Cizre'deki terör operasyonunda sona doğru

Tam metin

(1)

On5yirmi5.com

Cizre'deki terör operasyonunda sona doğru

Güvenlik güçlerince 517 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda çoğu el yapımı patlayıcılarla tuzaklanmış 631 barikat kaldırıldı, 222 çukur kapatıldı, kontrol edilen 14 bin 414 evden bazılarında tuzaklanan bin 155 patlayıcı etkisiz hale getirildi

Yayın Tarihi : 4 Şubat 2016 Perşembe (oluşturma : 1/2/2017)

Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu"nda sona gelindi.

Kırsaldaki saldırılarını şehirlere taşıyan PKK'lı teröristlere yönelik Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçelerinde 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti tarafından yönetilen operasyonlarda Silopi, teröristlerden tamamen arındırılırken, Cizre'de ise operasyonların tamamlanmasına sayılı günler kaldı.

517 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonlarda, güvenlik güçlerince çoğu el yapımı

patlayıcılarla tuzaklanmış 631 barikat kaldırıldı, 222 çukur kapatıldı, 14 bin 414 ev kontrol edildi.

Evlerde tuzaklanan bin 155 patlayıcı etkisiz hale getirildi.

Bazı evlerde ise teröristlerin silah sevkıyatı ve kaçmak için kullandığı tüneller bulundu, kaçarken tuzakladıkları patlayıcılar, güvenlik güçlerince imha edildi.

Teröristler ağır darbe aldı

Terör örgütü PKK'nın gerek sözde ilçe yöneticilerinin gerekse dağ kadrosundan gelerek ilçedeki saldırılara katılan mensuplarının ağır darbe aldığı operasyonlarda, örgütün "Agir", "Doktor" ve

"Dijvar" kod adlı sözde sorumluları, Kandil'in telsiz çağrılarına yanıt vermedi.

Bu terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirildiği ya da ilçeden kaçtığı değerlendirilirken, "Sipan"

kod adlı terörist de yaralandı. Terör örgütünün uzantısı YPS'nin (Sivil Savunma Birlikleri) sözde Cizre sorumlusu Rüzgar Y, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirildi, "YPS-Jin"in kuruluş bildirgesini okuyan terörist S.H.K. da kaçmaya çalışırken yakalandı.

Operasyonlarla sıkıştırılan ve teslim olmak isteyen teröristlerin ise infaz edildiği öğrenildi.

 İnsansız hava araçlarıyla takip

Güvenlik güçleri, insansız hava araçlarından elde edilen görüntüleri de operasyon merkezinden takip ediyor. Terörist grupların hareketleri, bu sayede izlenerek, operasyon ekipleri buna göre

(2)

yönlendiriliyor.

Teröristler ise görüntü alınmasını engellemek amacıyla sokak ve barikatların üstünü brandayla kapatıyor.

Teröristler operasyonlarla sıkıştırıldı

Örgüt yöneticilerinin çözülmeyi önlemek için teröristlere uyarıda bulundukları telsiz konuşmalarına da yansıyor. Teröristlerin, telsiz konuşmalarındaki "Bölgenizden ayrılmayın, mevzilerinizi

bırakmayın, bombalarınızın başında durun" gibi ifadelerle korku ve panik içinde dağılma noktasına geldikleri anlaşılıyor.

Büyük kısmı terör örgütü mensuplarından temizlenen ilçede, teröristlerin Sur Mahallesi'ndeki Ebul İz Caddesi ile Cudi Mahallesi'ndeki Beyazıt Sokak ve Nusaybin Caddesi arasındaki dar alana

sıkıştırıldığı belirtiliyor.

Bodrum katında yaralılar olduğu iddia edilen binanın da bulunduğu Bostancı Sokak'taki bazı evlerde de örgüt üyelerinin gizlendiği, ilçedeki silahlı terörist sayısının ise 70 civarında olduğu tahmin ediliyor. Caddeleri, sokakları ve evleri tuzaklanan patlayıcılardan temizleyen güvenlik güçleri, teröristlerin bulunduğu bölgeye doğru çemberi daraltarak ilerliyor.

Kaçış yolları kapatılan teröristler, tüm silah ve mühimmatı yığdıkları alanda, güvenlik güçlerine keskin nişancılarla ateş açarak direnmeye çalışıyor. Silah ve patlama seslerinin eksik olmadığı operasyon bölgesinde gözaltına alınan teröristlerin, emniyetteki ifadelerinde akraba ziyareti ya da gezmek için ilçeye geldiklerini söyledikleri öğrenildi.

