Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 9/16, 26 Şubat 2016)

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 9/16, 26 Şubat 2016)

Geçen hafta neler oldu?

*** AYM, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğunun hak ihlali olduğuna karar verdi. Gazeteciler tahliye edildi. (Haberin devamı bültende...)

*** ABD ve Rusya Suriye’de ateşkes konusunda anlaştı. Şam operasyonları durduracağını seçimlerin 13 Nisan 2016’da yapılacağını duyurdu. IŞİD ve El Nusra‘nın kapsam dışı kaldığı ateşkes 27 Şubat'ta başlayacak. YPG ve PYD’nin de ateşkes dışında tutulmasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “El Nusra da IŞİD'e karşı savaşıyor; YPG'ye iyi diyorsunuz da onlara neden iyi demiyorsunuz?" dedi. Türkiye’nin Suriye’deki PYD mevzilerine yönelik topçu ateşi bu hafta da sürerken ABD, Türkiye’ye bir kez daha bombardımanı durdurma çağrısı yaptı. Başbakan Davutoğlu ise “Ateşkes bizim için bağlayıcı değildir” dedi.

*** Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı DNA incelemesine göre Ankara’daki bombalı saldırıyı, TAK’ın açıkladığı Abdülbaki Sömer'in yaptığı kesinleşti. Ankara ise saldırının PYD bağlantılı olduğu konusundaki ısrarını sürdürüyor. Gözaltına alınan 21 kişiden 14'ü tutuklandı, ölü sayısı 29’a yükseldi. Başbakan Davutoğlu, yaşanan güvenlik riski karşısında her ile ‘özel tedbirler’ içeren bir güvenlik konsepti geliştireceklerini açıkladı.

*** HDP Van milletvekili Tuba Hezer'in Ankara’daki bomba olayının faili Abdulbaki Sömer için Van’da kurulan taziye evine gitmesi üzerine HDP’li vekilleri “terörist”

olmakla itham eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bedelini ödemeliler... Fezlekelerin gereği yapılmalı” dedi.

*** Başbakan Ahmet Davutoğlu Rusya krizi nedeniyle zor günler geçiren turizm sektörü için 255 milyon liralık eylem planını açıkladı. Davutoğlu, turizm bölgelerinde turist kaybı yaşanmadığını da savundu.

*** Cizre’de operasyonların tamamlanmasının ardından mahallelerden çıkarılan cenazelerden çoğu, uygulanan vahşetten dolayı hâlâ teşhis edilemedi. Operasyonların sürdüğü Şırnak’ın İdil ve Diyarbakır’ın Sur ilçelerinde evlerde mahsur kalanlar, Cizre’de yaşananları hatırlatırken, Avukat Bahri Belen, sanatçılar Ferhat Tunç, Zeynep Tanbay, Lale Mansur, Dilek Gökçin ve yazar Ayşegül Devecioğlu’ndan oluşan sivil gözlem heyeti, Sur’da mahsur kalanların ve yaralıların tahliyesi için insani yardım koridoru açılmasını talep etti. Valilik, güvenlik koridoru açıldığını açıklarken Devecioğlu, bu açıklamaya rağmen top atışları ve "teslim olun" anonsları yapıldığını söyledi. Açıldığı iddia edilen koridor ile Sur’dan çıkabilen olmadı.

*** Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan bakır madeni için polis ve jandarma eşliğinde bölgeye getirilen iş makineleri, şantiye kurma çalışmalarına başladı. Kentteki protestolar da polisin orantısız müdahalesi de sürerken Başbakan Davutoğlu, hukuki süreç bitene kadar maden projesinin durdurulduğunu duyurdu. Ancak maden şirketinin şantiye çalışmaları sürüyor. Artvin Valiliği’nin de şirkete ‘yer tahsis izni’ verdiği ortaya çıktı.

---

(2)

AYM hak ihlali kararı verdi, Dündar ve Gül tahliye edildi

Anayasa Mahkemesi, ‘MİT Tırları’ haberi nedeniyle 26 Kasım 2015’ten beri cezaevinde olan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğunun hak ihlali olduğuna hükmetti.

Kararın ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi gazetecilerin tahliyesine karar verdi. Serbest kalan gazeteciler hakkında yurtdışına çıkış yasağı kondu. Dündar ve Gül çıktı ancak Türkiye hapishanelerinde hala 33 gazeteci tutuklu bulunuyor, hapishanelerdeki ‘düşünce suçlusu’ sayısı durmadan artmaya devam ediyor...

Af Örgütü 2015 Yıllık Raporu’nu yayımladı

Uluslararası Af Örgütü, her yıl dünya çapındaki hak ihlallerini incelediği yıllık raporunu yayımladı. İnsan haklarının dünya çapında büyük tehdit altında olduğu belirtilen rapora göre 2015’te en az 122 ülkede işkence veya kötü muamele vakaları yaşandı, en az 30 ülke mültecileri tehlike altında olabilecekleri ülkelerine geri gönderdi, en az 19 ülkede hükümet veya silahlı gruplar savaş suçu işledi.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde ise insan haklarının Haziran’daki genel seçimlerin ardından başlayan çatışma süreciyle ciddi biçimde kötüye gittiği; basının, hükümet tarafından “eşi benzeri görülmemiş bir baskıyla karşı karşıya” kaldığı; ifade özgürlüğü ihlallerinin arttığı ve devlet şiddetinde cezasızlığın devam ettiği vurgulandı. Rapora erişim için tıklayınız.

(3)

Türkiye Twitter’dan içerik kaldırma taleplerinde birinci

Twitter, hükümetlerden gelen hesap kapatma, içerik kaldırma vb. taleplerin dökümünü içeren altı aylık şeffaflık raporu yayınlandı.

Rapora göre, 1 Temmuz-31 Aralık 2015 tarihleri arasında, Türkiye Twitter'dan toplam 2211 kez talepte bulundu. Bu taleplerin yüzde 23'ü olumlu yanıt aldı. Mahkeme kararı doğrultusunda kaldırma talebi sayısı 450, hükümet kurumları, polis ve diğer makamlardan gelen kaldırma talebi sayısı 1761, erişime engellenen hesap sayısı 414, erişime engellenen tweet sayısı 3003. Belirtilen dönemde, dünya genelinde erişime engellenen toplam tweet sayısı 3353. Yani Türkiye'nin talebiyle engellenen tweet'lerin sayısı dünyanın geri kalanının (350) neredeyse 10 katı. Türkiye'yle ilgili verilerin rapora dahil edildiği 2012 yılından bu yana dünya genelindeki toplam 8428 içerik kaldırma talebinin 6673'ünün (yüzde 79) kaynağı Türkiye. Rapor için tıklayınız

Erdoğan’a hakaret davaları

Nokta Dergisi’nin 18. sayısının kapak fotoğrafı nedeniyle derginin Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçlarından iddianame düzenlendi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı şehit cenazesi önünde ‘selfie’ yapar şekilde gösteren kapak nedeniyle gazetecilerin 12 yıl 2 aya kadar hapsi isteniyor. Davanın ilk duruşması 15 Nisan 2016’da görülecek.

Birgün yazarı Kemal Ulusaler, “Ayaktayız, ayakta” başlıklı yazısı; CHP Bornova Gençlik Kolları Başkanı Ömer Yener ise İzmir’de düzenlenen bir eylemde kullandığı ifadeler nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 11’er ay 20’şer gün hapse mahkum oldular, cezalar ertelendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlandı. İddia edilen hakarete kaynak olarak, Kılıçdaroğlu’nun partisinin 35. Olağan Kurultayı ve 19

(4)

Ocak 2016’daki TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmalar ile Twitter hesabındaki paylaşımları gösterildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Avukat Tugay Bek hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret' ve 'polisi aşağılamak' iddialarıyla dört ayrı soruşturma açtı. 2010 yılından bu yana yaptığı Facebook paylaşımları nedeniyle suçlanan Bek, paylaşımlarının avukatlık göreviyle alakalı olduğunu söyledi, "Düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması temel bir hukuk ihlalidir" dedi.

13 yaşındaki A.Ş. Facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek, evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı, sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı. Sorgu sırasında, A.

Ş.’nin sosyal medya hesaplarının 9 aydır polis takibinde olduğu ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sözcü gazetesi yazarı Nasuh Mahruki hakkında gazetede 22 Şubat 2016’da yayımlanan “Erdoğan neden başkan olmamalı” başlıklı köşe yazısı nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla soruşturma başlattı.

AKP İstanbul eski milletvekili Hakan Şükür’e, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, BirGün yazarı Seray Şahiner’i okulların imam hatip liselerine dönüştürülmesini eleştirdiği yazısı nedeniyle mahkum etti. Şahiner, hiciv içeren yazısındaki “Üstün zekasına daha önceki tapelerden şahit olduğumuz Bilal Erdoğan” ifadesi nedeniyle 2 bin 610 TL tazminat ödeyecek.

Geçtiğimiz günlerde ise, İzmir'de Ali D. isimli bir yurttaş 'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı televizyonda görünce hakaret ettiği’ iddiasıyla eşini savcılığa şikayet etti. Ali D., eşi kendisine boşanma davası açtığı için intikam aldığı iddiasını reddediyor ancak yaşanan durum 'cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasının hayatımızda edindiği yeri gözler önüne seriyor.

71 Akademisyene daha soruşturma açıldı

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirinin ardından akademisyenlere yönelik başlatılan “cadı avı” bu hafta İstanbul Marmara ve Mardin Artuklu üniversitelerinde açılan soruşturmalarla sürdü.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü barış bildirisine imza atan bilim insanları hakkında idari işlem başlatarak, 35 akademisyenden savunma istedi. Hakkında soruşturma başlatılanlar arasında Prof. Dr. Özdemir Aktan, Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Prof. Dr.

İbrahim Kaboğlu gibi isimler yer alıyor. Mardin Artuklu Üniversitesi de bildiride imzası bulunan 36 akademisyen hakkında idari soruşturma başlattı. Ayrıca Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı da akademisyenler hakkında adli soruşturma açtı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, “yazılı basın ve sosyal medyada çıkan röportaj ve beyanları ile üniversiteye dönük hakaret yaptığı, itibar zedeleyici ithamlarda bulunduğu”

(5)

gerekçesiyle Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yenigün’ün işine son verdi. “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalaması nedeniyle açılan disiplin soruşturması süresince görevinden uzaklaştırılan Yenigün, Star gazetesinden Cem Küçük’ün kendisini ve okul yönetimini hedef alan yazılarının ardından iş akdinin feshedildiğini belirtti.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi de bildiriye imza veren Yrd.Doç.Dr. Meral Camcı’yı hakkında başlatılan disiplin soruşturması sonucunda işten attı.

Yazar Sevan Nişanyan'a hücre hapsi

Söke Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan yazar Sevan Nişanyan’ın Söke Açık Cezaevi'nde tutuklu kaldığı dönemde işlediği iddia edilen üç ayrı idari disiplin suçu nedeniyle açılan dava Söke İnfaz Hakimliği’nde görüldü.

Mahkeme, “cezaevine internet sağlayıcı cihaz sokmak” suçundan Nişanyan’a 11 gün hücre cezası verirken, “usulsüz şekilde mektup göndermek” suçundan aldığı kınama cezasını kaldırdı. Mahkeme, “infaz memurlarına rüşvet teklif etmek” suçlamasına ilişkin kararını ise 3 Mart’ta açıklayacak.

‘Terör’ suçlamasıyla açılan dosyalar

HDP İstanbul eski Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında 2008, 2009 ve 2010 yıllarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) etkinliklerinde yaptığı konuşmalar nedeniyle 4 ayrı iddianame hazırlandı. Terör örgütü PKK'yı övmekle suçlanan Tuncel, İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemeleri’nde açılan davalarda toplamda 8 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, kitapları ‘terör örgütü propagandası’ içerdiği iddiasıyla yasaklanan Hasan Cemal, Tuğçe Tatari ve kitapları basan matbaa yetkilileri hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ile ‘suç ve suçluyu övme’ iddiasıyla soruşturma başlattı.

Öte yandan Derik’te 4 gün önce gözaltına alınan ve ‘güvenlik’ gerekçesiyle Mardin’e sevk edilen Derik Belediye Eş Başkanları Abdulkerim Erdem, Sabahat Çetinkaya ve Derik

(6)

Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Murat Özüçalışır ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

Basın özgürlüğü...

Çatışmaların sürdüğü Sur’da bir evde mahsur kaldıktan sonra gözaltına alınan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı. 1. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama kararına dayanak olarak; yapılan ihbarlar, gizli ve açık tanık beyanları ve bombardıman altındaki Sur'dan çıkmış olmasına rağmen giysilerinde tespit edilen barut bulguları gösterdi. Dolan ile birlikte Türkiye cezaevlerinde 33 gazeteci bulunuyor.

Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği, aralarında DİHA, Özgür Gündem ve Evrensel’in de bulunduğu 120 Twitter hesabına erişimin engellenmesi kararı verdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine alınan kararda söz konusu hesaplardan Türk Ceza Kanunu’nun 300, 301, 313 maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na aykırı paylaşımların yapıldığı savunuldu.

Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği de aralarında JİNHA ve Özgür Gün TV’nin bulunduğu çok sayıda internet adresindeki bazı içeriklerin ‘terörü övdüğü, şiddete ve suça teşvik ettiği, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit ettiği’ gerekçesiyle engellenmesine karar verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün şikayeti üzerine İMC TV hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla soruşturma başlattı. Bu kapsamda yayın platformu TÜRKSAT’a yazı gönderen savcılık kanalın frekansının iptal edilmesini istedi

Batman Yön Gazetesi 'İfade Özgürlüğü' ödülüne aday

Batman'da kamu kuruluşlarındaki usulsüzlüklerle ilgili haberler nedeniyle hakkında defalarca dava açılan Batman Yön Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ferit Tunç, tepki olarak baş sayfa manşetlerinde haber yerine yemek tarifleri vermeye başladı. Tunç, İngiltere

(7)

merkezli Index on Censorship (Sansür Endeksi) kurumunun İfade Özgürlüğü ödülüne gazetecilik dalında aday gösterildi.

Davalarla ilgili olarak "Biz artık gazetecilik yapamaz olduk. Suçlar ortada, belgeler ortada, biz sırf bunları haberleştirdiğimiz için dava açılıyor" diyen Tunç, "Kurum müdürleri madem sadece yemekten anlıyor, biz de yemek tarifi verelim artık dava açmasınlar dedik"

açıklamasını yaptı.

Faili polis olan ölümler

Anayasa Mahkemesi (AYM), kullandığı gaz bombasıyla 18 aylık bebek Mehmet Uytun’un ölümüne neden olan Jandarma er Hakan Alkan hakkında soruşturma izni verilmemesinin ‘hak ihlali’ olduğuna hükmetti.

Yaşam hakkının, etkin soruşturma yürütülmesi yükümlülüğü yönünden ihlal edildiğine karar veren AYM, mülki amirlik ve savcılıktan gerekli adli işlemin yapılarak ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasını istedi. Ayrıca aileye 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Gezi Parkı eylemleri döneminde Hatay’da polis tarafından gaz fişeğiyle vurularak öldürülen Abdullah Cömert ile ilgili bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu. Sanık polis Ahmet Kuş’un Cömert’i bilerek ve amaçlayarak vurduğu tespit edilen raporda, “Silahın kullanılmasında deneyim sahibi olmasına karşın silahı yere yatay veya yataya yakın şekilde kullanmış olması, ölüme yol açacak şekilde hayati tehlikeyi doğuracak bir bölgeyi hedeflemiş olduğunu göstermektedir” ifadesi yer aldı.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 19 Şubat 2016’da bir polis aracından açılan ateş sonucu 59 yaşındaki Dilşah Ak öldü, yanında bulunan 10 yaşındaki kızı yaralandı. Olayla ilgili açıklama yapan Mardin Valiliği, Ak’ın zırhlı araçta oluşan teknik bir arızadan dolayı ateşleme mekanizmasının harekete geçmesi nedeniyle vurulduğunu iddia etti. Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İstanbul Sarıyer’de bulunan Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi’ne 21 Şubat 2016’da el yapımı patlayıcı ile saldırı düzenlendiği iddia edildi. Saldırının ardından 20 yaşındaki Yılmaz Öztürk isimli bir genç polis tarafından vurularak öldürüldü.

