Full text

(1)

Çeyrek final için sahaya çıkacaklar

Hekimlerin sorunları kitapçıkta toplandı

Gurbetçilerin eşyasını çalan 3 kişi yakalandı

Ketenli Derneği imdada koştu

İttifak Holding Konyaspor, Ziraat Türkiye Kupası son 16 Turu’nda bugün saat 17.30’da Fatih Karagümrük ile deplas- manda karşılaşacak. Anadolu Kartalı, adını çeyrek finale yazdırmak istiyor.

n HABERİ SPOR'DA

Konya Tabip Odası Başkanı Dr.

Eyüp Çetin, Türkiye genelin- deki hekimlerin çalışma şartları ve sorunları belirleyerek konu ile ilgili hazırladıkları çözüm önerilerini bir kitapçık haline getirdiklerini bildirdi.

n HABERİ SAYFA 7'DE

Cihanbeyli’de 15 farklı evden çaldıkları çeşitli ev eşyalarını Konya il merkezindeki spot- çulara satan 3 hırsızlık şüphe- lisi polisin yaptığı araştırma sonucu yakalanarak gözaltına alındı. 3 şahıs, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

n HABERİ SAYFA 11'DE

Seydişehir Ketenli Derneği, 45 günlük bir sürede yaptığı yardım kampanyası sonunda topladığı yardım malzemeleri- ni, Suriye’nin El-Bab- Akhtarın Bölgesi’nde ihtiyaç sahibi ailelere, kişilere ve çocuklara dağıttı. n HABERİ SAYFA 3'TE

Rekor katılım Selçuklu Belediyesi’nin şivlilik geleneğini yaşatmak için düzenlediği ve 5 gün süren Selçuklu Şivlilik Festivali, muhteşem bir finalle kapandı. Başkan Pekyatırmacı, çocuklara şimdiden önümüzdeki yıl için müjde verdi

ASIRLIK KONYA GELENEĞİ FESTİVALE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ Konya’nın asırlık geleneği şivliliği bu yıl bir festivale dönüştüren Sel- çuklu Belediyesi, beş gün boyun- ca çocukları doyasıya eğlendirdi.

Selçuklu Şivlilik Çocuk Festiva- li’nde çocuklar TRT Çocuk karak- terlerinin yanı sıra gölge oyunu, eğlenceli oyunlar ve atölyelerde hoş vakit geçirdi. Etkinliğe ilgi gösteren başta çocuklar olmak üzere herkese teşekkür eden Başkan Pekyatırmacı, “Selçuklu sizinle güzel” dedi.

ŞİVLİLİK FESTİVALİ’NE REKOR KATILIM OLDU 5 gün süren festivale 535 bin 118 kişi katılarak tarihi bir rekora imza atıldı.

Birbirinden ilginç ve dikkat çekici et- kinliklerin yer aldığı Selçuklu Çocuk Festivali’ne gösterilen büyük ilginin bir sonraki festival için kendilerini azimlendirdiğine işaret eden Selçuk- lu Belediye Başkanı Ahmet Pekya- tırmacı, önümüzdeki yıl da çocuklar başta olmak üzere 7’den 70’e herke- sin istifade edebileceği bir etkinlik yapacaklarını şimdiden müjdeledi.

n HABERİ SAYFA 2’DE

KONYA’YA YAKIŞACAK SEKTÖRE KATKI SUNACAK

DEDEMLİ MAHALLESİ’NE ASEM KAZANDIRILIYOR

HKMO KONYA’DA ŞİRECİ GÜVEN TAZELEDİ

Konya’nın büyükbaş hayvan varlığı ile Türkiye’de birin- ci sırada, küçükbaş hayvan varlığı ile ikinci sırada yer aldığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pa- zarlarından birini Konya’ya kazandıracaklarını söyledi.

n HABERİ SAYFA 3'TE

Hayırsever Burhan Özdemir tarafından kayınbabası Übeyit Sarı adına Meram Dedemli Mahallesi’ne yap- tırılacak olan Aile Sağlığı Merkezi, bölgenin önemli bir eksiğini gidermiş olacak. ASEM için hazırlanan protokol taraflarca imzalandı. n HABERİ SAYFA 5'TE

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Konya Şubesi’nin

16. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

İki adayın yarıştığı se- çimlerde mevcut başkan

Süleyman Erden Şireci yeniden başkan seçildi n HABERİ SAYFA 4'TE

Sanayicinin enerjisi yerine geldi

İran’ın ‘teknik arıza’ gerekçesiyle Türkiye’ye gaz akışını 10 gün süreyle kesmesi nede- niyle Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yüzde 40 doğal gaz kısıtlaması ve planlı elektrik kesintileri uygulaması tamamen sona erdi.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü “Bir süredir sanayicimizi ve üretimi zorlayan doğalgaz kısıtlamaları son bulmuş oldu. Temennimiz bu tür kısıtla- maların bir daha yaşanmaması yönünde"

dedi. n HABERİ SAYFA 11'DE

11

06 İhracatçıya ‘dijital 11

pazara giriş’ desteği İnternet üzerinden 6

bin lira dolandırıldı Sobadan sızan gazdan

zehirlenen anne öldü

Eşsiz Lezzetlerin Adresi

www.konyayenigun.com

8 ŞUBAT 2022 SALI

2 TL

Eski Sanayi’de tiner

faciası yaşandı Otomobil takla

attı: 1 ölü, 4 yaralı

Eski Sanayi’de sobayı tutuşturmak için kullandığı tinerin bir anda parlaması üzerine paniğe kapılan kişi, hem kendini, hem de işyerinde bulunan bir arabayı yaktı.

n HABERİ SAYFA 6'DA

Ereğli’de karayo- luna çıkan köpeğe çarparak şarampo- le takla atan otomo- bilin sürücüsü baba hayatını kaybetti, eşi ve 3 çocuğu yaralandı.

n HABERİ SAYFA 6'DA

5 günde 535 bin 118

ziyaretçi

(2)

2 HABER 8 ŞUBAT 2022

Selçuklu Belediyesi’nin düzenlediği Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali sona erdi. 5 gün süren festivale 535 bin 118 kişi katıla- rak tarihi bir rekora imza atıldı. Başkan Ahmet Pekyatırmacı, önümüzdeki yıl da festivalin düzenleneceğinin müjdesini verdi

Şivlilik Festivali’ne rekor katılım oldu

Konya’nın asırlık geleneği şivli- liği bu yıl bir festivale dönüştüren Selçuklu Belediyesi, beş gün bo- yunca çocukları doyasıya eğlendir- di.

Selçuklu Şivlilik Çocuk Festiva- li’nde çocuklar TRT Çocuk karak- terlerinin yanı sıra gölge oyunu, eğlenceli oyunlar ve atölyelerde hoş vakit geçirdiler. Etkinliğin ilk gününde Burak Sezen ve göste- ri ekipleri sahne alırken, Regaip Kandili’nde Hafız Bekir Köse ile Kur’an-ı Kerim tilaveti ve hatim programı ile gönüllerin pası silindi.

Cuma akşamı Anadolu Ateşi çocuk gösterisi, Cumartesi Konya Şehir Tiyatrosu Küçük Kara Balık oyu- nu yer alırken, Pazar akşamı ise Neşeli Şarkılar Çocuk Korosu’nun yanı sıra Ekin Uzunlar konseri ile festival sona erdi. Beş günlük festi- valde çocuklar gün içerisinde mü- zikallerle ve teknoloji alanı eğlenir- ken, aileler ise konusunda uzman isimlerin katıldığı konferanslarda çocuk eğitimi konusunda bilgiler aldı.

Festivalin son gününde Kara- tay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile Meram Belediye Başkanı Mus- tafa Kavuş festivali ziyaret etti.

Etkinlikleri izleyen Kavuş ve Kılca festivale tam not verdi.

BEŞ GÜNDE FESTİVALE 535 BİN KİŞİ KATILDI Selçuklu Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen festival vatan- daşlar tarafından büyük ilgi gördü.

Beş günlük festivale toplamda 535 bin 118 kişi katılarak tarihi bir re- kora imza atılmış oldu.

Günlük ortalama yüz bin kişi- yi ağırlayan Selçuklu Belediyesi, önümüzdeki yıl da festivali düzen- lemeyi planlıyor.

Festival boyunca 20 müzikal, konser ve tiyatro 10 konferans, 174.682 metre aksiyon drone, 6 VR standında 6.500 etkinlik, 50 hayal perdesi gösterisi, 25.876 scooter howerboard etkinliği, 35 saat kum sanatı gösterisi, 8 atölye- de 4.975 etkinlik gerçekleştirilir- ken etkinlikte 476 personel görev aldı.

BAŞKAN PEKYATIRMACI’DAN FESTİVAL TEŞEKKÜRÜ Selçuklu Belediyesi olarak fes- tivali geleneksel bir hale dönüştü- receklerini belirten Selçuklu Bele- diye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,

“Konya’mızın yüzyıllardır devam eden şivlilik geleneğini gelecek ne- sillere aktarmak adına belediyeler olarak bugüne kadar birçok çalış- ma yapıyoruz.

Bu yıl çalışmalarımızı bir adım daha ileri taşıyarak şivliliği festiva- le dönüştürdük. Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali’mizde çocukları- mız beş gün boyunca gönüllerince eğlendi. Tabi bu festival bizim de tam arzuladığımız bir festival oldu.

Bir tarafta çocuklarımız oyunlarla, atölyedeki etkinliklerle eğlenirken, aileler de konferanslarda çocuk eğitim hakkında bilgiler aldılar.

Beş gün sonunda 535 bin kişi festivalimize katılarak burada hoş zaman geçirdiler.

Önümüzdeki yıllarda da bu fes- tivali sürdürerek geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Beş gün boyunca burada görev alan bele- diye çalışanlarımıza, etkinliklerde gösterilerde görev alan arkadaşla- rımıza, gösterdikleri ilgiden dolayı çocuklarımıza ve değerli ailelerine

teşekkür ediyorum. ‘Selçuklu Sizinle Güzel’ diyorum.”

şeklinde konuştu.

n HABER MERKEZİ

(3)

Hicrî: 4 Zil-ka’de 1441 - Rûmî: 12 Haziran 1436

8 ŞUBAT 2022

Hicrî: 4 Zil-ka’de 1441 - Rûmî: 12 Haziran 1436

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK GÜNEŞ ÖĞLE İKİNDİ AKŞAM YATSI 06:20 07:42 13:11 16:02 18:27 19:44

DURUMU HAVA

Gece Gündüz Konya -4°C 6°C Karaman -4°C 8°C Aksaray -9°C 7°C

Ankara -2°C 10°C Hicrî: 7 Recep 1443 - Rûmî: 26 Kânûn-i Sani 1437

Geçtiğimiz yıllarda önemli bir ko- nuyu dile getirmiştik.

Konya Tarım Fuarı ile ilgili…

Malum, Konya Tarım Fuarı Türki- ye’nin en büyük ve en çok ses getiren fuarı.

En önemli kısmı ise Konya…

Yani Konya en büyük tarımın en büyük paydaşı…

Tarımın ise en büyük paydaşı kim?Ziraat odaları…

E…Türkiye’nin en büyük fuarında paydaşların yer almaması biraz garip

karşılanıyordu.

Peki ne oldu?

Önceki yıllarda Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk’e de bu konuyu iletmiştik.

Selçuk Başkan vizyoner adam.

Neyin doğru, neyin yanlış olduğu- nu bilir.

Bu konu üzerine de çok kafa yor- muştur.

Ki…Bu konuda tavsiyelerin doğru ol- duğuna karar vermiş.

Sevinerek öğrendim ki bu yıl ger- çekleştirilecek olan

Konya Tarım Fuarı’ın- da ziraat odaları da yer alacakmış.

Dedim ya…

Selçuk Başkan vizyo- ner…En doğrusunu da yapmış.

Ne diyelim…

Şimdiden bereketli olsun.

***

Şimdiden uyarayım Hazır tarım konusu- na girmişken üreticiye yönelik çalışmaların hız- landırılması gerektiğini de hatırlatalım.

Nasıl mı?

Girdi maliyetleri çok yükseldi.

Mazot…

Ve gübre…

Hep bu uyarııları ya-

pıyoruz da zamanı geçmeden bir çalış- ma yapılsın istiyoruz.

Üretici de bunu istiyor.

Yani içinde bulunduğumuz ayın sonunda yapılacak bir çalışma üreticinin işine yaramaz.

Zira o tarihlerde çiftçi gübresini at- mak zorunda.

Atamadığı anda hasat döneminde yine üzülen biz olacağız.

Yani tüketici…

Misal…

Ekmeği daha pahalı yiyeceğiz.

Yem fiyatları uçacak.

Girdi maliyetleri demişken…

Sadece mazot, gübre değil iki başlık daha var üzerinde durulması gereken.

Birincisi enerji maliyetleri…

İkincisi de taban fiyatları…

Ürettiği maliyeti kazanamayan çiftçi bir daha ekim yapmayabilir.

Bunun iyi anlaşılması ve anlatılması gerekiyor.

Vekiller sahada ama bu başlıkların raporunu tutuyor mu?

Ya da ilgili bakanlıklara ve birimlere iletiliyor mu?

Yoksa…

Sıkıntı yaşayacağımız kesin.

Benden uyarması…

SELÇUK BAŞKAN VIZYONER ADAM

Çumra Belediyesi personelle- rinden Ahmet Faruk Erfidan, Çum- ra Belediyesi Düğün Salonu’nda düzenlenen düğün merasimi ile Maşide Çimen ile dünyaevine gir- di. Şerife- Habib Çimen çiftinin kızı Maşide ile merhume Şerife Erfidan ile merhum Mustafa Erfidan çiftinin oğlu Ahmet Faruk, düzenlenen dü- ğün merasimi ile dünyaevine girdi.

Maşide ve Ahmet Faruk misafirleri- ni, “Özel günler siz sevdiklerimizle güzel, bizimle olmanız dileğiyle…”

mesajı ile davet etti.

Çimen ve Erfidan ailelerini mutlu günlerinde Çumra Beledi-

ye Başkanı Av. Recep Candan, AK Parti Çumra İlçe Başkanı Osman Şahin, Çumra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Kural, Çumra Belediyesi Meclis Üyeleri, ilçe Pro- tokolü ile Çimen ve Erfidan ailele- rinin sevenleri ve yakınları yalnız bırakmadı.

Çimen ve Erfidan aileleri mi- safirlerini kapıda karşılayarak da- vetlilerin ‘Hayırlı olsun’ dileklerini kabul etti. Konya Yenigün Gazetesi olarak Maşide ve Ahmet Faruk’a bir ömür boyu mutluluklar dilerken, ailelerini de tebrik ederiz.

n MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Maşide ile Ahmet Faruk mutluluğa ‘evet’ dedi

Çumra Belediyesi personellerinden Ahmet Faruk Erfidan, düzenlenen düğün merasimi ile Maşide Çimen ile dünyaevine girdi. Genç çifti ve ailelerini mutlu günlerinde sevenleri ve yakınları yalnız bırakmadı

Türkiye’de büyükbaş hayvan varlığında birinci, küçükbaş hayvan varlığında ise ikinci sırada yer alan Konya’ya Bü- yükşehir Belediyesi tarafından yapılmakta olan canlı hayvan pazarı Türkiye’nin en büyük pazarlarından biri olacak

Konya’ya yakışacak sektöre katkı sunacak

Konya Büyükşehir Belediye Baş- kanı Uğur İbrahim Altay, 192 bin 473 metrekarelik alanda hizmet verecek yeni hayvan pazarı inşaa- tında sona yaklaştıklarını söyledi.

Konya’nın büyükbaş hayvan varlığı ile Türkiye’de birinci sırada, küçük- baş hayvan varlığı ile ikinci sırada yer aldığını hatırlatan Başkan Altay, Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarlarından birisi olacak tesisin sektöre önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ta- rafından yapımı tamamlanma aşa- masına getirilen yeni hayvan pazarı Türkiye’nin en büyüklerinden birisi olacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türki- ye’nin tarım ve hayvancılık alanın- da en önemli şehirlerinden birinin Konya olduğunu belirterek, büyük- baş hayvan varlığı ile birinci sırada, küçükbaş hayvan varlığı ile ikinci sırada yer alan Konya’da hayvancılı-

ğın gelişmesi için önemli yatırımları hayata geçirdiklerini söyledi. Adana Çevre Yolu üzerinde bulunan Bü- yükşehir Belediyesi Hayvan Park ve Pazar Yeri’ni Meram Boruktolu Ma- hallesi’ne taşımak için çalışmaları başlattıklarını kaydeden Başkan Al- tay, “Yeni canlı hayvan pazarımızın inşaatını büyük oranda tamamladık.

İçerisinde 4 bin 500 küçükbaş, 3 bin büyükbaş olmak üzere toplam 7 bin 500 kapasiteli hayvan satış alanları yer alacak.

Depolama, ahır ve karantina merkezi, sosyal tesisleri, araç oto- parkı ve TIR parkıyla toplam 192 bin 473 metrekare alanda inşaatını sürdürdüğümüz hayvan pazarı Tür- kiye’nin en büyük ve modernlerin- den birisi olacak inşallah. Şehrimizin hayvancılık sektörü için de önemli bir kazanç olacak. Yeni hayvan paza- rımızın tüm besicilerimize, çiftçileri- mize ve şehrimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

n HABER MERKEZİ

Ketenli Derneği’nden Suriye’ye 6 TIR yardım

Türk Eğitim – Sen’de 2.

dönem hedefleri belirlendi

Ketenli Derneği Suriye’nin El-Bab - Akhtarin bölgesindeki ihtiyaç sahibi ailelere ve çocukla- ra yardım elini uzattı. Konya’da yaptığı kampanyalar ile ihtiyaç sahiplerinin gönüllerine taht ku- ran Seydişehir Ketenli Derneği, 45 günlük bir sürede yaptığı yar- dım kampanyası sonunda topla- dığı yardım malzemeleri, Başkan Mehmet Kacaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri Suriye’nin El-Bab- Akhtarın Bölgesine bizzat giderek, o bölgedeki ihtiyaç sahibi ailelere, kişilere ve çocuklara dağıttı.

Ketenli Derneği Başkanı Mehmet Kacaroğlu, Suriye için gerçekleştirdikleri yardoım kam- panyası hakkında, “45 günlük bir süre içerisinde Ketenli Derneği olarak Seydişehir ve Konya’daki işadamları ve hayırseverlerin biz- lere dağıtılmak üzere ilettiği 1450 Adet Battaniye,750 Adet Sünger ,800 Adet Gıda Kolisi,250 Koli Ço- cuk Bezi, 52 Ton Kömür 200 Çift Kışlık Ayakkabı , 200 Adet Kışlık Yetişkin Elbise 100 Adet Kışlık Çocuk elbisesinden oluşan 6 TIR yardım malzemesi yönetim kuru- lu üyeleriyle birlikte Suriye’nin El- Bab bölgesine giderek dağıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ketenli Derneği Konya, Sey- dişehir ve her yerde adı ve bahsi geçen bir dernek haline gelmiştir bundan sonra dernek her yerde ciddi anlamda faaliyet yürütme- ye devam edecektir. Yaklaşık 4.5 yıldır Derneğimizi buralara getire bilmek için başta yönetim kuru-

lumuzla, Gönüllülerimizle ve tabi en önemlisi tüm Hemşerileriyle tek yumruk olmanın mutluğu içe- risindeyiz.

Bizimkisi bir bayrak yarışıydı ve Nisan 2023 Yılında 2.Döne- min sonuna geleceklerini ve 6 yılı tamamlayacağını dile getiren Başkan Mehmet Kacaroğlu , artık bu bayrağı yeni yüzlere taze kan- lara verme zamanının geldiğini kanısındayız.. 2023’e kadar asla durmak yok görev süresince özel- likle Derneğimizin yardım faliyet- leri anlamında ayrıca Sosyal ve Kültürel anlamda Konya’da ilk 3 derneğe girmeyi hedeflediklerini dile getirdi Organizasyona katkı- da bulunan Esnaflarımıza ve Tüm hemşerilerimize teşekkür ederiz.

Allah yaptıkları yardımları kabul etsin” dedi.

Ketenli Derneği tarafından gönderilen 6 TIR yardım malze- mesi bölgedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılırken, bölgede yardım se- vinç le karşılandı.

n HABER MERKEZİ

Türk eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanlığınca düzenlenen genişletilmiş ilçe temsilcileri ve yö- neticileri istişare toplantısında ikin- ci dönemde yapılacak olan masaya yatırılarak, hedefler belirlendi.

Kamu-Sen Konfederasyonu çatısı altında Konya’da sendikal fa- aliyetini sürdüren Türk Eğitim Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Ali Köç ve yönetim kurulu üyeleri, kendi- lerine bağlı ilçelerdeki temsilci ve yönetimleri ile genişletilmiş istişa- re toplantısı gerçekleştirdi.

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Ali Köç, “Sendika-

mıza bağlı ilçelerdeki temsilci ve yönetici arkadaşlar ile yaptığımız istişare toplantısında 2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci dö- nem değerlendirmesini ve ikinci dönemde yapılacak olan çalış- malar ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Oldukça verimli geçen istişare toplantımıza katılan ilçe temsilcilerimiz ve yönetimlerine katılımlarından dolayı sendikamız adına teşekkür ederiz” dedi. Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube ge- nişletilmiş istişare toplantısı günün anısına çektirilen toplu fotoğraflar ile son buldu. n HABER MERKEZİ

malik@konyayenigun.com

MEHMET ALI ELMACI

(4)

4 HABER 8 ŞUBAT 2022

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Konya Şubesi’nin 16. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. İki adayın yarıştığı seçimlerde mevcut başkan Süleyman Erden Şireci yeniden başkan seçildi

HKMO Konya’da

Şireci güven tazeledi

Türk Mühendis ve Mimar Oda- ları Birliği (TMMOB) Harita ve Ka- dastro Mühendisleri Odası (HKMO) Konya Şubesi’nin 2 gün süren genel kurulunun ardından Başkan Adayı Süleyman Erden Şireci ve Erhan Ci- vcik’in yarıştığı seçimlerde mevcut başkan Süleyman Erden Şireci yeni- den başkan seçildi.

‘MESLEKTAŞLARIMIZIN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALARDA BULUNMAYA DA

DEVAM EDECEĞİZ’

HKMO Konya Şubesi olarak görev süreleri boyunca ülkenin ve meslektaşların menfaatleri doğrul- tusunda çalışmalarda bulundukla- rını ve bulunmaya da devam ede- ceklerini ifade eden HKMO Konya Şube Başkanı ve Başkan Adayı Süleyman Erden Şireci, “ Şehrimi- ze ve üyelerimize gönülden hizmet edebilmek mecrası olarak gördüğü- müz ve büyük bir özveriyle, emekle katkı sağlamaya çalışacağımız Hari- ta ve Kadastro Mühendisleri Odası Konya Şubemize en ufak bir değer katabilmenin çabası içerisinde ol- duk ve bundan sonraki süreçte de olmaya devam edeceğiz. Ülkemiz, mesleğimiz ve meslektaşlarımıza faydalı olacağını düşündüğümüz her projede ve ortamda yer almaya çalışarak katkı koymaya çalışacağız.

Yaşadığımız şehri önemseyerek ve hissederek, doğrular için, birilerinin menfaatleri doğrultusunda değil, Ül- kemiz ve meslektaşlarımızın men- faatleri doğrultusunda çalışmalarda bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz.

Meslek alanlarının birbirine gir- diği, bir işlevin hangi mesleğin ana işi olduğunun karmaşıklığının ya- şandığı günümüzde mesleğimizin her zamankinden daha çok korun- maya ve öne çıkmaya ihtiyacı vardır.

Bu noktada taşınmaz değerlemesi ve kentsel dönüşüm uygulamaları gibi yeni alanlarda Harita Mühendis- lerinin daha etkin rol alması mutlak suretle sağlanmalıdır. Birlikte güçlü olacağımızın bilincindeyiz bu sebep- le mesleğimize, şehrimize ve milli meselelere dair söyleyeceğimiz her sözü birlikte kararlaştıracağız. Bu noktada “yetmiş iki buçuk millete bir göz ile bakmayan, halka müder- ris olsa, hakikatte cahildir” sözünü hep hatırlayacağız ve üyelerimizin sorunlarıyla hemhal olacağız” ifade- lerini kullandı.

‘ZORLU BİR GÖREV SÜRESİ GEÇİRDİK’

HKMO Konya Şubesi 15.Dönem Yönetim Kurulu olarak üzere pan- demi süreci ile zorlu bir süreç geçir- diklerini dikkat çeken Şireci, “Göre- ve geldiğimizden itibaren bilindiği üzere pandemi süreci ile zorlu bir süreç geçirdik. Ancak bu zorluklara rağmen Odamız ve siz kıymetli mes- lektaşlarımız için yapmış olduğumuz yeniliklere kısaca değinecek olursak;

Özel Sektörde çalışan meslektaş- larımız ile toplantı yaparak onların yaşamış oldukları sıkıntıları çözüme kavuşturma yolunda adımlar attık.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde bayan üyelerimizle kahvaltı prog- ramıyla bir araya gelerek, onların sadece bir gün değil her gün hatır- lanması için iyi dileklerimizi sunduk.

Pandemi nedeniyle Ülke olarak tam kapanma yaşadığımız zorlu dö- nemde üyelerimizi tek tek arayarak iletişim kurduk ve manevi destek- lerimizi ilettik. İlimize bağlı ilçeler

ile Karaman ve Aksaray İllerindeki üyelerimizle yerinde toplantılar ya- pılarak fikir ve görüş alışverişlerinde bulunduk. Tüm bu yapmış oldu- ğumuz toplantılar neticesinde Bü- yükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcımız, İlçe Belediye Başkan Yardımcılarımız ve de Şube Müdür- lerimiz ile meslekte yaşanılan so- runlara dair çözüm üretme yollarına gittik. Yine özel sektörde çalışan bü- rolardaki meslektaşlarımızla Lihkab süreci ile ilgili toplantılar yapılarak sürece dair bilgilendirmeler yapıldı.

Odamız üyelerine akşam yemeği or- ganizasyonu ile meslekte 25. ve 40.

yılını dolduran değerli üyelerimize plaket töreni düzenlendik. Kurumsal kimliğimizin güçlenmesi adına, fiziki şartlarımızı daha iyiye taşımak için, Genel Merkezimizle yürüttüğümüz görüşmeler ve çalışmalar neticesin- de, yeni hizmet binamızı Konya Şu- bemize kazandırmış bulunmaktayız.

Yeni hizmet binamız beş katlı müstakil bahçeli bir yapıdır. Hizmet

Binamızın eksi birinci katını 80 ki- şilik konferans salonu, zemin katını idari büro, birinci katını yönetim ofi- si, ikinci katı elli kişilik toplantı salo- nu olarak tefrişatını tamamlamış ve üyelerimizin hizmetine sunmuş bu- lunmaktayız. Ayrıca Teras katımızda lokal olarak faaliyete geçirmek için çalışmalara başladık, tefrişatla ilgili gayretlerimiz sürmektedir. Yeni hiz- met binamız ile güçlenen kurumsal kimliğimiz, odamızın bilinirliği ve temsiliyet gücünü artırmıştır. Bunun yanı sıra kadrolu şube çalışanımız bir iken Genel Merkezimizle yürütülen çalışmalar neticesinde ikinci şube çalışan kadrosunu odamızın bünye- sine kazandırdık. Yeni mezun genç meslektaşlarımızla bir araya geldi- ğimiz organizasyonla tanışarak, fikir alışverişi yapma fırsatı bulduk. Bun- dan sonraki süreçte siz meslektaşla- rımızın teveccühleri doğrultusunda, pandemi koşullarının da hafiflemesi ile birlikte, kurum buluşmaları, mes- leki kaynaşma ve dayanışma toplan- tıları, tanışma organizasyonları ile birlikte özel sektörümüzün güçlen- mesi için gerekli tüm çalışmaları yü- rüteceğimiz bir süreci başlatacağız”

ifadelerini kullandı.

HKMO Konya Şube Başkan Adayı Erhan Civcik de genel kurulda yaptığı konuşmada Konya’nın Hari- ta sektöründeki ağırlığı yadsınamaz olduğuna dikkat çekerek, projelerini anlattı. Yapılan seçimlerin ardından HKMO Konya Şubesi Süleyman Erden Şireci başkanlığında şu isim- lerden oluştu; Abdullah Tekin Tura- noğlu, Ömer Rıza Zorlu, Hilal Arıkan Özmen, Ahmet Şasi, Sadettin Sami Çetinkaya, Mehmet Ali Kaçar.

n MUHAMMED ESAD ÇAĞLA Süleyman Erden Şireci

Erhan Civcik

Başkan Şireci genel kurula katılarak oy veren tüm meslektaşlarına teşekkür etti.

(5)

5 HABER 8 ŞUBAT 2022

HKMO Konya Şubesi 16. Olağan Genel Kurulunda yeniden başkanlığa seçilen

Sn. Süleyman Erden ŞİRECİ ve yönetim kurulunu tebrik ediyoruz. Emeğin ve gayretin hakkını teslim eden

tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Yaptıkları, yapacaklarının teminatı olan yönetim kuruluna başarılar diliyoruz.

Hüseyin ŞAHİN İbrahim ŞAHİN Harita Mühendisi Harita Mühendisi

Tebrik

Patoloji kelime anlamı itibarıyla hastalık bilimidir.

Anormal, bozulmuş, işle- meyen, fizyolojik sınırların dışında olan, normal dışı seyir gösteren, hastalık işa- reti olan, marazi anlamlarını da taşır.

Patolojik bir birliktelikte kişilerden biri ya da her ikisi de ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen, duygu ve davra- nışlar sergileyebilirler.

Patolojik bir evlilik tabi ki resmiyette evliliktir, ama sağlıksız olduğu kesin.

Peki, evlilikte tedavi süreci ne- reden başlamalıdır? Nasıl bir yol ve yöntem tercih edilmelidir, nelerin de- ğiştirilmesi gerekir?

Buna cevabı vermek oldukça güç.

Neden derseniz;

Mevcut yaklaşımlar çoğu zaman eşler arasındaki ilişkileri incelemek üzere olsa da bizim toplumumuzda işler bi- raz daha karmaşık bir yapıdadır. Üstün Dökmen güzel özetlemiş bu durumu:

"Avrupa'da evlilik tango gibidir, iki kişi arasında yapılır. Türkiye'de ise halay gibidir. Aileler arasında yapılır, sülale- ler karışır.”

Ayrıca her evlilikte gelenek, görenek ve yasal gerekçelerden kaynaklanan bazı zorunlu özellikler de bulunur.

Öyleyse tedavide eşler arası ilişki- den mi yola çıkmalı, yoksa kök aileler arası ilişkilerden mi, ya da her bir eşin bireysel sorunları üzerinde mi durmalı- dır…Evlilikte sorunlar elbette kaçınılmaz- dır. Lakin çatışmalara neden olan bu sorunların, nasıl ilerlediği, üzerinden yola çıkılarak ilerlemek en doğru yaklaşım ola- caktır diye düşünmekteyim.

Evlilik Tedavisi Ne Zaman Gerekir?

Bireysel tedavilerde çoğu zaman bir tek kişinin ruhsal dinamikleri üzerinde durulur. Aile tedavilerinde ise tüm bir aile sisteminin üzerinde durulur. Evlilik tedavilerinde yalnızca karı koca arasın- daki ilişkiler incelenmeye çalışılır. Öyleyse ilk baştan buna karar verilmelidir. Evlilik tedavisi için karıkoca arasındaki ilişkileri mi incelemeli, eşleri teker teker ya da birlikte mi görülmeli ya da eşlerden biri ile görüşme yapılırken diğer eş de diğer bir uzmana mı yönlendirilmeli?

Bu noktada kafanız karışmış ola- bilir ama aslında bireysel tedavi yapan uzmanlar da, bir bakıma evlilik tedavisi yapmaktadırlar.

Evlilik tedavisi özellikle şu durum- larda gerekli olur:

- Yaşanılan büyük bir kavgadan

sonra eşlerden biri istediği zaman evlilik tedavisi gere- kebilir.

- Bireysel terapi yön- temleri evli bir kişinin so- runlarının çözülmesinde ye- tersiz kaldığında gerekebilir.

Evliliğindeki sorunlar çoğu zaman evli kişinin sorun- larının ortadan kalkmasını engellemektedir.

- Bireysel terapiyi ger- çekleştirmekte zorlanıldığı durumlarda gerekebilir. Bireysel olarak uzmana baş- vuran kişi problemlerini rahatça açıkla- mamakta ve bilinçli ya da bilinçsizce teda- viye direnç göstermekteyse eşin yardımı gerekmektedir.

- Çoğu zaman bazı eşler evliliklerin- deki sorunları küçümseme ve yadsıma eğilimindedirler. Bu tür durumlarda diğer eşler çoğu zaman farklı belirli sorunlar geliştirebilirler. Bu sorunlar ilk ağızda bi- reysel bir sorunmuş gibi görünmesine karşın; daha dikkatli gözlemler, bunların bir evlilik sorunu olduğunu gösterir.

Örneğin, bir kadın evden dışarı çıktığı zaman aşırı ölçüde kaygılanır ve evden dışarı çıkamaz hale gelir. İlk başta nedeni- ni kimse anlayamaz. Terapiler ile kadının bu sorununun kocasının annesine bakım zorunluluğu ortaya çıktıktan sonra baş gösterdiği anlaşılır. Kadın aslında haftada birkaç gün kayınvalidesine giderek onun ev işlerini yapmak istememektedir. Bir- kaç hafta kayınvalidesine yardıma giden kadında bir vakit sonra evinin kapısından çıktıktan sonra kalp çarpıntısı, aşırı terle- yip kızarma, nefes alma problemleri baş göstermeye başlamış ve kadın artık dışarı çıkmaktan korkar hale gelmiştir.

- Bazen de birbirleriyle iyi geçine- meyen ve sürekli olarak çatışan eşler, ilişkilerinde bir aksaklık olduğunu kavrar ve bir evlilik terapistine başvurabilirler.

Kuşkusuz, bu durumlarda da evlilik teda- visi gerekir; ama ne yazık ki bu eşlere bile genellikle bireysel tedavi uygulanır. Top- lumumuzda evlilik tedavisine başvuran eşlerden biri (genellikle erkek eş) çoğu zaman tedaviye isteksiz bir şekilde, eşinin zoruyla gelir ve bir süre sonra devam et- mek istemez.

Görüldüğü üzere evlilik olağanüs- tü karmaşık ve sürekli olarak değişen bir ilişkidir. Öyleyse evlenecek gençler, kendi evlilik hayatlarındaki temel yapı- taşlarının ve ana sütunlarının ne olacağı üzerine kafa yormalı, yola bu hazırlıklarla başlamalı, yolda önlerine çıkan engelleri atlamak için önce eşlerinin sonra da uz- man kimselerin destek ve tedavisine açık olmalıdırlar.

PATOLOJİK EVLİLİK EVLİLİK MİDİR?

ailedanismani.serpilyalcinkaya@gmail.comSERPİL YALÇINKAYA

Hayırsever Burhan Özdemir tarafından kayınbabası Übeyit Sarı adına Meram Dedemli Mahallesi’ne yaptırılacak olan Aile Sağlığı Merkezi, bölgenin önemli bir eksiğini gidermiş olacak. ASEM için hazırlanan protokol taraflarca imzalandı

Dedemli Mahallesi’ne ASEM için imzalar atıldı

Meram’ın yeni kurulan Dedem- li Mahallesi’nin önemli bir eksiği daha yerleşim başlamadan tamam- lanıyor. Mahalleye 2 hekimlik ‘Aile Sağlığı Merkezi’ kuruluyor. Hayır- sever Burhan Özdemir tarafından kayınpederi Übeyit Sarı adına yapı- lacak olan ‘Aile Sağlığı Merkezi’nin protokolü, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya İl Sağlık Mü- dürü Prof. Dr. Mehmet Koç ve ha- yırsever Burhan Özdemir tarafından imzalandı.

KAVUŞ: DEDEMLİ DAHA YERİNE TAŞINMADAN EKSİĞİ

KALMAMIŞ OLACAK Protokolün imzaları öncesinde bir açıklama yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ilçe adına hayırlı bir iş için bir araya geldikleri- ni belirterek, merkezin Dedemli Ma- hallesi’ne hayırlı olmasını temenni etti.

Aile Sağlığı Merkezi’nin hem hayırsever Burhan Özdemir hem de adına yapılan kayınpederi Übeyit Sarı ve kayınvalidesi için kıyamete kadar defterlerini kapatmayacak pek çok dualar kazandıracağına vurgu yapan Başkan Mustafa Kavuş, “De- demli Mahallemiz kurulacak merkez gibi herşeyiyle yeni bir mahalle. Bu- raya kazandırılacak merkezimiz iki hekimlik olacak. Arsa ile ilgili gerekli imar düzenlemeleri, ifraz işlemleri, ruhsat işleri ve çevre düzenleme işleri Meram Belediyesi tarafından gerçekleştirilecektir. Yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor ama Burhan kardeşim de bu işle meşgul olduğu için daha kısa süre içinde ta- mamlayacağını düşünüyoruz. Daha mahalle yerine taşınmadan sağlık ile ilgili bir eksiği de kalmamış olacak.

Dedemli Mahallemiz diğer yönler- den olduğu gibi bu yönden de çok şanslı mahalle oldu. Hayırsever kar- deşimin, hayırlarının bundan son- ra da devam etmesini ümit ediyor,

hem ona, hem onun şahsında tüm hayırseverlere hem de İl Sağlık Mü- dürümüz Prof. Dr. Mehmet Koç’a şükranlarımı sunuyorum” diye ko- nuştu.

KOÇ: MERKEZ, DEDEMLİ’YE, MERAM’A VE KONYA’YA

HAYIRLI OLSUN

Daha sonra söz alan Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç ise Dedemli’ye yapılacak iki hekimlik ‘Aile Sağlığı Merkezi’nin protokolü için bir araya gelmiş ol- maktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Her yeni mahallenin

temel ihtiyaçları, eğitim, sağlık ve ibadet noktalarında oluyor. Biz bu protokolle üç ana temelden birini elbirliği ile hayata geçireceğiz inşal- lah. Hayırseverimiz Burhan Bey’e teşekkür ediyor, sağlıklı ömürler temenni ediyorum. Allah hayırlarını kabul etsin. ‘Übeyit Sarı Aile Sağlığı Merkezi’ Dedemlimize, Meramımı- za ve Konyamıza hayırlı olmasını di- liyorum” diye konuştu. Böyle hayırlı bir işe vesile oldukları için Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr.

Mehmet Koç’a teşekkür eden ha-

yırsever Burhan Özdemir’de, ‘Ben de yarı Konyalıyım. Bundan büyük gurur duyuyorum. Konya’yı çok seviyorum. Bu sebeple inşallah bu imzalar ilk imzalarımız olur, bundan sonra da Rabbim böylesi hayırlı işleri Konya’ya kazandırmayı nasip eder”

şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr.

Mehmet Koç ve hayırsever Burhan Özdemir, Dedemli’ye Aile Sağlığı Merkezi kazandıracak protokolü im- zaladılar. n HABER MERKEZİ

Prof. Dr. Mehmet Koç Mustafa Kavuş Burhan Özdemir

(6)

HABER

6 8 ŞUBAT 2022

Bu Gazete Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir Yeni Bahar İletişim Yayıncılık Reklam

San. ve Tic. A.Ş. Adına Sahibi Mustafa ARSLAN

Hususi İlan Reklam Fiyatları Logo Üstü : 500 TL + KDV Çeyrek Sayfa Siyah Beyaz : 250 TL + KDV Yarım Sayfa Siyah Beyaz : 500 TL + KDV Tam Sayfa Siyah Beyaz : 1.000 TL + KDV Arka Tam Sayfa : 2.000 TL + KDV Arka Yarım Sayfa : 1.250 TL + KDV Tam Sayfa Renkli İç Sayfa : 1.700 TL + KDV Sütun Santim fiyatı (S/B) : 18 + KDV

• İletişim Adresi:

Musalla Bağları Mahallesi Dereboyu Sokak No:10 Selçuklu/KONYA

• İletişim Hattı: 444 5 158 Fax: 0332 342 20 20 Haber Mail: haber@konyayenigun.com Reklam Mail: reklam@konyayenigun.com

www.konyayenigun.com

• Baskı Merkezi

Arslan Güneydoğu Gazetecilik, Matbaacılık ve Kağıtçılık A.Ş.

Saray Osmangazi Mh. Sütçü İmam Sk. No: 33 Pursaklar/ANKARA Tlf: 0312 419 20 01

• Dağıtım Şirketi

Burçak İletişim Dağ. Paz. Kargo Nak. Tütün ve Tütün Ür. Tic. Ltd. Şti.

Musalla Bağları Mah. Elmalı Cd. Güzide Sk. No:23 Selçuklu / KONYA Yayın Danışmanı : Behçet BÜYÜKGÖKMEN

Yazıişleri Müdürü : Rasim ATALAY Yeni Medya Koordinatörü: Mehmet Ali ELMACI

Spor Yazıişleri Müdürü : Yunus ALTINBEYAZ S. Yazıişleri Müdürü : Abdullah Akif SOLAK

Kuruluş: 21 Temmuz 2008 8 Şubat 2022 Salı • Yıl: 14 • Sayı: 4484

Yayın Türü: Yerel Süreli

Köpeğe çarpan otomobil takla attı: 1 ölü, 4 yaralı

Ereğli ilçesinde karayoluna çı- kan köpeğe çarparak şarampole takla atan otomobil sürücüsü baba hayatını kaybetti, eşi ve 3 çocuğu yaralandı. Kaza, saat 20.40 sırala- rında Konya Adana Karayolu üzeri Ereğli ilçesi Hortu Mahallesi mev- kiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Ereğli’den Karapınar istikametine seyir halinde olan Mehmet Demir (34) idaresindeki 06 HBM 70 plakalı Fiat marka oto- mobil, karayolunun 13. kilomet- resinde aniden yola çıkan başıboş

köpeğe çarptıktan sonra şarampole takla attı. Kazada, araç sürücüsü Mehmet Demir, eşi ve 3 çocuğu yaralandı. Kaza ihbarı üzerine olay yerine sağlık, polis ve jandarma ekipleri sevk edildi. Yaralılar am- bulanslarla Ereğli Devlet Hastane- sine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Durumu ağır olan baba Mehmet Demir hastanede yapılan tüm mü- dahalelere rağmen kurtarılamaya- rak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

n İHA

İnternet sitelerinde banka veya kredi kurumlarını araç olarak kullan- mak suretiyle yüksek miktarda ka- pora dolandırıcılığı yapan şahıs ya- kalandı. Konya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Mü- dürlüğü ekipleri, internet ortamında ürün pazarlayan ve alıcılarla pazarlık yaptıktan sonra kapora alan ancak sonrasında kendisi ile olan tüm ile- tişim kanallarını kapatarak bir çok vatandaşın kapora olarak gönderdiği parayı dolandıran ve hakkında yaka- lama kararı bulunan V.A’yı yakala- mak için çalışma başlattı.

Konya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yaptığı kap-

samlı çalışmalar sonucunda şahsın Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarını Araç Olarak Kullanmak

Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık suçu açığa çıkarıldı.

Son olarak mağdur S.M internet

üzerinden ikinci el spor malzeme- si için V.A ile pazarlık etti ve V.A' a 6.000 TL kapora yatırdı. Ancak sipa- riş ettiği ürünlerin teslim edilmedi ve ürünler için pazarlık yaptıgı V.A ile iletişim kuramayinca dolandırıldı- ğını anladı. Polise başvuran mağdu- run şikayeti sonucu Siber ekiplerin- ce yapılan çalışma neticesinde V.A kıskıvrak yakalandı.

Kasten yaralama, Hırsızlık, Ban- ka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması ve Nitelikli Dolandırı- cılık suçlarından bir çok suç kaydı bulunan V.A, sevk edildiği adli ma- kamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.n HABER MERKEZİ

İnternet üzerinden 6 bin lira dolandırıldı

Eski Sanayi’de gecenin ilerleyen saatlerinde sobayı tutuşturmak için kullandığı tinerin bir anda parlaması üzerine paniğe kapılan kişi, hem kendini, hem de işyerinde bulunan bir arabayı yaktı

Tinerle sobayı yakmak isterken faciaya yolaçtı

Eski Sanayi’de bulunan bir iş yerine arkadaşının yanına gelen kişi, tiner dökerek soba yakmak is- tediği sırada hem kendini, hem de arabayı yaktı. Bu anlar bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

Olay, saat 23.00 sıralarında merkez Selçuklu ilçesi Eski Sanayi Fatih Mahallesi Cevherabat Sokak üzerinde bulunan bir kaporta dük- kanında meydana geldi.

İddiaya göre, sokak üzerinde bulunan kaporta tamiratı yapan iş yerindeki arkadaşının dükkanına gelen Okur D. (25) tiner ile soba- yı yakmak istediği sırada bir anda alevler yükseldi.

Okur D'nin vücudunda yanık meydana gelirken, iş yeri içerisin-

de bulunan hafif ticari araç da alev aldı. Durumun 112 Acil Çağrı Mer-

kezine bildirilmesi üzerine olay ye- rine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.

Olay yerine ulaşan itfaiye ekip- leri yangına müdahale ederek sön- dürürken, yangında hafif yaralanan Okur D. Konya Şehir Hastanesine kaldırıldı.

Hafif ticari araçta yangında kullanılamaz hale geldi. Yangın sırasında iş yerindeki parlama ise başka bir iş yerinin güvenlik ka- merasına saniye saniye yansıdı. İş yerinde polis ekipleri tarafından inceleme yapıldı. Olayla ilgili soruş- turma başlatıldı.

n İHA

Arabasında uyuşturucu, evinde uçaksavar mermisi bulundu

Otobüsle seyahat eden yolcudan eroin çıktı

Konya'da şüphe üzerine dur- durulan bir araçta yapılan arama- da, 1 kilo 230 gram esrar maddesi ele geçirilirken, şüphelinin evinde yapılan aramada ise 3 kilo 405 gram esrar maddesi, 3 adet uçak- savar mermisi, 3 adet silah ve si- lahlara ait mermi bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdür- lüğü ekipleri, uyuşturucu madde ticareti yapan kişilere yönelik ça- lışma başlattı.

Ekiplerin, sokak satıcılarına yönelik çalışmalar neticesinde kent merkezinde şüphe üzerine bir otomobili durdurdu. Araçta bulunan sürücünün GBT sorgula- masının ardından ekiplerin araçta yaptığı aramada 1 kilo 230 gram uyuşturucu madde bulundu. Şa- hısın uyuşturucu ticareti yaptığı ihtimali üzerine Çumra İlçe Jan- darma Komutanlığı ekipleri ile is- tişare edilerek, şahsın ikametinde de arama yapıldı.

Hassas burunlu narkotik kö- peği ile yapılan aramada paket- lenmiş halde 3 kilo 405 gram es-

rar maddesi, 13 adet uyuşturucu hap, 2 adet hassas terazi, 2 adet tabanca ve bu tabancalara ait 150 adet mermi, 1 pompalı tabir edi- len av tüfeği ve 3 adet uçak savar mermisi ele geçirildi.

Buradaki çalışmaların ardın- dan gözaltına alınan bir kişi, ifa- desi alınmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Şahsın işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

n İHA

Seydişehir ilçesinde şehirlera- rası yolcu otobüsünde bulunan bir yolcunun üzerinde yapılan arama- da, 8 gram eroin ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, Seydi- şehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları uygulama kapsamında Antalya'dan Seydişehir ilçesine ge- len bir şehirlerarası yolcu otobüsü- nü durdurdu.

Yolcuların kimlik kontrollerini

yapan narkotik ekipleri, durumun- dan şüphelendikleri R.T. isimli yol- cunun üst aramasını yaptı.

Yapılan aramada neticesinde şahsın üzerinde 8 gram eroin ele geçirildi. Gözaltına alınan R.T., Seydişehir Devlet Hastanesinde yapılan sağlık kontrolünün ar- dından gerekli işlemler yapılmak üzere Emniyet Müdürlüğüne gö- türüldü.

n İHA

(7)

HABER

7 8 ŞUBAT 2022

Küçükdağ: Osmanlı, Konya’da yıkım değil yatırım yaptı

Necmettin Erbakan Üniversi- tesi (NEÜ) Selçuklu Kültür ve Me- deniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü iş birliğinde düzenle- nen Sahib Ata Konferansları’nın dördüncüsü yapıldı.

Konferansın bu ayki konuğu KTO Karatay Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ oldu.

Konya Mimarlar Odası’nda ger-

çekleştirilen programda Prof. Dr.

Küçükdağ, katılımcılara “Sahib Ata Manzumesinin Osmanlı Dö- neminde Bakım ve Onarımları”

konusunu anlattı.

Prof. Dr. Küçükdağ, Sahib Ata’nın çok iyi bir devlet adamı olduğunu ve Türkiye Selçuklu Devleti’nin yıkılmasını bir müd- det daha geciktirdiğini ifade etti.

Sahib Ata’nın inşa ettirdiği ya-

pıların tarihte hangi süreçlerden geçtiğini açıklayan Küçükdağ,

“Karamanoğulları Beyliği, Kon- ya’yı almak için uğraşırken birçok yapıyı yakıp yıkmış. Daha sonra Konya’yı alınca da, yakıp yıktıkla- rından daha az yapıyı onarmış ya da yenisini ortaya koymuş.

Osmanlı Devleti ise, Konya’da yıkım yapmamış tam tersine şeh- ri imar etmiştir” diye konuştu.

Dönemin yapıları ile şehir kültürü arasındaki ilişki hakkın- da da konuşan Prof. Küçükdağ,

“Selçuklular döneminde yörükler, köylüler şehre gelişigüzel gire- mezlerdi. Şehir kültürünü bilme- dikleri için utanırlardı, ayıplanırız diye.

O dönemde, tekke ve zaviye- lerin kale kapılarında kurulması- nın sebebi bundandır.

Köylüler bir gün öncesinden şehre ulaşıyor ve kale kapısında- ki tekke ve zaviyelerde kalıyorlar.

Oranın şeyhi, yörükleri, köylüleri misafir ediyor. Akşam da, şehir- de nasıl davranılması gerektiğini, neyi nasıl yapacaklarını anlatıyor.

Bu çok önemli bir kültür, İsla- miyet’in içinde bulunduğu, çok önemli bir Türk kültürü” ifadele- rini kullandı.

Vakıflar Konya Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, NEÜ Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Çaycı, akademis- yen, öğrenci ve davetlilerin katıl- dığı program, Vakıflar Konya Böl- ge Müdürü Nurullah Osmanlı’nın Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’a plaket takdimiyle sona erdi.

n HABER MERKEZİ

Konya Tabip Odası, Türkiye genelindeki hekimlerin çalışma şartları ve sorunları belirleyerek konu ile ilgili hazırladıkları çözüm önerilerini bir kitapçık haline getirdi. Kitapçık, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile de paylaşıldı

Hekimlerin sorunları ve öneriler kitaplaştırıldı

Konya Tabip Odası Hekimlerin çalışma şartları ve sorunları belir- leyerek konu ile ilgili hazırladıkları çözüm önerini kitapçık ile kamuoyu ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile pay- laştı. Hazırlanan kitapçıkta sorunlar 13 maddede ele alında. Bu madde- ler sağlıkta şiddet, Hekimlerin Ücret Politikası, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın Yeniden Düzenlenmesi, CİMER Şikayetleri, KVKK İle ilgili öngörülen sorunlar, Cezai yargı- lamalar ile ilgili sorunlar, Onam formları ile ilgili sorunlar, Asistan Hekimlerin Sorunları, Aile Hekimle- rinin Sorunları, Üniversitelerle ilgili sorunlar, Özel hastaneler ve hekim sorunları, sağlık istişare çalıştayları, TTB Yapısının değişimi ile sorunlar ve çözüm önerileri yer aldı.

‘HEKİMLERİN GELİRLERİ HER GEÇEN YIL AZALMAKTA’

Hekimlerin gelirlerinin her ge- çen yıl azalmakta olduğuna dikkat çeken Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, “ Her işin başı sağ- lık. Sağlıklı birey, sağlıklı toplum demektir. İnsanlarımızın sağlığını korumak ve kaybettikleri sağlıklarını geri kazanmalarını sağlamak için ça- lışan biz hekimler artık bu toplumda sağlıksız bir meslek grubu haline geldik. Biz hekimler yıllardır ülke- mizde toplum sağlığının gelişmesi için çabalarken bu alandaki her türlü olumsuzluk ve eksiklik maalesef hep biz hekimlere fatura edildi, edilmeye de devam etmektedir. Hekime ve Sağlık Çalışanına şiddetin, pandemi döneminde çıkarılan yasaya rağmen hız kesmeden devam ettiğini üzüle- rek müşahede etmekteyiz. Hekim-

lerin gelirleri her geçen yıl azalmak- ta, ülkemizde kamuda veya özelde en yüksek gelire sahip olması gere- ken Hekimlerin aldığı ücretler çok düşük kalmakta hatta enflasyon kar- şısında erimektedir. Çalışırken aldı- ğımız döner sermaye vb. başlıklar altında ödenen kalemler maalesef emekli maaşımıza yansımamakta-

dır. Dolayısı ile bizler emekli olama- yan bir meslek grubu haline geldik.

Sağlığını korumak ve kaybettikleri sağlıklarını geri kazanmalarını sağ- lamak için sunduğumuz sağlık hiz- meti birçok riskler içerirken henüz komplikasyon kavramının oturma- dığı anlaşılamadığı hukuk sistemi ile her türlü olumsuz sonuç için şikayet,

soruşturma ve tazminat davaları açılarak ‘Tıbbi kötü yanlış uygula- ma’ adı altında biz hekimlere maddi ve manevi olarak fatura edilmekte bu durum defansif tıp uygulamala- rına yol açarak mesleğimizin icrasını imkansız hale getirmektedir. Ülke- mizin sağlık politikalarının oluştu- rulmasında ve hizmetin direği olan hekimlerin sorunlarını takip etmesi, çözüm önerilerini icra makamı ile diyalog yolu ile çözmesi gereken tek çatı TTB olmalıdır. Maalesef gelinen noktada TTB marjinal gruplar tara- fından yönetilmesi nedeniyle tüm hekimleri temsil etmekten uzaktır.

Sendikalar, dernekler ve diğer sivil toplum kuruluşları da biz hekimlerin sorunlarını çözmek için birer çıkmaz sokaktır. Bu vesile ile tüm hekim arkadaşlarıma mücadelenin tek çatı altında yürütülmesini ve bu adresin de Tabip Odaları olması gerektiğini, Tabip Odalarına sahip çıkıldığı tak- tirde TTB Merkez yönetiminin tüm hekimleri temsil eder hale getirile- bileceğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bugüne kadar hekimle- rin sorunlarının çözümü noktasında kimsenin kılını dahi kıpırdatmaması, bu çok parçalı yapımızın herkes ta- rafından görüldüğü ve aleyhimize değerlendirildiğini aşikar etmiştir.

Bizleri dikkate almayan siyasi oto- riteler ve karar vericiler şunu unut- masınlar ki, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

Halkın nezdinde muteber olan sağlı- ğı-sıhhati ve bunun için yapılan hiz- mettir” ifadelerini kullandı.

n MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Milletvekili Samancı’dan Mimarlar Odası'na ziyaret

‘Sağlık çalışanlarının sorunlarının takipçisiyiz’

AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Gülay Samancı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TM- MOB) Mimarlar Odası Konya Şubesi’ni ziyaret etti. Geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerde yeniden oda başkanlığına seçilen Başkan Saadet Armağan Güleç Koru- maz ve Yönetim Kurulu Üyelerini tebrik eden Milletvekili Samancı çalışmalarında başarılar diledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mimarlar Odası Kon- ya Şube Başkanı Saadet Armağan Güleç Korumaz, “AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Mer- kezi Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Gülay Samancı’ya odamıza ziyareti için şahsım ve Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyorum. Milletvekilimiz Gülay Samancı’ya Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde önerilen deği-

şiklik, mesleki haklarımız, mesle- ğimizin, tüm meslektaşlarımızın ve serbest çalışan mimarlarımızın güncel sorunları, Türkiye Mimar- lık Politikası ve Meslek Yasası üzerine bir görüşme gerçekleştir- dik ve ilgili raporları elden teslim ettik. Ayrıca Mimarlar Odası Kon- ya Şubesi’nin ilk MEVKA destekli projesi olan, Konya’nın modern mimarlık dönemi eserlerini gün yüzüne çıkardığımız kıymetli en- vanter çalışmamız ve mimarlık camiasının saygın kültür ve sanat yayınevi olan YEM Kitabevi tara- fından basılan “Konya’nın 1950 sonrası Çağdaş Yapıları” isimli ki- tabımızı hediye ettik. Kendilerine nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz. Meslektaşlarımızın sorun- ları ve çözüm önerilerinin takipçi- si, mesleki haklarımızın savunu- cusu olmaya kararlılıkla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

n HABER MERKEZİ

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ve yanındaki bir heyet, Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay ve yö- netim Kurulu üyelerini sendikada ziyaret etti. Ziyarette sağlık çalı- şanlarının beklentileri ve çözüm yoları masaya yatırıldı.

Memur-Sen Konfederasyonu çatısı altından sendikal faaliyetini sürdüren Sağlık-Sen Konya Şube- si Başkanı Dr. Ahmet Uzunay ve yönetim kurulu üyeleri, , AK Parti Konya Milletvekili Gülay Saman- cı’yı sendikalarında konuk etti.

Sağlık çalışanlarının yerel- de yaşadığı sorunların ve sağlık çalışanlarına yapılacak iyileştir- melerin konuşulduğu ziyaret ile ilgili bilgi veren Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay;

“Sağlık çalışanlarının beklentileri- ni AK Parti Milletvekilimiz Gülay Samancı’ya tek tek ilettik. Özellik-

le vekilimiz Samancı’nın konulara hassasiyetle eğileceklerini ve ta- kipçi olacaklarını dile getirmeleri bizler çok mutlu etti. Bu anlamlı ziyaretlerinden ve anlayışlarından dolayı AK Parti Konya Milletvekili- miz Gülay Samancı’ya Sağlık Sen Konya Şubesi yönetimi ve üyeleri adına teşekkür ediyoruz” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ise “Konyamızda STK ziyaretlerimizi ara vermeden sahada sürdürüyoruz. Sağlık ça- lışanlarımızın sahada karşılaştık- ları beklentileri Sağlık-Sen Konya Şube Başkanımız Dr. Ahmet Uzu- nay ve yönetiminden dinledik.

Çözüm yolları için çalışmalarımızı ve takiplerimiz sıkı bir şekilde sür- düreceğiz. Ayrıca misafirperver- liklerinden dolayı teşekkür ediyo- rum” dedi. Ziyaret günün anısına çektirilen fotoğraflar ile son buldu.

n HABER MERKEZİ Dr. Eyüp Çetin

(8)

8 İLAN 8 ŞUBAT 2022

(9)

9 İLAN 8 ŞUBAT 2022

3 Maaş + Mesai + Servis + Yemek

3 Müracaatlar fabrikamızın insan kaynakları birimine şahsen yapılacaktır.

Konya 3. Organize Sanayi Bölgesi İhsan Dede Caddesi 20. Sokak No: 19

• Tel: 0332 239 19 08 Selçuklu / KONYA KAĞIT TESİSİMİZDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE;

• YETİŞTİRİLMEK ÜZERE TERCİHEN MESLEK LİSESİ MEZUNU (5 KİŞİ)

• VARDİYE AMİRİ

(EN AZ MYO MEZUNU)

• AŞÇI YARDIMCISI

VARDİYELİ

ÇALIŞABİLECEK

ELEMAN ALINACAKTIR

Askerlik engeli olmayanların müracaatları şahsen yapılacaktır

A dres: 4. O.S.B. 404 nolu Sk. No: 2 Selçuklu/KONYA TEL: 444 75 92

Abdullah Çimen Özfatihler Vinç Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nde

KAYNAKÇI ELEKTRİKÇİ

BOBİNAJCI

PANO MONİTORU ELEKTRİK

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ MONTAJCI

VİNÇ SEKTÖRÜNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE;

(Seyehat Engeli Olmayan)

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE

VASIFSIZ ELEMANLAR

ALINACAKTIR

(10)

10 İLAN 8 ŞUBAT 2022

3 Maaş + Mesai + Servis + Yemek

3 Müracaatlar fabrikamızın insan kaynakları birimine şahsen yapılacaktır.

EKSANTRİK PRESÇİ

Konya 3. Organize Sanayi Bölgesi İhsan Dede Caddesi 20. Sokak No: 19

• Tel: 0332 239 19 08 Selçuklu / KONYA

ALÜMİNYUM TESİSİMİZDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE;

• TERCİHEN ALÜMİNYUM

TESİSLERİNDE TECRÜBESİ OLAN

• HİDROLİK VE

PNOMATİK BİLGİSİ OLAN

• TORNA İŞİNDEN ANLAYAN

• VARDİYELİ ÇALIŞABİLECEK

• ALÜMİNYUM SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMIŞ BAKIM ONARIM ELEMANI

KAYNAKÇI ( 2 KİŞİ)

ALINACAKTIR

.Giyotin Makas Montaj Ustası .Hidrolik Abkant

Pres Montaj Ustası

.Makina Gövde Kaynak Ustası .Makina Mühendisi veya Tecrübeli Teknik Ressam

Bay & Bayan

ELEMAN ALINACAKTIR

SAÇ İŞLEME MAKİNALARI ÜRETİMİNDE İSTİHDAM EDİLMEK ÜZERE:

Müracatlar işyerine şahsen gelip yapılacaktır.

Çalışma saatleri : 08:00 - 18:30 Cumartesi – Pazar Tatil İletişim : 0530 259 8640

Halil DEMİR

UMS SAÇ İŞLEME MAKİNALARI İMALAT İTHALAT İHRACAT SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ

. FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ ARLI SANAYİ SİTESİ

ŞEHİT HAMDİ KARAGÖZ CADDESİ NO:16D KARATAY/KONYA

(11)

11 HABER 8 ŞUBAT 2022

Kısıtlamalar kaldırıldı, sanayici rahat bir nefes aldı

İran’ın ‘teknik arıza’ gerekçe- siyle Türkiye’ye gaz akışını 10 gün süreyle kesmesi nedeniyle Organi- ze Sanayi Bölgelerinde (OSB) yüzde 40 doğal gaz kısıtlaması ve planlı elektrik kesintileri uygulanmıştı.

İlaç, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri sektörlerinin kısıtlamalar- dan muaf tutulurken, Türkiye ge- nelindeki kesintileri OSB’ler kendi yol haritalarını planlayarak üretim- lerini gerçekleştirmişti. Her şehir-

de üreticinin talebi doğrultusunda tarihleri farklılık gösteren kesinti- lere karşın, sanayiciler üç günlük kaybın, hafta sonları çalışılarak kısa sürede telafi etmişti.

BAKAN DÖNMEZ KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI Enerji ve Tabii Kaynaklar Baka- nı Fatih Dönmez, sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlamasının 29 Ocak itibarıyla kaldırılacağını bildirdi. Dönmez, geçtiğimiz gün-

lerde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, sanayi tesislerine do- ğal gazda uygulanan kısıntının 31 Ocak'tan itibaren yüzde 40'tan yüzde 20'ye düşürüleceğini duyur- du. Sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlamasının 29 Ocak iti- barıyla kaldırılacağını belirten Dön- mez, "Sanayicilerimize bu süreçte göstermiş oldukları anlayış ve iş birliğinden ötürü teşekkür ederiz."

ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AYDIN’DAN BAKANLARA TEŞEKKÜR Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Sanayi tesislerinde gerçekleşen zaruri elektrik ve do- ğalgaz kesintilerinin kaldırılmasın- dan ötürü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti.

Aydın, “Sanayi tesislerimizde

gerçekleşen zaruri elektrik ve do- ğalgaz kesintileri, alınan tedbirler neticesinde tamamen kaldırıldı.

Sağolunuz değerli Bakanlarım” ifa- delerine yer verdi.

'TEMENNİMİZ KESİNTİLERİN BİR DAHA YAŞANMAMASI' Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı ve Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü de sanayide uygu- lanan doğalgaz ve elektrik kesinti-

lerinin bir daha yaşanmaması te- mennisinde bulunarak, "BOTAŞ’ın, sanayi tesislerine uygulanan yüzde 20 doğalgaz kısıtlamasına yarın 08.00 itibariyle son vermesi mem- nuniyet verici. Böylece bir süredir sanayicimizi ve üretimi zorlayan doğalgaz kısıtlamaları da son bul- muş oldu. Temennimiz bu tür kı- sıtlamaların bir daha yaşanmaması yönünde" dedi.

n MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Ticaret Bakanlığı tarafından, ih- racatı teşvik etmek amacıyla ‘dijital pazara giriş’ genelgesinin 2022 yı- lına dair yeni düzenlemeleri yayın- landı. Genelgeye göre ihracat firma- ları, bakanlık tarafından onaylanan dijital ihracat platformlarında işlem yapmak için ödedikleri ücretlerin bir kısmını Ticaret Bakanlığı’ndan geri alabilecek.

Ticaret Bakanlığı, ‘Pazara Giriş- te Dijital Faaliyetlerin Desteklenme- si Hakkında Cumhurbaşkanı Kara- rı’na istinaden, 2022 yılına dair usul ve esasların düzenlemelerini içeren genelge yayınladı.

Ticaret Bakanlığı’nın internet si- tesinde yayınlanan genelgeye göre ihracatçı firmalara dijital platform- lara üyelik ücretleri için geri öde- me yapılacak. Destek kapsamında,

bakanlıkça onaylanan dijital ihracat platformlarına üye olan firmalara üyelik ücretlerinin 15 bin 102 TL’ye kadar olmak kaydıyla yüzde 60’ı geri ödenecek.

İHRACAT ŞİRKETTEN, DESTEK BAKANLIKTAN Genelge TurkishExporter.com.

tr gibi B2B e-ihracat platformları- nı kapsıyor. Koşulları sağlayan fir-

malar, gerekli belgeleri doldurarak başvurularını tamamlayabilecek.

Başvuru şartlarını sağlayan firmalar, Ticaret Bakanlığı’na gönderecekle- ri ödeme talep formu ile ödedikleri ücretlerin 15 bin 102 TL’ye kadar olmak kaydıyla yüzde 60’ını geri ala- bilecek. Ticaret Bakanlığı’nın dijital pazara giriş için destek genelgesinde onaylanan dijital ihracat platformları listesi 2022 boyunca geçerli olacak.

KOLAY BAŞVURU Ticaret Bakanlığı’nın söz konu- su genelgesinde belirtilen desteğe başvuru için gerekli belgelere ba- kanlığın internet sitesinden ulaşı- labilecek. Ayrıca firmalar, ihracatçı birliklerinden de konuya ilişkin bilgi alabilecek. Başvuru şartlarına ilişkin detaylar ise yine bakanlığın internet sitesinden görülebilecek. n İHA

İhracatçıya ‘dijital pazara giriş’ desteği

Cihanbeyli’de 15 farklı evden çaldıkları çeşitli ev eşyalarını Konya il merkezindeki spotçulara satan 3 hırsızlık şüphelisi polisin yaptığı araştırma sonucu yakalanarak gözaltına alındı. 3 şahıs, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı

Gurbetçilerin eşyasını çalan 3 kişi yakalandı

Cihanbeyli’de gurbetçilere ait 15 farklı evden hırsızlık yapan ve çaldıkları malzemeleri spotçulara satan 3 hırsızlık şüphelisi, polisin çalışması sonucu yakalandı. Gözal- tına alınan 3 şüpheli, sevk edildik- leri mahkemece tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Konya Emniyet Müdürlüğünün 'Huzur ve Güven Şehri Konya' ilkesi doğrultu- sunda yürüttüğü çalışmalar sürü- yor. Bu kapsamda, Cihanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri geçti-

ğimiz hafta gurbetçi vatandaşlara ait 15 farklı evden meydana gelen hırsızlık olaylarının şüphelilerini ya- kalamak için geniş çaplı araştırma başlattı. Hırsızlık olaylarını gerçek- leştiren şüphelilerin E.C. (19), H.C.

(20) ve S.G. (18) olduğunu tespit etti. Şüphelilerin ikamet ettiği ad- resleri de belirleyen polis ekipleri, düzenledikleri operasyonla 3 şüp- heliyi gözaltına aldı. Emniyette ifa- deleri alınan şüphelilerin karıştıkla- rı suçları itiraf ettikleri öğrenildi.

‘CİHABEYLİ'DE ÇALDILAR, KONYA'DA SATMIŞLAR’

Hırsızlık zanlılarının emniyet- teki ilk ifadesinde çaldıkları malze- meleri Konya merkezde spotçuluk yapan H.A.A. (35) isimli kişiye sat- tıklarını söylediği öne sürüldü. Polis ekipleri kent merkezindeki spotçu- larda yaptığı aramada ise gurbetçi vatandaşların evlerinden çalındığı tespit edilen birçok televizyon, bağ- lama, tabanca, cep telefonu ve baş- ka hırsızlık olaylarına ait eşya ele

geçirildi. Ele geçirilen eşyalar polis ekipleri tarafından el konularak sa- hiplerine teslim edildi. İş yeri sahibi H.A.A., hakkında hırsızlık malze- mesi satın alma suçundan adli iş- lem başlatıldı.

Hırsızlık zanlıları E.C. (19), H.C.

(20) ve S.G. (18) Cihanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğündeki işlemle- rinin ardından sevk edildiği mah- kemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

n İHA

5 kişi kaçak kazıda kullanılan malzemelerle yakalandı

Down sendromlu Tahir doğum gününde polislerle gezdi

Sobadan sızan gazdan zehirlenen anne öldü

Sarayönü ilçesinde araçta ya- pılan aramada kaçak kazıda kul- lanılan malzemeler ele geçirildi, 5 zanlı gözaltına alındı. Sarayönü İlçe Jandarma Komutanlığı ekip- leri, Ladik Mahallesi'nde gece saatlerinde izinsiz kazı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçti. Jan- darma, yürüttüğü çalışma neticesi kaçak kazı yapma hazırlandığın-

daki M.K, O.K, S.S, O.K. ve İ.A'yı yakaladı. Şüphelilerin aracındaki aramada jeneratör, 22 el yapımı patlayıcı, patlayıcı yapımında kul- lanılan 3 kilo kimyasal, bir hilti ve uçları, 25 metre elektrik kablo- su ile çeşitli kazı malzemeleri ele geçirildi. Zanlılar, jandarmadaki işlemlerinin ardından serbest bı- rakıldı. n AA

Karapınar ilçesinde down sendromlu Tahir Yurt doğum gü- nünde polis arabasıyla gezdi. Polis arabasıyla doğum gününde gez- mek istediğini ailesine söyleyen Tahir Yurt'un isteği İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne iletildi.

Gelen ekipler Tahir'i ekip ara- basına bindirerek ilçede ekip ara-

basıyla gezinti yaptırdı. 42 yaşına giren, araç içerisinde kendisi için siren çalınan Yurt, "Bugün benim doğum günüm çok mutluyum"

şeklinde anons yaptı.İlçede çok sevilen sempatik hareketleri ile tanınan Yurt, polis ekiplerine ekip arabasından indikten sonra teşek- kür etti. n AA

Seydişehir ilçesinde, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen anne yaşamını yitirdi, oğulları ve eşi hastaneye kaldırıl- dı. Seydişehir Yenicami Mahalle- si'nde bulunan 3 katlı evde ikamet eden Ayşe Teke (57), eşi Şenol Teke (54) ve oğulları Emre Teke ile Mevlüt Teke evlerinde bulu- nan sobadan sızan karbonmonok- sit gazından etkilendiklerini fark edince 112 Acil Servis ekiplerine

haber verdi.

Olay yerine polis ekibi ve sağ- lık ekipleri sevk edildi. Gazdan zehirlendikleri tespit edilen Teke ailesi ambulanslarla Seydişehir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Durumu ağır olan anne Ayşe Teke yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Durumları ağır olan Mevlüt Teke ve Şenol Teke de ilk müdahalenin ardından Kon- ya'ya sevk edildi. n AA

Figure

Updating...

References

Related subjects :