İlçede 14 Aralık'tan bugüne yaşananlar

Vatandaşların güvenlik endişesiyle terk ettiği ve teröristlerin üs olarak kullandığı evlerde güvenlik güçlerince yapılan arama ve incelemelerde dolap, beşik, soba, buzdolabı, tencere ve valizlerin içi ile kapıların arkasına tuzaklanan tonlarca patlayıcı ile bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.

Güvenlik güçleri, teröristlerce tuzaklanmış el yapımı patlayıcılara karşı sokakları karış karış tarıyor.

Rögar kapakları ve mazgallar, patlayıcı yerleştirilme ihtimaline karşı özellikle kontrol ediliyor.

Sivillerin yaşamını hiçe sayan teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcılar, dedektör köpeklerin katılımıyla güvenlik güçlerince tek tek bulunup imha ediliyor.

Tuzaklanan patlayıcıların imha edilmesiyle evler vatandaşların yaşamına uygun hale getiriliyor.

İlçede teröristlerce kullanılan evlerde, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları ile çok sayıda örgütsel doküman ve harita ele geçirilirken, kum çuvalları ve lastik kullanılarak oluşturulan çok sayıda barikat da zırhlı kepçeler yardımıyla kaldırıldı.

(3)

İnfilak ettirilmesi halinde yüzlerce insanın ölümüne neden olabilecek, tonlarca patlayıcı ile bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçiren güvenlik güçleri, söz konusu patlayıcıları ilçe merkezinin dışında kontrollü şekilde imha ediyor.

Teröristlerin, güvenlik güçlerini yanıltmak için barikatlara cansız manken koydukları, görüntü alınmasını engellemek amacıyla da bazı sokaklar ile barikatların üstünü brandalarla kapattıkları görüldü.

Bomba hazırladıkları hücre evleri bulundu

Cudi Mahallesi'nde güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarda ise teröristlerce imalathane ve bomba deposu olarak kullanılan hücre evi bulundu. Evde gerçekleştirilen aramada bomba imalatında kullanılan yaklaşık 5 ton amonyum nitrat ile çok sayıda el yapımı patlayıcı bulundu.

Teröristlerin, amonyum nitratı eleklerden geçirerek mazotla yıkadıkları, etkisini arttırmak için de mutfak ve klima gazı tüpleri ile çelik tencerelere koydukları tespit edildi. Patlayıcıların fünyeleri takılı, infilak ettirilmeye hazır olduğu belirlendi. Ayrıca, gizli bölmelere saklanmış çok sayıda uzun namlulu silahın yanı sıra "keskin nişancı silahı" olarak bilinen kanaslar, mermiler ve hücum yelekleri ele geçirildi.

Örgütün depo olarak kullandığı bir evde de yaklaşık 2 ton gıda maddesi, bir başka evde ise güvenlik kameraları ele geçirildi. Örgüt mensuplarınca sokaklara kurulan kameralarla operasyon düzenleyen güvenlik güçlerinin takip edilmeye çalışıldığı belirlendi.

Tünel kazmışlar

Çukur kazılan, barikat kurulan pek çok sokak ile evin patlayıcılarla tuzaklandığı, teröristlerin aynı sokakta yan yana yer alan evlerin arasında geçişleri sağlayacak tüneller kazdığı ve bu tünellere metrelerce kablo döşeyerek el yapımı patlayıcı yerleştirdikleri tespit edildi.

Terör örgütü mensuplarınca Cudi Mahallesi'ndeki "hücre evi"nde ilçeye sızma amaçlı kullanıldığı değerlendirilen tünel bulundu. Evin odasında açılan yaklaşık 2 metre genişliğindeki tünelin, vantilatörle havalandırıldığı belirlendi. Terör örgütünün dağ kadrosundaki teröristleri ve silahları tüneli kullanarak ilçeye soktuğu, operasyonun sonuna doğru sıkışan terör örgütü mensuplarının tünelden kaçtığı tespit edildi.

Teröristlerin, selden korunmak amacıyla yapılan su tahliye kanallarını da kaçmak için kullandıkları, evlerde kazdıkları tünellerle bu kanallara ulaştıkları anlaşıldı.

Örgütün sözde mahkemesi ortaya çıkarıldı

Nur Mahallesi'ndeki operasyonlarda PKK'lı teröristlerin sözde mahkeme olarak kullandığı bina ortaya çıkarıldı. Binada terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri, örgütün sözde bayrak ve

flamaları bulundu. Mahkeme gibi düzenlenmiş evde, bir bölümü yanmış çok sayıda tutanak ele

(4)

geçirildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda, örgütün hücre evinde özel hastaneye ait tıbbi cihazlar bulundu. Teröristlerce revir olarak kullanılan evde, ameliyat makası, neşter, ilaç ve sargı bezi gibi çok sayıda tıbbi malzeme ele geçirildi.

İlçede güvenlik güçlerince tespit edilen çok sayıda patlayıcının, DBP'li belediyeye ait çöp poşetlerine tuzaklandığı belirlendi.

Çatışma alanındaki yaralı teröristler, Cizre Belediyesine ait cenaze araçları ve ambulansla bölgeden kaçırılmaya çalışıldı. Terörist cenazelerinin bulunduğu tabuta silah saklandığı tespit edildi.

Sivillere saldırı

Teröristler, PTT'ye ait iki kargo aracına silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda ağır yaralanan kargo görevlisi, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. PKK'lı teröristler, Nur Mahallesi'nde 9 çocuk annesi kadını da uzun namlulu silahla vurdu. Evinde öldürülen kadının korucubaşı Emin Nergiz'in halası Azime Aşan olduğu öğrenildi.

Sur Mahallesi'ndeki evlerinin balkonunda halasının kucağındaki 3 aylık Miray İnce de teröristlerce açılan ateş sonucu başından yaralandı.

Ambulansın mahallede bombalarla tuzaklanmış barikat ve çukurdan dolayı Su Kanalı Sokağı'ndaki eve yaklaşamaması sonucu Miray bebeği ilkyardım aracına götürmek isteyen hala Rukiye İnce ile bebeğin 73 yaşındaki dedesi Ramazan İnce de teröristlerin açtığı ateş sonucu yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan dede İnce yaşamını yitirdi.

Güvenlik güçlerince tahliye edildiler

Cizre'de terör saldırıları nedeniyle hastaneye gidemeyen ya da can güvenliği endişesiyle evlerinde kalmak istemeyen çok sayıda vatandaş, güvenlik güçlerince güvenli bölgeye götürüldü.

Vatandaşlar, terörist saldırılara karşı zırhlı araçlarla evlerinden alınarak istedikleri adrese ulaştırıldı.

Terör saldırılarının yol açtığı tahribat

Vatandaşların güvenlik endişesiyle terk etmelerinin ardından teröristler tarafından duvarları yıkılıp mevzi olarak kullanılan evleri ise adeta harabeye döndü.

Çoğunluğu maddi durumu düşük ailelerin yaşadığı ve terör saldırıları nedeniyle arkalarında bırakıp çıktıkları evler kullanılmaz hale gelirken, bölgede güvenliğin sağlanmasıyla ikametgahlarına dönecek vatandaşlar, teröristlerce tahrip edilmiş, eşyaları hasar görmüş evlerle karşılaşacak.

Teröristler, ilçedeki birçok evin yanı sıra okul ve camiye de zarar verdi. Okul ve camiler, teröristlerce

(5)

üs olarak da kullanıldı.

Güvenlik güçlerince çukur ve barikatlardan arındırılan mahallelerde teröristlerin, vatandaşların ev ve araçlarına verdiği zarar da ortaya çıktı. Terör örgütü mensuplarının birçok binayı tahrip ettiği,

vatandaşlara ait iş yeri ve araçları ateşe verdiği görüldü.

Operasyonlar nedeniyle sıkışan teröristler, karargah gibi kullandıkları binalardaki örgütsel doküman ve mühimmatı ele geçmemesi için yakıyor.

Asker ve polislere vatandaş desteği

İlçedeki operasyonlarda görev alan güvenlik güçlerine en büyük desteği bölgedeki vatandaşlar veriyor. Operasyonlar sırasında karşılaştıkları güvenlik güçlerine dua eden vatandaşlar, zaman zaman ekipleri evlerine çağırarak, çeşitli ikramlarda bulunuyor.

Güvenlik güçlerine farklı illerden, özellikle çocuklar tarafından destek içeren, duygu dolu ifadelerin yer aldığı mektuplar da gönderiliyor.

Güvenlik güçleri, vatandaşlara mağdur olmamaları için zırhlı araçlarla gıda paketleri ulaştırıyor.

Ayrıca, her gün un dağıtılıyor ve halkın ekmek ihtiyacı karşılanıyor.

Vatandaşlar teröristlerin ilçeden temizlenmesini istiyor

Çözüm Süreci ile hayatın her alanında normalleşmenin yaşandığı bölgede huzur ve güven ortamında yaşamlarını sürdürmek isteyen vatandaşlar, teröristlerin saldırılarından rahatsızlık duyuyor.

Yaşamlarını hiçe sayan terör saldırıları nedeniyle temel haklarından yoksun kalan vatandaşlar, ilçenin teröristlerden temizlenmesini ve yaşamın hızla normale dönmesini istiyor.

Bu dökümanı orjinal adreste göster

Cizre'deki terör operasyonunda sona doğru

Şekil

Updating...

Benzer konular :