Olayın hemen ardından “karakola bomba atan terörist öldürüldü” şeklinde Emniyet kaynaklı haberler servis edilirken, ailenin avukatı Cemal Yücel ise haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yılmaz’ın evine giden yolun üzerinde vurulduğunu ve herhangi bir bomba sesi duyulmadığına yönelik tanık ifadeleri olduğunu belirten Yücel, “kasıtlı öldürme” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusu yapacaklarını açıkladı.

(8)

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

Gündemden bihaber kalmayın

Hızla değişen ülke gündemini aynı hızla güncellenen müze animasyonlarından takip edebilirsiniz.

Can Dündar ve Erdem Gül serbest

Anayasa Mahkemesi, ‘MİT Tırları’ haberi nedeniyle 26 Kasım 2015’ten beri tutuklu bulunan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğunun hak ihlali olduğuna hükmetti, 14. Ağır Ceza Mahkemesi gazetecilerin tahliyesine karar verdi. Serbest kalan gazeteciler hakkında yurtdışına çıkış yasağı kondu. Dündar ve Gül çıktı ancak Türkiye hapishanelerinde hala 33 gazeteci tutuklu bulunuyor, hapishanelerdeki ‘düşünce suçlusu’ sayısı durmadan artmaya devam ediyor...

Cerattepe'deki maden faaliyeti durduruldu

Artvin Cerattepe’de halkın haftalardır süren mücadelesinde umut verici bir gelişme yaşandı. Bakanlar, Artvin Valisi, Belediye Başkanı, il milletvekilleri, Yeşil Artvin Derneği yöneticileri ve diğer ilgililerle bir araya gelen Başbakan Davutoğlu, halkın karşı çıktığı maden projesine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Görüşmenin ardından Artvin Belediyesi, hukuki süreç bitene kadar maden projesinin durdurulduğunu duyurdu.

Ancak maden şirketinin çalışmalarını sürdürdüğü iddia ediliyor.

(9)

Barış gelecek mi?

ABD, Rusya ve Şam rejimi Suriye’de 27 Şubat’ta ateşkesin başlaması konusunda anlaşmaya vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan IŞİD ve El Nusra gibi YPG ve PYD’nin de ateşkes dışında tutulmasını istedi. Türkiye’nin Suriye’deki PYD mevzilerine yönelik topçu ateşi bu hafta da sürerken, ateşkes anlaşmasının ardından ABD, Türkiye’ye bir kez daha bombardımanı durdurma çağrısı yaptı. Başbakan Davutoğlu ise “Ateşkes bizim için bağlayıcı değildir” dedi.

Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı kuruldu

Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim, Ankara Düşünce Özgürlüğü Girişimi ve İzmir Düşünce Özgürlüğü Girişimi’nin öncülüğünde “Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı” kuruldu. İfade özgürlüğü mücadelesinde gönüllü bireylerin ve girişimlerin eşgüdümünü sağlamak amacıyla İstanbul, Ankara ve İzmir başlayarak ülke geneline yayılması planlanan Ağ, sivil itaatsizlik eylemleriyle Düşünce suçluları(!)nın ‘suç’larına iştirak edecek, açılan davalarda onları yalnız bırakmamak için yargılamaların takibini yapacak. Ayrıca toplumsal farkındalığı arttırarak ifade özgürlüğü mücadelesine katkı sağlayacak bu yapı, duyarlı olan herkesin katılımına açık olacak.

Cizre’de biten operasyonlar Sur ve İdil’de sürüyor

Cizre’de biten operasyonun ardından ulaşılan cenazelerin çoğu henüz teşhis edilemedi.

Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın İdil ilçelerinde sokağa çıkma yasağı devam ederken çatışmalar ve ortaya çıkan bilanço her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Sur’un ateş altındaki mahallerindeki evlerde mahsur kalanlar, Cizre’de yaşananları hatırlatırken;

avukat, yazar ve sanatçılardan oluşan bir sivil gözlem heyeti Sur’da mahsur kalanların ve yaralıların tahliyesi için insani yardım koridoru açılmasını talep etti. Valilik, güvenlik

(10)

koridoru açıldığını duyurdu ancak top atışları ve "teslim olun" anonsları arasında, açıldığı iddia edilen koridor ile Sur’dan çıkabilen olmadı.

ZAYTUNG

ABD'NİN "MÜSLÜMAN KARDEŞLER"İ TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETMESİNE RTE'DEN SERT KARŞILIK GELDİ: COEN KARDEŞLER SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK MI?...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE AYNI GÜN DOĞMUŞ OLAN DAVUTOĞLU'NUN DOĞUM GÜNÜNÜN BİR SONRAKİ GÜNE DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN GEREKEN YERLERE TALİMAT VERİLDİĞİ ÖĞRENİLDİ...

ANKARA'DAKİ SALDIRIYLA İLGİLİ YAYIN YASAĞININ, ''NASILSA UNUTULMUŞTUR'' GEREKÇESİYLE KALDIRILDIĞI AÇIKLANDI...

FOTOŞOP İDDİALARI ÜZERİNE ANKARA BOMBACISININ 6 YENİ FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞAN TAK, ÖRGÜT İÇİ INSTAGRAM HESABI AÇMA ZORUNLULUĞU GETİRDİ...

DAVUTOĞLU, TURİZM EYLEM PLANINI AÇIKLADI: ''BAŞINA BİR İŞ GELMEDEN TATİLİNİ BİTİRİNE PARASININ %20'Sİ İADE EDİLECEK''

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Yüzüklerin Efendisi filminin karakterlerinden Gollum’la ilgili bir ekran görüntüsünü Recep Tayyip Erdoğan’la benzerlik kurarak Facebook sayfasından paylaşan Bilgin Çiftçi hakkında açılan davaya Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme hâkimi, Gollum’un kötü karakter olup olmadığının belirlenmesi için istenen bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 12 Mayıs 2016’ya erteledi.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP’nin Diyarbakır mitingine yönelik yapılan saldırıyla ilgili haberi nedeniyle “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçundan yargılanan Hürriyet ve Radikal muhabiri İdris Emen’in beraatine karar verdi.

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Ağrı’da düzenlenen protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle Ağrı Valisi Musa Işın tarafından görevlerinden uzaklaştırılan ve haklarında “yasadışı örgüt üyesi olmamakla birlikte yasadışı örgüt adına suç işlemek” ve “yasadışı örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla dava açılan 14 kamu çalışanının yargılanmasına 23 Şubat 2016’da başlandı. Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıkların savunmalarını alan mahkeme heyeti, duruşmayı 29 Mart 2016’ya erteledi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

28 Haziran 2013’te Diyarbakır Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde kalekol yapımını protesto eden ve “Barış İstiyoruz” pankartıyla yürüyen kalabalığa askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden Medeni Yıldırım ile ilgili davanın 3. duruşması 2 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Hakkari Kent Meclisi’nin 14 Ağustos tarihinde yaptığı ‘Öz yönetim’ açıklamasının ardından

“devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla tutuklu yargılanan Hakkari Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi ile DBP ve HDP il yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 11 sanıklı davanın 4. duruşması Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 Mart 2016 tarihinde görülecek.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :