıkladı.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adı geçen dört eski bakan, haklarında soruşturma komisyonu kurulmasını istedi.

AB Ekonomik ve Parasal İşler Komisyoneri Olli Rehn, Ukrayna'ya ek olarak 1 milyar Euro yardım yapacaklarını ve yeni Ukrayna kredisinin yılsonuna kadar devam edeceğini açıkladı.

Yunanistan'da toparlanmanın hızlanmasıyla, 2009'dan beri ilk banka tahvili satışının gerçekleştiği belirtildi.

İtalya’da global dış ticaret dengesi ocak'ta: +0.36 milyar Euro (önceki: +3.62 milyar Euro) oldu.

Almanya'da Mart ayında ZEW ekonomik güven endeksi 46.6 (önceki: 55.7), ZEW cari koşullar endeksi 51.3 (önceki: 50.0) oldu.

Euro Bölgesi’nde Ocak ayında dış ticaret dengesi +0.9 milyar Euro (önceki: +13.9 milyar Euro) oldu.

ABD'de Şubat ayında MD TÜFE aylık % +0.1 (önceki.%+0.1) ve yıllık % +1.1 (önceki:

%+1.6), konut başlangıçları % -0.2 (önceki: % -16), inşaat ruhsatları %+7.7(önceki:%-5.4) oldu.

TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını % 10 (önceki: % 10) ve merkez bankası gecelik borçlanma faiz oranını % 8 (önceki: % 8) oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulması anlaşmasını imzaladı.

(4)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

Ukrayna Devlet Başkanı ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Kırım referandumuyla ilgili ülkesinin görüşmelere hazır olduğunu ama toprak ilhakını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’de 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri izlemek üzere gözlemci heyeti göndermeyeceğini açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius G-8 üyesi yedi ülkenin, Rusya’nın üyeliğini askıya aldığını açıkladı.

Çinli emlak geliştirme şirketi Zhejiang Xingrun Real Estate Co. bankalara olan 400 milyon dolarlık kredi borcunu ödeyemedi ve temerrüde düştü.

Moody’s Arjantin’in kredi notunu 1 basamak daha düşürerek CAA1’e indirdi. Görünüm ise durağan olarak açıklandı.

Türkiye’de Aralık ayında işsizlik oranı % 10 (Kasım: % 9.9) oldu.

Euro Bölgesi’nde TÜFE Şubat ayında aylık % +0.3 (önceki:%-1.1), yıllık: % +0.7 (önceki: % +0.8) oldu.

Euro Bölgesi’nde gıda ve enerji hariç TÜFE Şubat ayında aylık %+0.4 (önceki:%-1.4), yıllık

%+1.1 (önceki:%+1.0) oldu.

ABD'de Şubat ayında sanayi üretimi % +0.6 (önceki: % -0.3), kapasite kullanım oranı % 78.8 (önceki:% 78.5) ve Mart ayında Empire State imalat endeksi 5.61 (önceki: 4.48), NAHB konut piyasası endeksi 47 (önceki:46) oldu.

Fransa, 13 hafta vadeli ihalesinde 3.89 milyar Euro, 20 hafta vadeli ihalesinde 1.53 milyar Euro, 50 hafta vadeli ihalesinde 1.84 milyar Euro ve toplamda 7.26 milyar milyar Euro satış yaptığını açıkladı.

Kırım Parlamentosu, "Bağımsız Kırım Cumhuriyeti"ni ilan ettiğini açıkladı.

Rusya Kırım’ın bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanınmasını öngören kararnameyi imzladı.

Ukrayna parlamentosu, Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov tarafından alınan "kısmi seferberlik" kararını onayladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kırım'da yapılan referandumun bir meşruiyeti olmadığını belirtti.

AB Dışişleri Bakanları, Ukrayna ve Rusya’dan 21 yetkiliye karşı yaptırım uygulanması üzerinde anlaştığını açıkladı. Seyahat yasakları ve varlık dondurmayı kapsayan AB yaptırımları için ek önlemlerin önümüzdeki günlerde geleceğini belirtti.

Gezi Parkı protestoları ile ilgili iddianamenin, 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildiği ve davanın ilk duruşmasının 12 Haziran'da yapılacağı açıklandı.

(5)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

düzenlediği basın toplantısında Kırım'da yapılan referandumun uluslararası hukuka aykırı nitelikte olduğunu ve Ukrayna'ya gerekli olan maddi yardımı da sağlayacaklarını açıkladı.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :