İbn-i Sina Hastanesi’nde İlk Robotik KBB Ameliyatı

36  Download (0)

Tam metin

(1)

1-30 Nisan 2018 • Basım Tarihi: 21 Mayıs 2018 • Sayı: 216 • www.ankara.edu.tr

8’de

450 Öğrenci Organ Naklini Konuştu

20’de

23 Nisan

Etkinlikleri

28’de

İbn-i Sina Hastanesi’nde İlk Robotik KBB Ameliyatı

500 Öğrencimizle

16’da

ASTAM’dan İlk Sanayi Ziyareti

22’de

2’de

Peyzaj Mimarlığı Bölümü

50 Yaşında

26’da

Üniversiteli Oyuncaklar, Çocuklarla ve Büyüklerle Buluştu

18’de

Gölbaşı’nda Fidan Dikim Şenliği

Çanakkale’deydik

Engelli Diş Taraması

4’te 13’te

Engelli Diş Taraması

(2)

B

eypazarlı hayırseverler Şahin Karaoğuz, Yücel Karaoğuz ve Öner Aktürk’ün Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu’na yaptığı katkılara bir yenisi eklendi.

Beypazarı Meslek Yüksekokulu Atölye Binası’nın temeli 24 Nisan 2018 tarihinde törenle atıldı.

3 Atölye Bulunacak İçerisinde ayakkabı tasarım atölyesi, cam boncuk atölyesi ve dokuma atölyesi bulunacak 830 m2 kapalı alana sahip binanın temel atma töreninde konuşan Beypazarı

Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Timur Gültekin, temeli atılan bu bina ile Beypazarı’na yeni

bir değerin

kazandırılacağını belirterek,

“Beypazarı’nın artık

öğrencilerimizle birlikte şehir ruhu taşıyan bir ilçe olduğunu söyleyebilirim.

Toplumların refahı için eğitimin ne kadar önemli

olduğunu, fikri ve vicdanı hür

bireylerin

ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Temelini attığımız bu binayla ülkemizde unutulmaya yüz tutan ayakkabıcılık programını yaşatmak

istiyoruz. Bu bir sosyal sorumluluk projesi. Yakında da yurt binasının da temeli atılacak.” dedi.

“Kapasite Daha da Artacak”

Beypazarı Kaymakamı Kadir Ekinci de Beypazarı Meslek Yüksekokulu’nun 1994 yılından beri Beypazarı’na olağanüstü katkılar sunduğunu belirterek, “Bundan sonra da yeni yapılacak atölye binasıyla birlikte öğrencilerimize çok daha iyi koşullarda eğitim verebilme imkanına kavuşarak hem ilçemize hem ülkemize hizmet edecek gençlerimizi yetiştirmeye devam edilecek. 9 örgün programda yaklaşık 2100 öğrenciye kavuşan Yüksekokulumuz, ümit ediyorum ki gelecek yıllarda bu kapasiteyi de aşacak şekilde öğrenci arttırımına devam edecek.”

dedi.

“500 Dönüm Arsa”

Hayırseverler adına konuşan Özgün Ökmen de yapılan binaların

dışında, Karaoğuz ailesinin

Beypazarı Meslek Yüksekokulu atölye binalarının temeli atıldı

Beypazarlı hayırseverler Yüksekokul için

daha önce de 3 bina yaptırmıştı

Beypazarlı Hayırseverlerden

Üniversitemize Yeni Bir Bina Daha

(3)

YENİ KAZANIMLAR

Ankara Üniversitesi’ne Beypazarı’nda 500 dönüm arsa bağışladığını belirterek,

“Üniversitelerimizin her birini bir güzel liman ve oradan yükselecek değer olarak görelim. Biz buna inanıyoruz” dedi.

“Türkiye’nin Nitelikli Ara Elemana İhtiyacı Var”

Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş de Beypazarı Meslek Yüksekokulu’nda mevcut programları artırmanın çabasında olacaklarını belirterek, “Burada 2100 dolayında öğrencimiz var. Bunu daha da artırmak için çalışacağız. Okulumuzda, Beypazarı Yerel Yöneticilerinin ve hayırseverlerin desteği sayesinde

bugünlere geldik. Türkiye’nin nitelikli ara elemana

ihtiyacı var. Bugün hangi bölgeye

giderseniz gidin, turizm, sanayi,

sağlık, bilişim, hangi sektör olursa olsun hepsi nitelikli ara eleman talebinden bahsediyorlar. Bu bağlamda, nitelikli eğitim konusunda öncü olan Beypazarı Meslek Yüksekokulumuz gerek altyapısı, donanımı ve bugün temelini atacağımız atölye binasıyla bu konuda bir imza daha atmış olacak.

Neye imza atmış olacak? Kaliteye tekrar imza atmış olacak.” dedi.

Prof. Dr. Erkan İbiş, yakın zamanda Yüksekokulda eksik olan spor, sosyal ve kültürel amaçlı mekanlar konusunda adım atacaklarını da sözlerine ekledi.

Ü

niversitemiz Beypazarı Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı, İstanbul Fuar Merkezi’nde (CNR Expo) 22- 25 Mart 2018 tarihlerinde UBM Rotaforte Fuarcılık’ın düzenlediği İstanbul Jewellery Show “46.

İstanbul Uluslararası Mücevherat, Saat ve Malzemeleri” fuarında stand açarak öğrencilerin yaptığı tasarımlar ve takıları sergiledi.

Fuara, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı Öğretim

Görevlileri Müdür Yrd. Öğr. Gör. Gülhan Güldür ve Öğr. Gör. Aliye Kurnaz görevli olarak katıldı. Fuarda sergilenen tasarım ve ürünlere ilgi gösteren ulusal ve uluslarası sektör temsilcileri, tasarımcılar ve ustalar Üniversitemizin standını ziyaret ederek öğrencilerin çalışmalarını beğeniyle izlediler. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı öğrencileri, eğitim açısından önemi yüksek olan fuara Öğr.

Gör. Sadi Uymaz’ın eşliğinde ikinci gün katıldı. Öğrenciler, tasarım ve teknolojik gelişmeleri inceleyip gözlem yaparak kuyumculuk sektöründeki gelişmeleri yakından takip etme fırsatı yakaladı. Ayrıca firma yetkilileri ile görüşerek iş ve staj imkânları konusunda bilgiler alan öğrenciler birçok makinede uygulama yapma fırsatı da buldu.

Mücevher Fuarı

B

eypazarı Meslek Yüksekokulu Tekstil Giyim Ayakkabı ve Deri Bölümü Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Programı, 4-7 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde

gerçekleştirilen 59. Ayakkabı Moda Fuarı’na katılarak stant açtı. Standda geleneksel ayakkabılardan esinlenilerek

hazırlanan 6 çift ayakkabı ve bunların renklendirilmiş çizimleri ile diğer tasarım çalışmaları sergilendi.

Program Öğretim Görevlileri Hatice Somçağ, Selami Özal, Burcu Bozkurt ve fuar boyunca destek olan öğrencimiz Gökhan Tosun, ayakkabı moda sektöründeki yenilik ve gelişmeleri takip etme olanağı buldu. Üniversitemiz standını, ulusal ve uluslararası sektör

temsilcileri, tasarımcı, modelist, üretim çalışanı ve firma sahipleri ile öğretim elemanları ziyaret etti. Ortopedia firmasından Yüksekokul kütüphanesine merhum Mimar Dinçer Ünal’ın 3 adet kitabı armağan edildi.

Ayakkabı Moda Fuarı

Beypazarlı Hayırseverlerden

Üniversitemize Yeni Bir Bina Daha

(4)

Diş Hekimlerinden Sosyal Sorumluluk Projesi

Diş Hekimliği Fakültesi öğretim elemanı ve öğrencileri, Ankara Pursaklar’daki Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve

Rehabitasyon Merkezi’nde diş taraması gerçekleştirdi. Merkezde yaşayanlara yönelik diş sağlığı hizmetinin sürekli duruma getirilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Engelliler İçin Diş Taraması

Ü

niversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri, Medikal Turizm Derneği Başkanı ve HaberTürk TV kanalında yayınlanan “Güzel Hayat TV Programı” yapımcı ve sunucusu Dr. Sinan İbiş’in desteğiyle 19 Nisan 2018 tarihinde Ankara Pursaklar’daki Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Diş Hekimliği Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçarslan, öğretim elemanları ve lisans öğrencilerinden oluşan ekibin ziyaretinde, Merkezde yaşayan bireylerin ağız diş sağlığı taramaları gerçekleştirilirken, Pedodonti Anabilim Dalı öğretim görevlilerinden Uzm.

Dt. Akif Demirel tarafından da bakım personeline, “Engelli Kişilerde Oral Hijyen Eğitimi”

konulu sunum yapıldı. Öğretim elemanlarımız, Merkezde misafir edilen vatandaşların rutin ağız sağlığı hizmetine erişiminin kolay olmadığını, yerleşkede bir diş ünitesi olmasına rağmen hekim eksikliği nedeniyle aktif çalışamadığını ve bu nedenle sadece sorunu olan bireylerin ambülanslarla çeşitli hastanelere taşınarak tedavi ettirilebildiğini belirledi. Buradaki vatandaşların, ağız sağlığı hizmetleri sunumu sırasında sedasyon

uygulaması gibi ileri tekniklerle

tedavi altına alınma zorunluluğu olduğu da gözlendi.

Çalışan ve merkez sakinleri ile birlikte yaklaşık 2000 civarında nüfusu olan Merkez için özel sağlık hizmet sunum programlarının geliştirilebileceği kanısına varıldı.

Ziyarete bizzat katılarak hekimlerle

beraber ağız taraması yapan Diş Hekimliği Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçarslan,

bu tür sosyal sorumluluk projelerinin kendileri için çok önemli olduğunu, diş hekimliği fakültelerinin eğitim ve araştırma görevleri dışında topluma sağlık hizmeti sunma görevleri olduğunu belirtti. Bu ziyaretlerin, ihtiyaç belirleme ve bu şekilde topluma bilinçli hizmet sunma yanında,

(5)

Ü

niversitemiz Öğrenci Destek Komisyonu ile Pursaklar

Kaymakamlığı Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Resim ve El Sanatları Sergisi, 17 Nisan 2018 tarihinde Ankara Üniversitesi Kültür ve Sanat Evi’nde (ANKÜSEV) gerçekleştirildi. Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşayan engellilerin yaptığı sanat eserleri izleyenler tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Etkinlikte ayrıca engelli öğrenciler tarafından bir de konser sunuldu.

Saray Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürü Bekir Demiryılmaz, daha önce başka kurumlarda bu tür etkinlikleri yaptıklarını ancak ilk defa bir üniversitenin merkezinde bu sergiyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bestami Erkoç da destekleri için Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş’e ve Üniversitemize teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş, engelin aslında insanların zihinlerinde olduğunu, o engeller kaldırıldığında, sahiplenme, sevgi, saygı, anlayış duygusuyla ve sosyal sorumluluk bilinciyle sorunların çözülebileceğini söyledi.

Engelsiz Sergi

öğrenciler için de algı ve duyarlılık oluşturma açısından eğitim değeri büyük bir fırsat olduğu vurgulanarak öğrencilerin bu tür çalışmalar için motive edilmesi gerektiğini söyledi.

Projenin bu ziyaretle sınırlı kalmayacağını belirten Prof. Dr.

Mehmet Ali Kılıçarslan, karşılıklı mutabakata varıldığı taktirde Saray Engelsiz Yaşam Merkezi sakinlerine ve çalışanlarına yerinde hizmet sunmak amacıyla bir proje başlatılacağını, bu projenin sorumlusu olarak Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı öğretim görevlilerinden Dr. Dt.

Bora Akat’ın görevlendirildiğini ve Merkez Müdürü Bekir Demiryılmaz ile proje konusunda mutabık kalındığını ifade etti.

Proje sorumlusu Dr. Dt. Bora Akat da fakülte olarak tüm konularda destek vermeye hazır olduklarını ve

başta uzmanlık öğrencileri olmak üzere tüm

personelin böyle değerli bir projede gönüllü yer alacaklarını düşündüğünü belirtti. Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçarslan ve Dr. Dt.

Bora Akat, Rektörümüz Prof. Dr.

Erkan İbiş başta olmak üzere üst düzey yöneticilerimizin topluma hizmet konusundaki duyarlılıklarını ve toplumu oluşturan bireyleri de üniversite paydaşı olarak kabul ettiklerini bildiklerinden, sonuca ulaşmada hızlı hareket edeceklerini ve bu ziyaret öncesindeki destek ve hassasiyetlerinden ötürü bu konuda da en büyük desteği veren Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş’e teşekkürlerini belirttiler.

SOSYAL SORUMLULUK

(6)

Ü

niversitemiz Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) tarafından 2015 yılından bu yana yapılan “1915 Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı”

başlıklı sempozyumların 8.’si Şili, Arjantin, Venezuela, Kolombiya, Bolivya, Kanada, İspanya,

Bulgaristan, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, ABD ve Türkiye’den 14 akademisyen ve diplomatın katılımlarıyla Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirildi.

İlki Kolombiya, 2.’si Kosta Rika, 3.’sü Ekvador, 4.’sü Şili, 5.’si Bolivya, 6.’sı Paraguay ve 7.’si Panama’da, bu ülkelerin en önemli özel ya da devlet üniversiteleri ile işbirliği içerisinde yapılan 1915 sempozyumları Arjantin’e uzandı.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 20 Mart 2018

tarihinde LAMER ile Arjantin Cumhuriyeti’nin resmi bir kurumu olan Arjantin Cumhuriyeti İslam Merkezi işbirliğiyle, “1915: Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı:

Tarihsel, Ekonomik ve Toplumsal Bakış Açısıyla, XX. Yüzyıl Boyunca ve XXI. Yüzyıl Başlarında Modern Türkiye’nin Latin Amerika ve Dünya ile Uluslararası Bütünleşme ve Kalkınma Modelleri” başlıklı uluslararası sempozyumun açılış töreni gerçekleştirildi.

Buenos Aires Parlamentosu Milletvekili Danilo Flores’in de katılımlarıyla gerçekleştirilen açılışta öncelikle Ankara

Üniversitesi’ni temsilen Prof. Dr.

Mehmet Necati Kutlu, ardından Arjantin Cumhuriyeti İslam Merkezi Başkanı Anibal Bachir Bakir, Milletvekili Danilo Flores ve son olarak Büyükelçi Meral Barlas açılış konuşmalarını yaptılar. Prof. Dr.

Mehmet Necati Kutlu, 2015 yılından bu yana yapılan sempozyumların 8.’sinin Arjantin’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve İslam Merkezi Başkanı Anibal Bachir Bakir’e teşekkürlerini sundu. Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu konuşmasında “Biz burada araştırmak istiyoruz, konuşmak istiyoruz, dinlemek istiyoruz ve diyalog içinde olmak istiyoruz ki üniversiteyi üniversite yapan, araştırmayı araştırma yapan da sanırım budur.” dedi. İslam Merkezi Başkanı Anibal Bachir Bakir de LAMER ile bu etkinliği yapmaktan mutluluk duyduklarını anlatttı.

1915: Osmanlı

İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı

Sempozyum nedeniyle Büyükelçilik Rezidansında düzenlenen kokteyle Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldı.

LAMER’den,

Latin Amerika Ülkelerinde 8. Sempozyum

LAMER’in düzenlediği

“1915: Osmanlı

İmparatorluğu’nun En Uzun

Yılı” sempozyumları

Arjantin’den önce Kolombiya,

Kosta Rika, Ekvador, Şili,

Bolivya, Paraguay ve

Panama’da gerçekleştirildi.

(7)

ULUSLARARASILAŞMA

Bachir, Türklerin Arjantin’de her zaman çalabilecekleri bir kapı olduklarını belirtti. Arjantin Parlemantosu Milletvekili Danilo Flores ise konuşmasında, Ankara Üniversitesi LAMER’in Arjantin’de etkinlik yapmasını oldukça

önemsediğini, kendisinin Rioja bölgesinin milletvekili olduğunu ve bir dahaki sefere bahse konu etkinliğin orada yapılmasını umduğunu ifade etti.

Açılış töreninin ardından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları Kamuran Umuzdaş, Evren Turna ve Ahmet Baran’dan oluşan “İki Kelime” grubu tarafından verilen Türk Müziği konseri davetliler tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı ve dakikalarca ayakta alkışlandı.

21 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen sempozyumlarda Şili, Arjantin, Venezuela,

Kolombiya, Bolivya, Kanada, İspanya, Bulgaristan, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, ABD ve Türkiye’den gelen 14 akademisyen ve diplomat, yapılan 4 oturumda sunumlarını yaptı. “Jön Türkler Hükümeti ve Osmanlı Ermenileriyle Siyasi İlişkileri (1908-1915)”,

“Latin Amerika’da Osmanlı Gözüyle Birinci Dünya Savaşı Tarihi Öğretmek”, “Arjantin: Birinci Dünya Savaşı’ndaki Uluslararası Tutumu ve Türkiye-Arjantin İlişkilerine Etkisi”, “Şili ve Türkiye:

Transatlantik Göç ve Diplomasi”

ve “Türkiye Cumhuriyeti ve Latin Amerika: Diplomatik İlişkiler”

gibi pek çok konunun anlatıldığı oturumlardan sonra katılımcılara başrollerini Russell Crowe, Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın paylaştığı “Son Umut” filminin gösterimi yapıldı.

Aynı akşam, T.C. Büyükelçisi

Meral Barlas tarafından, sempozyum katılımcıları ve Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek onuruna Büyükelçilik Rezidansında bir kokteyl verildi. Kokteylde konuşma yapan Mehmet Şimşek, Ankara Üniversitesi LAMER’in yaptığı etkinliklerden memnuniyet duyduğunu, Arjantin’de bu tür faaliyetlerin yapılmasının büyük önem arz ettiğini ve LAMER Müdürü Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu’nun Latin Amerika’da gerçekleştirmekte oldukları

faaliyetlerin önemi itibariyle devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti.

Pek çok yabancı ülkeden gelen konuşmacılara teşekkürlerini sunan Mehmet Şimşek, bu etkinliğe katılmalarının ve hem Osmanlı hem de Türk tarihine dair yaptıkları araştırmaların akademik olarak taşıdığı önemin altını çizdi.

L

AMER ve Türkiye’deki Peru Büyükelçiliği işbirliği ile Ankara Üniversitesi Kültür Sanat Evi’nde (ANKÜSEV) 5 Nisan 2018 tarihinde Peru’nun ünlü tiyatro eseri “Ollantay” sahnelendi. Perulu oyuncular Kay Zevallos Villegas ve Denzel Calle öncülüğünde sahnelenen oyunda Ankara Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı öğrencileri de rol aldı.

Paris’ten gelen Perulu tiyatro ekibinin,

öğrencilerimizle kısa sürede yaptığı yoğun çalışma sonucunda Ollantay adlı Peru’nun ünlü tiyatro eseri başarıyla sahnelendi. 13 oyuncudan oluşan kadroda başrol Ollantay’ı Perulu Denzel Calle canlandırırken diğer bütün oyuncular Üniversitemizin İspanyol Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan seçilen öğrencilerimizdi.

Création Siento adlı şirketin kurucusu ve müdürü, balerin ve oyuncu Kay Zevallos Villegas ve oyuncu Denzel Calle Türkiye’de bulunmaktan ve böyle bir

Peru Tiyatrosu Üniversitemizde

grupla çalışmış olmaktan dolayı mutluluklarını dile getirdi. Bu olumlu sürecin sonunda LAMER Müdürü Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu da bahse konu tiyatro oyununun gösteriminden oldukça memnun kaldıklarını ve ikiliyi tekrar aralarında görmekten mutluluk duyacaklarını belirtti.

(8)

Gölbaşı 50. Yıl Yerleşkesi’nde Mühendislik Fakültesi’nin yanı başında oluşturulan “Şehitler Ormanı”na 19 türden 5 bin fidan dikildi.

Fidan Dikim Şenliği

Ankara Orman Bölge Müdürlüğü,

Gölbaşı Belediyesi ve Üniversitemizin İşbirliğiyle

(9)

Ü

niversitemizin Gölbaşı 50. Yıl

Yerleşkesi’nde geçen yıllarda başlayan yeşillendirme çalışmaları bu yıl da devam ediyor. Yerleşkede 2016’da oluşturulan Öğretim Üyeleri Ormanı’nın ardından bu sefer de Mühendislik Fakültesi’nin yanında bulunan alan Ankara Orman Bölge Müdürlüğü ve Gölbaşı Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla yeşillendirildi.

“Şehitler Ormanı” adı verilen alana, 19 türden yaklaşık 5 bin fidan dikildi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Aziz Tekin, ağaç dikmenin sağlıktan doğaya ve ekonomiye kadar çok sayıda yararı bulunduğunu belirterek, “Mühendislik Fakültesi 2013’ten beri burada yer alıyor. En son 1.5 yıl önce Dekanlığın da taşınmasıyla birlikte 8 birim olarak burada bulunuyoruz.

Geçen yıl bahar ayında Yusuf Kaan Kadıoğlu hocamızın gayretleriyle ve öğrencilerimizin katılımıyla 750 fidan dikilmişti. Bu yıl da Gölbaşı Belediye Başkanlığı fidan ve teknik destek sağladı. Ankara Orman Bölge Müdürlüğü ise yer göstermemiz koşuluyla fidanları da kendilerinin dikebileceğini söyledi.” dedi.

Öğrencilerden, diktikleri fidanlara bakmalarını ve zaman zaman sulamalarını isteyen Prof. Dr. Aziz Tekin,

“Gelecek nesillere 50. Yıl Kampüsü’nü daha yeşil bir şekilde bırakmaya gayret edeceğiz.” dedi.

Ankara Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak da Orman Genel Müdürlüğü olarak ülkemizde yoğun

bir ağaçlandırma faaliyeti başlattıklarını, kim olursa

olsun, fidan talep edenlere fidanları

ücretsiz olarak verdiklerini söyledi.

2023 yılına kadar dünyadaki

her insan için bir fidan dikerek 7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini de söyleyen Veysel Kodalak, “Kurum olarak her türlü ağaçlandırma taleplerine açığız.

Üniversitemizin emrindeyiz. Ne zaman talep ederseniz, nereyi ağaçlandırmamızı isterseniz emrinizdeyiz.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş de Ankara Üniversitesi olarak ağaçlandırmaya verdikleri öneme işaret etti. Göreve geldiğinden beri Üniversitemizin değişik yerleşkelerine 15 binin üzerinde fidan diktiklerini anlatan Prof. Dr. Erkan İbiş, “Biz şu anda, bizden önceki kuşakların diktiği ağaçlarla güzelleşen Üniversitemiz yerleşkelerinde eğitim hizmetimizi yerine getiriyoruz. Gölbaşı 50.

Yıl Yerleşkesi’nin bundan 20 yıl önceki halini de hatırlıyorum. Şimdikini de görüyorum, 20 yıl sonrakini de hepiniz göreceksiniz. Bugün yapılan işi gelecek kuşaklar çok daha iyi anlayacak.” dedi.

Öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Erkan İbiş,

“Diktiğiniz ağaçla özdeşleşin, o ağaçla duygusal bağ kurun. Çünkü 20 yıl sonra burada gelip gezerken, çocuğunuza ya da torununuza gösterirken, içinizde muazzam bir gurur ve heyecan duyacaksınız. Onu kimse hissetmeyecek, sadece siz hissedeceksiniz ama o duygu birçok değere bedeldir.” dedi.

AİDİYET

Törende, “Şehitler Ormanı”nın oluşturulmasında emeği ve katkısı olanlara teşekkür belgeleri verildi.

(10)

Birçok kuş türünün en önemli göç yolları üstünde bulunan Türkiye’de, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Üniversitesi ve ODTÜ kuş halkalama

çalışmalarını genişletmek amacıyla harekete geçti. İlk etapta 25 türden 168 kuş kayıt altına alındı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi

Güçlerini Kuşlar İçin Birleştirdiler

D

üzenli kuş halkalama çalışması yürütülen istasyonların sayısını artırmayı amaçlayan Türkiye’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi ve ODTÜ işbirliği yaparak ilk adımı Ankara’da attı.

Bu çerçevede Eymir Kuş Halkalama İstasyonu, 6 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçti. Eymir Kuş Halkalama İstasyonu, İlkbahar dönemi çalışmalarına 1 Nisan’da, ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Bilgin’in koordinasyonunda, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Arzu Gürsoy Ergen ve Orman ve Su İşleri uzmanı Burak Tatar’ın ortak yürütücülüğünde çalışmaya başladı.

İstasyon, başlangıç aşamasında ilkbahar ve sonbahar göç

dönemlerinde dörder hafta açık kalacak. İstasyonda yürütülecek halkalama çalışmaları ile göç yollarının, kışlama ve üreme alanlarının, göç takvimi ve stratejilerinin ve popülasyon dinamiklerinin daha iyi anlaşılması hedefleniyor. Konaklama ekolojisi ve göç stratejisi araştırmalarının yanı sıra kuşlardan alınacak örneklerle genetik analizler planlanıyor. Eymir Kuş Halkalama İstasyonu’nda bir ayı bulmayan kısa sürede 25 türden 168 kuş halkalandı. Halkalanan türler arasında Söğüt Bülbülü, Karabaşlı Ötleğen, İshakkuşu, Halkalı Sinekkapan, Yalıçapkını, Çıvgın öne çıktı. İstasyonun iki haftalık çalışmalarında ulaşılan en önemli verilerden biri ise Karatavuk ve Bülbül’e yönelik oldu. Bülbül’ün

en az 7 yıldır Afrika’daki kışlama alanıyla Eymir Fidanlığı’ndaki üreme alanı arasında düzenli göç ettiği anlaşıldı.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr.

Arzu Gürsoy Ergen, istasyonda yürütülen çalışmaların, bilimsel veri ve sonuç elde etmenin yanı sıra özellikle bu alanda yüksek öğrenim gören öğrencilerin pratik eğitimine katkısına dikkat çekti.

Dr. Arzu Gürsoy Ergen, öğrencilere uygulamalı olarak veri toplama, bilimsel çalışma yöntemlerini öğrenme, kuşları doğal yaşam alanlarında gözlemleme, kuş göçüne tanıklık etme ve arazi çalışmasında deneyim kazanma gibi olanaklar sağlandığını ifade etti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş da Türkiye’nin bu alandaki uluslararası geri bildirimlerde rolünü arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Türkiye Ulusal Halkalama Programı’nın kurucularından Prof.

Dr. Bilgin ise kuş tür kompozisyonu ve sayılarında veya göç takviminde gözlenen değişimlerin bir çeşit erken uyarı sistemi olduğunu belirtti. Dr. Bilgin söz konusu girişimin, yeni kurulan ODTÜ Ekosistem Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (EKOSAM) ilk faaliyetlerinden birisi olması ve ODTÜ ile Ankara Üniversitesi’nin bu alandaki ilk ortak çalışma olması açısından önem taşıdığını vurguladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı uzmanı Burak Tatar da Türkiye’de üreyen, kışlayan veya göç ederken Türkiye’de bulunan yaban

hayvanlarının izlenmesine büyük

önem verdiklerini anlattı. Tatar,

“Eymir İstasyonu, kuş göçünün izlenmesi konusunda önemli bir boşluğu dolduracak” dedi.

(11)

Misafir Kuşlarımız Evlerine Kavuştu

Ü

niversitemizin Beşevler Yerleşkesi, Ankara içinde çok çeşitli hayvanın nefes alabildiği nadir ağaçlık alanlardan birini oluşturuyor. Yerleşkede serçelerden yeşil papağanlara, ala kargalardan kumrulara ve çalıkuşlarına kadar sayısız kuş bulunuyor. Üniversitemiz Çevre Ekibi, bu kuşların olumsuz hava şartlarından ve diğer hayvanların saldırılarından etkilenmeyeceği yuvalar kurdu. Çevre ve Su İşleri Bakanlığı’ndan temin edilen 50 kuş yuvası, Beşevler Yerleşkesi’ndeki büyük ağaçlara monte edildi.

T

üm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 18-24 Mart tarihleri arası

“Yaşlılara Saygı Haftası” olarak kutlanıyor.

Haymana Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personeli ile yaşlı bakım öğrencileri bu yıl da yaşlılarını unutmadı ve “Yaşlılara Saygı Haftası”nı Yüksekokul konferans salonunda bir gün süren etkinlikle kutladı.

Etkinlikte Yaşlı Bakım Programı 1. sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan “Yaşlılık”

temalı şiir, müzik dinletisi, video gösterimi ve mini tiyatro gösterisi yapıldı.

Haymana MYO’da

Yaşlılara Saygı Haftası Etkinlikleri

Ü

niversitemiz Haymana Meslek Yüksekokulu, “18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü”

nedeniyle bir konferans gerçekleştirdi. Dr.

Hakan Arslantürk, 22 Mart 2018 tarihinde

“103. Yılında Çanakkale Muharebeleri”

konulu bir konferans verdi. Dr. Hakan Arslantürk, “yeni Türkiye’nin önsözü”

olarak nitelenen Çanakkale Muharebeleri’ni hazırlayan siyasî ve askeri gelişmeleri, muharebe hazırlıklarını, muharebe

alanındaki yerleşimleri, deniz, kara ve hava muharebelerinde yaşananlar ile sonuçlarını ele alarak değerlendirdi.

Haymana’da Çanakkale Etkinliği

SOSYAL SORUMLULUK

(12)

Bilimin Eğlenceli Yüzü

AVM’de Öğrencilerin Hizmetinde

A

nkara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü programları 21-22-23-28-29 Nisan 2018 tarihlerinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, çocuklarla birlikte Armada Alışveriş Merkezi’nde kutladı.

“Bilimin Eğlenceli Yüzü” etkinliği çerçevesinde Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü bünyesinde bulunan programlar çerçevesinde çocuklarla randevulu etkinlikler gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Figen Gürsoy koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinliklerde Dr. Ece Özdoğan Özbal’ın yürütücülüğünü yaptığı “Aranızda Matematiği Sevmeyen Var mı?”, Doç. Dr. Okan Ekim’in yürütücülüğünü yaptığı “Ben Bir Veteriner Hekimim”, Prof. Dr. Sevinç Arcak’ın yürütücülüğünü yaptığı

“Toprak Bilim Okulu”, Prof. Dr. Timur Gültekin’in yürütücülüğü yaptığı “Yaşam Bilimleri Okulu” ve Prof. Dr. Duygu Özel Demiralp’in yürütücülüğünü yaptığı “Yaşamın Şifresi DNA”, Prof. Dr. Selim Osman Selam yürütücülüğü yaptığı “Gökbilim Okulu”, Doç. Dr. Senem Kurtar yürütücülüğünü yaptığı “Çocuklar İçin Felsefe” programları eğitimlerini gerçekleştirdi.

Normal gelişim gösteren ve özel gereksinimli çocukların

gelişimlerini desteklemek, çocukları erken yaşta bilim ile tanıştırmak, bilim okuryazarlığı edinmelerine yardımcı olmak, bilimsel

düşünme, sorgulama, eleştirel yaklaşım becerilerini desteklemek, çocukların yaparak, yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamak ve Üniversitemizin toplumla bağlarını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen eğitimler için program yürütücüleri ve ekibi ile Koordinatörlük ekibinden Prof. Dr. Figen Gürsoy, Dr. Ece Özdoğan Özbal ve Uzm. Sabahat Aydos eğitimler sırasında Armada’da bulundu ve programlar aracılığıyla 450 çocuğa eğitim verdi. Armada Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirin etkinlikler 5-6 Mayıs ve 12-13 Mayıs tarihlerinde Doç. Dr. Tuğba Bezgin yürütücülüğünü yaptığı “Ağız ve Diş Sağlığı”, Dr. Öğr. Üyesi Nehir Varol yürütücülüğünü yaptığı

“Evimin Afet Lideriyim” ve Dr. Begüm Çıvgın’ın yürütücülüğünü yaptığı “Dünyamızı Kim Sarsıyor?” programları ile devam etti.

(13)

ETKİNLİKLER

Ü

niversitemiz Eğitim Fakültesi Oyuncak Müzesi’nde yer alan oyuncaklar 9-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Next Level Alışveriş Merkezi’nde Ankaralı çocuklarla buluştu. Geçmişten günümüze, çok çeşitli materyallerle yapılan oyuncaklar, bunları daha önce hiç görmeyen çocukların yanı sıra bu oyuncaklarla büyüyen anne babalarının da büyük ilgisini çekti.

Üniversiteli Oyuncaklar,

Çocuklarla ve Büyüklerle Buluştu

İ

ranlı tarihçi ve araştırmacı Prof.

Dr. Muhammed Ali Muvahhid, İran İslam Cumhuriyeti Kültür Müsteşarı Hasan Seferhani ve Üniversitemiz Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof.

Dr. Hicabi Kırlangıç’ın ortak organizasyonları ile 4 Nisan 2018 tarihinde Üniversitemiz Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde, bir

İranlı Tarihçi Dr. Muvahhid’den Üniversitemizde Konferans

konferans verdi.

Edebiyat sahasında birçok telif ve tercüme eser vermiş olan Prof. Dr.

Muhammed Ali Muvahhid konuşmasına “Burada sizlerle bir araya geldiğim için çok mutluyum diyerek başladı. Özellikle Türkiye’de Mevlana ve eseri Mesneviî ile ilgili

yapılan çalışmalar üzerinde duran Dr. Muvahhid, başta Ankaravî’nin Mesnevi Şerhi’nin önemi olmak üzere Türkiye’de Mesnevi üzerine çalışmalar ve tercümeler yapmış olan ve toplantıda hazır bulunan Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu ve Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’ın yaptıkları katkıların değerinden bahsetti.

Fars Dili ve edebiyatı öğrencilerinin ve ilgi duyanların dinleyici olarak katıldığı program santur dinletisiyle sona erdi.

(14)

A

nkara Üniversitesi Teknokentte faaliyet gösteren TÜRKSAT, Sanal Veri Merkezi Hizmeti SatCloud’u 28 Mart 2018 tarihinde Teknokent’te gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısıyla firmalara tanıttı. Ankara Üniversitesi

Teknokent firmalarının katılımıyla gerçekleşen bilgilendirme toplantısı sonucu sanal veri merkezi hizmeti SatCloud, firmalardan olumlu dönüşler aldı.

Türksat teknoloji ürün ailesinin yeni üyesi olan ve yazılım tabanlı (software-defined) veri merkezi prensibi üzerine kurgulanan

SatCloud, bulut bilişim altyapı standartlarına uyumlu, ihtiyaçların kişisel tanımlandığı ve veri merkezi yönetiminin gerçekleştirildiği Sanal Veri Merkezi hizmetidir. SatCloud, yazılım tabanlı yaklaşımlı teknoloji

TEKNOKENT ve TÜRKSAT İşbirliği:

TÜRKSAT Sanal Veri Merkezi Hizmeti SATCLOUD

altyapısı sayesinde gerek yazılım/

teknoloji ürünlerinin müşterilerilere hızlı bir biçimde ulaştırılması gerek işletme içi sanallaştırma ihtiyaçlarının karşılanması mümkün kılınacaktır.

TTO’dan Proje Yazma Eğitimi

A

nkara Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), 23-24 Mart 2018 tarihlerinde, Ankara Üniversitesi Veteriner ve Ziraat Fakülteleri akademisyenleri ve araştırmacılarına “TÜBİTAK 2237 Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı” çerçevesinde

“TÜBİTAK ARDEB 1002-3001 Proje Yazma Eğitimleri” verdi.

Eğitimlerde, Ankara Üniversitesi TTO Yöneticisi Şebnem Doğan, Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr.

İbrahim Demir ve Doç. Dr. Emre Keskin, Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Serdar Diker ve Doç.

Dr. Bengi Çınar Kul tarafından katılımcılara proje yazımları

hakkında deneyimler aktarıldı.

Ayrıca, TTO uzmanları tarafından Fikrî Mülkiyet Haklarının Korunması ve Şirketleşme- Girişimcilik konularında da bilgiler verildi. Teorik eğitim sonrasında, uygulamalı proje yazım eğitimi yapılıp gün sonunda yazılan projelerin grup sunumları gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi

Teknokent Genel Müdür Yardımcısı ve TTO yöneticisi Şebnem Doğan, TÜBİTAK ARDEB 1002 - 3001 programlarına proje hazırlama ve yürütme kapasitesinin artması için düzenlenen eğitimin büyük ilgi gördüğünü, fakültelerden eğitimler için talep geldiğini ve talepler doğrultusunda eğitimlerin devam edeceğini söyledi.

Fakülte Buluşmaları

A

nkara Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), 22 Mart 2018 tarihinde Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü’nden akademisyenlerle bir araya gelerek AB Hibe Programları, H2020 ve TÜBİTAK destek programlarına ilişkin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Geleceğe Bakış

T

ÜBİTAK tarafından 30-31 Mart 2018 tarihlerinde TÜBİTAK TÜSSİDE’de gerçekleştirilen

“2023’e Doğru TÜBİTAK ile Geleceğe Bakış”

toplantısına Üniversitemiz Teknokent-TTO da katıldı.

Çalıştayda, önümüzdeki dönemde TÜBİTAK Destek Programlarına ilişkin iyileştirilmesi gereken hususlar konusunda yapılan öneriler sunuldu.

(15)

ARAŞTIRMA

Ü

niversitemizin Teknokent’inde çalışmalarını yürüten

AR&TeCS A.Ş., tehlike içeren sistemlerin uzaktan izleme, ölçüm ve otomasyonunu sağlayacak modüler yapıda maliyet etkin bir kontrol sistemi tasarlanması ve prototipinin üretilmesi çalışmaları yapıyor. KOSGEB AR-GE, İnovasyon Destek Programı çerçevesinde Ankara Üniversitesi Elektronik Mühendisliği

Bölümü’nden sağlanan danışmanlık desteği ile sürdürülen projede geliştirilen algoritmalarda geri besleme ve ileri besleme konseptleri ile PID, aç/kapa (on/off), bulanık mantık (fuzzy logic) gibi değişik kontrol yöntemleri kullanılıyor.

Detay Tasarım çalışmalarında ortaya çıkan gelişmelere göre ek konseptler ve kontrol uygulamaları sürekli güncelleniyor. Bu çerçevede gömülü sistem özelliği kazandırmak ve hızlı reaksiyon süreli kontrol tepkisi alabilmek için tasarıma FPGA (Field Programmable Gate Array) tabanlı şasi ve modüller eklendi.

Projede karmaşık kimyasal prosesler dahil sistem düzeyinde uzaktan izleme, ölçüm ve kontrol yeteneği yanında su seviyesi, besleme, gaz/sıvı debisi, sıcaklık

kontrol gibi alt sistemlere yönelik izleme ve kontrol yeteneği de kazanılacak. Hedeflenen geniş kullanım spektrumu nedeniyle değişik türlerde basınç, sıcaklık, titreşim, ses ve gaz sensörleri ile anahtar, motor, pompa gibi kontrol elemanları kullanımı tasarıma dahil edildi.

Muhtemel kullanım alanları olarak öncelikle proseslerinde

Üniversitemiz Teknokenti’nde çalışan bir firma, tehlike içeren sistemlerin uzaktan izlenmesine yönelik kontrol sistemi geliştirmeye çalışıyor.

Tehlikeli Üretim Tesisleri, Test Düzenekleri ve Laboratuvarlar İçin

Modüler Uzaktan İzleme ve Kontrol Sistemi Geliştirilmesi Projesi

yüksek elektriksel güç, basınç, sıcaklık, ses bulunan, zehirli ve zararlı gaz, toz ve türevlerini girdi veya çıktı olarak kullanan enerji santralleri, dökümhane, taş yünü ve kimyasal madde gibi üretim yapan tesisler değerlendiriliyor.

Ayrıca uzaktan izleme ve kontrol uygulamalarındaki yaygınlaşma çerçevesinde tehlikeli olmayan değişik proses ve tesislerde de uygulanabileceği değerlendiriliyor.

(16)

500 Öğrencimizle

Çanakkale Şehitliği’ndeydik

Ü

niversitemiz, Çanakkale Deniz Zaferi’ni anmak üzere her yıl Çanakkale’ye gezi düzenliyor. Bu yıl 7-8 Nisan tarihlerinde

gerçekleştirilen anma törenine 500 öğrencimizle birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş ve öğretim üyeleri de katıldı. Çanakkale

Şehitliği’nde gerçekleştirilen anma töreninde, öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından 10. Yıl Marşı ve Ankara Üniversitesi Marşı’nı hep bir ağızdan coşkuyla okudular. Daha sonra da

öğrencilerimiz tarafından Çanakkale

500 Öğrencimizle

Çanakkale Şehitliği’ndeydik

savaşlarıyla ilgili bir gösteri sunuldu. Üniversitemizde eğitim alan uluslararası öğrencilerin de katıldığı organizasyon çerçevesinde Çanakkale’deki tarihi ve turistik yerler de ziyaret edildi.

Törende bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş,

Üniversitemizin yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrencilerinin Çanakkale’ye her yıl geldiğini belirterek,

“Ama her seferinde yeni bir ruhla, yeni bir inançla, yeni bir gösteriyle burada Ankara Üniversitesi’nin farklılığını gösteriyorsunuz.

Burası bizim için çok değerli, çok

(17)

AİDİYET

Üniversitemiz öğrencileri ve öğretim üyeleri yaklaşık 10 yıldır geleneksel olarak Çanakkale’yi ziyaret ediyor.

Çanakkale savaşının olduğu alanları ziyaret ederek o günün ruhunu yaşayan öğrencilerimize Rektörümüz Prof. Dr.Erkan İbiş de eşlik ediyor.

kutsal bir alan. Burada Çanakkale destanının yazıldığı noktadayız.

Çanakkale Zaferi öyle çok kolay, kelimelerle ifade edilebilecek bir şey değil. Çanakkale Zaferi sadece Türk milletinin değil, sömürülen tüm milletlerin, sömürgecilere, işgalcilere, emperyalistlere karşı kazanılan bir zaferidir. Çanakkale zaferi aslında Türk milletinin onurla, şerefle, inançla, şanla, kanla yazdığı bir zaferdir. Büyük Türk milletinin Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Arabıyla, Müslümüyle, Gayrimüslümüyle, Alevisiyle, Sünnisiyle yazdığı, vatan için istiklâl ve istikbâl uğruna verdiği bir mücadele ve onun zaferidir. Bu zaferde gerçekten yüksek bir ruh vardır. Bu ruh Türkiye’yi, Türk milletini çok daha ileri götürecek, muasır medeniyet seviyesine çıkaracak bir ruhtur.”

dedi.

(18)

İbn-i Sina Hastanesi’nde

İlk Robotik KBB Ameliyatı

Ü

niversitemiz Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz alanındaki ilk Robotik Cerrahi ameliyatı Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’ndan (KBB) Doç. Dr. Ozan Özgürsoy tarafından gerçekleştirildi.

ABD’de robotik cerrahi eğitimi alan Doç. Dr. Ozan Özgürsoy, ağır uyku apneli 42 yaşındaki erkek hastanın uykuda solunum durmasına neden olan ileri derecede büyümüş dil kökünü ağız içinden robot ile küçülttüklerini ve solunumu engelleyen bu bariyerin ortadan kalkması ile hastanın uykuda çok daha rahat nefes alabildiğini söyledi. ABD’de başlayıp tüm dünyada popüler olan robotik cerrahinin, daha önce ulaşılması zor olan ya da kesi ve dikiş gerektiren dil kökü, yutak veya gırtlak gibi gizli bölgelere güvenli ulaşım sağladığını belirten Doç. Dr. Ozan Özgürsoy, “Robotik cerrahinin diğer avantajları da üç boyutlu ve yüksek

çözünürlüklü görüntü sağlaması ve özel kolları sayesinde cerrahın el bileği ve parmakları ile yapamadığı hareketlere izin vermesidir.” dedi.

Horlama ile birlikte uykuda solunum durması olarak bilinen uyku apnesinin toplumda

sanıldığından daha sık görülen bir durum olduğunu belirten Doç. Dr.

Ozan Özgürsoy erkeklerde % 4, kadınlarda % 2 civarında görülen uyku apnesinin neredeyse şeker hastalığı kadar yaygın olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Ozan Özgürsoy şunları söyledi:

“Uyku esnasında solunum yolu kapanması ile 10 saniyeden fazla nefes alamamaya uyku apnesi denir. Uyku apnesi kişide gün boyu yorgunluk ve uykululuğa neden olup trafik ve işyeri kazalarına davetiye çıkartır.

Uyku apnesi birçok olumsuzluğa neden olur. Akciğer ve kalp

hastalıkları, cinsel isteksizlik ve

iktidarsızlık, hipertansiyon ve kontrol altına alınamayan şeker hastalığı, beklenmedik kalp krizi ve inme ile uykuda ani ölüm bu olumsuzluklara örnektir. Sıklıkla, sarkmış küçük dil ve yumuşak damağın veya aşırı büyümüş bademcikler ya da dil kökünün hava yolunu tıkaması sonucunda ortaya çıkan uyku apnesi hastalığı, bilindiğinden çok daha karmaşıktır ve tedavisi her zaman mümkün değildir. Ancak uygun seçilmiş uyku apnesi hastalarında robotik cerrahi uygulanabiliyor.”

Robotik cerrahinin uygulanacağı kanser ya da uyku apnesi

hastalarının çok dikkatli seçildiğini söyleyen Doç. Dr. Ozan Özgürsoy, özellikle uyku apnesi için yapılacak robotik ameliyatın ancak detaylı muayene, uyku endoskopisi, uyku testleri ve hastanın tecrübeli bir ekip tarafından değerlendirilmesinden sonra yapılabileceğini sözlerine ekledi.

(19)

ARAŞTIRMA-ULUSLARARASILAŞMA

Çad’la Akademik İşbirliği

ABD’den 3 Ödül

Ç

ad Sağlık Bakanlığı heyeti 17 Nisan 2018 tarihinde Üniversitemizi ziyaret etti.

Ziyarette, Çad’ın önde gelen üniversitesi olan N’Djamena Üniversitesi ile akademik işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş ile N’Djamena Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Mahamat Barka imzaladı. Akademik ve kültürel alanlarda işbirliğini içeren protokol çerçevesinde her iki üniversite arasında akademik personel değişimi, ders, toplantı, araştırma ve benzeri etkinlikler düzenlenebilecek, mümkün olan alanlarda öğrenci değişimi de yapılabilecek. Protokol çerçevesinde ayrıca, her türlü kitap, basılı yayınlar ve benzeri malzeme değişimi yapılabilecek, ortak araştırma projeleri ve ortak ilgi alanlarında bilimsel toplantılar düzenlenebilecek. Toplantıya Üniversitemiz Afrika Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nahide

Bozkurt, Tıp Fakültesi’nin organ nakli sorumlu öğretim üyeleri ve Organ Nakli Vakfı yöneticileri de katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş, Üniversitemizde özellikle böbrek, kalp ve karaciğer nakillerinin başarıyla yapıldığını, N’Djamena Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin, Ankara Üniversitesi’nde zaman geçirerek eğitim ve araştırmalara katılmalarını istediklerini söyledi. N’Djamena Üniversitesi üyelerinin tıp alanı dışındaki alanlarda da Ankara Üniversitesi’ne gelebileceğini söyleyen Prof. Dr. Erkan İbiş, “Elimizden gelen imkanı tanımaya hazırız.

Organ nakli konusunda da yapabileceklerimiz varsa hastanelerimiz bu konuda açık. Bizim görev ve sorumluluğumuz destek olmak.” dedi.

N’Djamena Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Mahamat Barka da Çad ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığnı, 19. yüzyılda Osmanlı’dan Çad’ın güneyine bir göç olduğunu ve halen orada yaşayan bir toplumun bulunduğunu söyledi. Çad’ın büyük bir ülke olduğunu ama nüfusunun fazla olmadığını söyleyen Prof.

Dr. M. Mahamat Barka, “Biz hâla Fransız sömürgesinin etkisi altında yaşıyoruz. Yeni nesil daha bilinçli ve daha güçlü partnerle çalışma isteği içerisinde.” dedi.

Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci ise Ankara Üniversitesi’nin, organ nakli ile ilgili bütün karmaşık cerrahî işlemlerin başarılı bir şekilde, uluslararası standartlarda yapıldığı bir üniversite hastanesi kompleksine sahip olduğunu ve bu nakillerin uygun ekonomik koşullarda gerçekleştirildiğini söyledi.

A

BD’nin New Mexico kentinde 7-10 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen Association of Collegiate Marketing Educators (ACME) Conference’da Türkiye’den öğretim

üyeleri tarafından sunulan bildiri, ABD 2018 Federation of Business Disciplines (İşletme Disiplinleri Birliği) 2018 yılı geleneksel Kongresi’nde “FBD Distinguished

Paper Award”, “ACME Best Conference Paper Award”

ve “ACME Best of Track Paper Award” ödüllerine layık görüldü.

“Are Consumers Rational in Their Use of Medications? Examining Consumer Awareness, Attitudes and Behaviors Related to Medicine Use in Turkey” (Tüketiciler İlaç Kullanımı Konusunda Akılcı mı?

Türkiye’de İlaç Kullanımına İlişkin

Tüketici Farkındalığı, Tutumları ve Davranışlarının İncelenmesi) konulu çalışma, Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Perihan Şenel Tekin, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Aysu Kurtuldu ve West Texas A&M University Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkan Dursun tarafından hazırlanarak sunuldu.

(20)

450 Öğrenci Organ Naklini Konuştu

6. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi

Ü

niversitemiz Tıp

Fakültesi’nin en etkin öğrenci topluluklarından Ankara Tıp Bilimsel Araştırma Topluluğu (ANTBAT) 20-22 Nisan 2018 tarihlerinde, ülkemizdeki 40 tıp fakültesinden 450 öğrencinin katılımıyla “6. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi”ni düzenledi.

“Transplantasyon-Solid Organ Nakli” ana temasında düzenlenen kongrede organ nakli bağlamında etik, hukuk, psikiyatri, teknolojik gelişmeler, organ bağışı ve solid organ nakillerinde cerrahi ve dahilî bilimler ele alındı. Kongrenin Onursal Başkanlığını, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof.

Dr. Mehmet Haberal yaptı. Prof.

Dr. Mehmet Haberal, kongrenin açılışında Türkiye’de organ naklinin dünü, bugünü ve geleceğini anlattı.

“Meslek Değil Sanat”

ANTBAT Başkanı Emine Akkuş, hekimliğin bir meslek değil bir sanat olduğu bilinciyle hareket eden ANTBAT olarak yaklaşık 7 ay önce çalışmaya başladıklarını ve hekimliğin salt teknik bilgiden ibaret olmadığını göstermek istediklerini belirtti.

ANTBAT Danışman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Palaoğlu da organ bağışı ve organ naklinin, sadece bilimsel açıdan değil, sosyal açıdan da çok önemli bir konu olduğunu ancak klasik tıp eğitimi ve mezuniyet öncesi programlarında yeterince yer almadığını söyledi.

“8 Hastanın Hayatı Kurtuluyor”

Prof. Dr. Ahmet Rüçhan Akar ise dünyada yılda 1.2 milyon kişinin organ beklediğini ama bunların ancak 126 binine organ

nakli yapılabildiğini söyledi. Prof.

Dr. Ahmet Rüçhan Akar, “Organ nakli bekleyen ve ölüme giden hastalardan bahsediyoruz. Dünyada canlı donörden böbrek nakillerinde Türkiye ya ilk sırada ya da ilk 5’in içinde yer almaktadır. Ancak beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin ailelerinden nakil için gelen onay oldukça düşük durumdadır. Nakil beklerken organ bulunamadığı için hayatını kaybeden hastalar var. Bir organ donörü 8 hastanın hayatını kurtarabilmektedir.” dedi.

“Bilgiyi Analiz Etmeniz Gerekiyor”

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.

Dr. Gülfem Elif Çelik ise organ nakli ile insanların yaşatıldığını belirterek, “Bunların hepsi pozitif bilimin getirdiği şeylerdir. Artık tıp fakülteleri bilgiyi size öğretmekten ziyade yorumlatmakla yükümlü.

Bulduğunuz, duyduğunuz, gördüğünüz bilgiyi analiz etmeniz gerekiyor. Bilgiyi kanıta dayalı şekilde değerlendirmeniz gerekiyor.

Atatürk’ün dediği gibi hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” dedi.

Kongre Onursal Başkanı Prof.

Dr Mehmet Haberal, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olmaktan her zaman gurur

duyduğunu belirtti. Toplumların omurgasının sağlık, eğitim ve adaletten oluştuğunu belirten Prof.

Dr. Mehmet Haberal, “Biz hekimler olarak bugün sağlığı uluslararası düzeyde konuşabiliyoruz. Ne mutlu ki dünyanın neresinde ne yapılıyorsa bu ülkede de yapılabiliyor. Ne mutlu ki hekimiz. Hekim olmaktan her zaman gurur duyuyorum. Hastalar olduğu için bizler varız, hekimler olduğu için hastalar yok.” dedi.

“Doktorlara Güven Çok Önemli”

“Transplantasyon çalışmalarını ve organ nakliyle ilgili yasanın çıkması için yaptığı çalışmaları da anlatan Prof. Dr. Mehmet Haberal,

“Hastanın ve hasta sahiplerinin biz hekimlere güveni çok önemli.

Onlar bilecek ki ‘benim hastama tıbbın bütün imkanları yapıldı.

Bunlara rağmen kurtarılamadı.’ Eğer böyle olursa inanıyorum ki birçok kronik organ hastası yeniden yaşam kazanabilir. Güven çok önemli.”

dedi.

(21)

ETKİNLİKLER

Veteriner Hekimliği Öğrencileri Hayvanlarda Kanseri Konuştu

Uluslararası Öğrenci Kongresi

A

nkara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrenci

topluklarından Ankara Veteriner Müzecilik Eğitim Öğrenci

Topluluğu (AVMET), International Veterinary Students Association Ankara Öğrenci Topluluğu (IVSA Ankara) ve topluluk danışmanları Öğr. Gör. Burcu İnsal, Doç. Dr.

Begüm Yurdakök Dikmen ortaklığı ile 5-9 Nisan 2018 tarihleri arasında Satı Baran Konferans Salonu’nda

“Hayvanlarda Kanser” konulu Uluslararası bir kongre düzenledi.

Gerçekleştirilen bu kongre ile tüm dünyada, yakın geçmişin ve geleceğin en büyük insanlık sorunlarından biri olan kanser konusunun veteriner hekimliği, tıbbî bilimler, biyoloji ve bu konuda çalışan diğer bilim dalları ile birlikte multidisipliner bir bakış açısıyla ortak bir paydada ele alınması hedeflendi.

Kongre ile ilgili olarak IVSC Organizasyon Komitesi Başkanı Mustafa Ersoy şunları söyledi:

“Sosyal yaşamımıza her anlamda entegre olmuş olan hayvanlarda kanser çalışmaları insanlarda olduğu gibi büyük öneme sahiptir.

Özellikle veteriner hekimlikte geliştirilen tedavi ve medikal

yaklaşım teknikleri yıllardan beri beşerî hekimler için de yol gösterici olmaktadır ve birbirinden bağımsız düşünülemez. Özellikle, veteriner hekimlikte türler ve ırkların çeşitliliğine bağlı olarak artan bir sayıda karşımıza çıkan kanser vakaları genetik mekanizmalar ve çevresel etmenlerin meydana getirdiği değişikliklere bağlı olduğundan, konu moleküler ve biyoteknolojik yaklaşımlar ile birlikte işlenmiştir. Dünyanın 10 farklı ülkesinden önemli üniversitelerden akademisyenler, uluslararası şirketlere ve kurumlara

danışmanlık yapan uzmanlar ve profesyonel yöneticiler ile 120 üniversite öğrencisinin katılımıyla

‘I. Uluslararası Veteriner Öğrenci Kongresi’ Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde ilk kez gerçekleştirilmiştir. Kongrenin gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’e, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu’na, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, kongrede sunum yapan araştırmacılara ve fakültemizde görev yapan öğretim üyelerine çok teşekkür ederiz.”

D

iyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 20 Nisan 2018 tarihinde İlahiyat Fakültemizi ziyaret etti. Dekan Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal tarafından karşılanan Prof. Dr.

Ali Erbaş’a Fakülte hakkında bilgi verildi ve paydaş kurumlar olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile Fakülte arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Diyanet İşleri Başkanı

İlahiyat Fakültemizdeydi

(22)

ASTAM’dan İlk Sanayi Ziyareti

Ü

niversitemizde son zamanlarda kurulan merkezlerden Ankara Üniversitesi Akıllı Sistemler ve Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASTAM), Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki AKDAŞ döküm fabrikasını ve yine aynı bölgedeki ASO Teknik Koleji’ni ziyaret ederek iş insanlarının sorunlarını ve akademisyenlerden beklentilerini yerinde gözlemledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş, ASTAM Danışma Kurulu Başkanı ve Ünidip Eş Başkanı Veli Sarıtoprak ile öğretim üyelerinin katıldığı ziyarette, alanında Türkiye’nin en önemli firması olan AKDAŞ döküm fabrikasında üretilen ürünlerle ilgili bilgi verildi.

“Teknolojik Gelişme Aşamasına Geçilmeli”

Veli Sarıtoprak, sanayici ile üniversitenin iç içe olmasını, birlikte istişare ederek birlikte karar vermelerini, dayanışmalarını ve kaynaşmalarını istediklerini belirterek, “Çünkü ülkeye hizmetin sınırı yok. Üniversiteler eğitim ve araştırma yapıyorlar ama Araştırma Üniversiteleri artık teknolojik geliştirme aşamasına geçmelidir.”

dedi.

“Üretim Yapanlar Çılgın Türk”

Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş de Türkiye’de savunma sanayiinden başlayarak her alanda inanılmaz işler yapıldığını, bundan da heyecanlandığını ve umutlandığını söyledi. Üretim yapan kişilere Turgut Özakman’ın kitabındaki gibi

“Çılgın Türk” dediğini belirten Prof.

Dr. Erkan İbiş, “Yatırım yapmak, girişimci olmak, üretime yönelik

olmak kolay değil. Bunlar aslında onlarca, binlerce riski de üstlenmek demektir. Buradaki işadamlarını kutluyorum.” dedi.

“Farkındalığı Geliştirmek Gerekiyor”

ÜNİDİP sayesinde üniversite içinde farklı bir bakış oluştuğunu ve buna dair yapılanmaların oluştuğunu belirten Prof. Dr. Erkan İbiş, “Her şeyden önce işbirliği için farkındalığı güçlendirmemiz gerekiyor. İşbirliği olmazsa hiçbir şeyde başarılı olunamıyor. İş dünyasının neye ihtiyacı varsa ona dönük program açalım, yapılandıralım. Biz istiyoruz ki aldığımız öğrenci mezun olunca iş bulsun. Devlet bu çocukların eğitim alması için o kadar masraf ediyor, o halde yapılan eğitim ihtiyacı karşılaşın.” dedi.

“Beyin Fırtınası Yapalım”

Ankara Üniversitesi olarak işbirliğine büyük önem verdiklerini de anlatan Prof. Dr. Erkan İbiş,

“Mümkün olduğunca üniversiteleri içinize almaya çalışın. Hatta zaman

zaman üniversite rektörleri ve ilgililerle beraber toplanıp beyin fırtınası yapalım. Daha doğru yolları seçmiş oluruz.” dedi.

İş insanlarının dile getirdiği, sanayi bölgeleri içinde kendi üniversitelerini kurma fikrinin çok doğru olmadığını da belirten Prof. Dr. Erkan İbiş, “Üniversite kurulacağı zaman işlerin çözüleceğini zannediyorlar ama çözülmüyor.” dedi.

“Ankara Üniversitesi ile Çalışmak İsteriz”

Sincan Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş da Bölge olarak eğitime çok önem verdiklerini belirterek,

“Sürekli Eğitim Merkezimizde, kolejimizde, anaokulumuzda, Yüksekokulumuzda eğitime katkı vermeye çalışıyoruz. Ankara Üniversitesi’yle de beraber olmak isteriz. Hedefimiz teknoloji

kampüsü gibi bir kampüs yaratmak.

Bölgemizde 300-400 dönüm yer ayırarak yapılanmak istiyoruz.” dedi.

(23)

ETKİNLİKLER

A

nkara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin, bir dönem Fakültede de ders veren Prof. Dr.

Alaeddin Asna anısına düzenlediği

“Yeni Zamanlar Halkla İlişkiler Konferansı” 19-20 Nisan 2018 tarihleri arasında İLEF ATK Sanat Evi’nde yapıldı.

Halkla İlişkiler alanının önemli isimlerinden Prof. Dr.

Alaeddin Asna anısına bu yıl 2.’si düzenlenen konferans

çerçevesindeki oturumlarda sunulan 20 tebliğde alana ilişkin araştırma ve yaklaşımlar tartışıldı. Halkla ilişkilerin çeşitli boyutlarının konuşulduğu oturumlara lisans ve lisansüstü öğrenciler de izleyici olarak katıldı. İLEF ile A&B İletişim’in ortaklığıyla gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmalarını Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Doç. Dr.

Melike Aktaş, İLEF emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Kazancı, İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun ve Prof. Dr. Alaeddin Asna’nın eşi A&B şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna yaptı.

Doç. Dr. Melike Aktaş, Türkiye’de halkla ilişkilerin hem akademi, hem özel sektör, hem de kamu sektörünün kurucularından olan Alaeddin Asna adına

düzenlenen konferansa ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını, Asna’nın Türkiye’deki halkla ilişkiler tarihinde en etkili

İLEF’te Halkla İlişkiler Konferansı

Yeni Zamanlar Halkla İlişkiler”

Haber-fotoğraf: Alican Özer isimlerden biri olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Melike Aktaş, “Alaeddin Asna’nın meslekî deneyimi ve Halka İlişkiler ile ilgili olan akademik ilişkisi ülkemizde alanın biçimlenmesine ve kurumlaşmasına en önemli katkıyı yapmıştır.” dedi.

Prof. Dr. Metin Kazancı da Alaeddin Asna’yla 50 yılı aşkın bir dostlukları olduğunu belirterek

“Çok değerli bir insandı. Kendisini huzurlarınızda bir kez daha saygıyla anıyorum.” dedi. Türkiye’de üniversitelerdeki iletişim eğitimine de değinen Prof. Dr. Metin Kazancı,

“Halkla İlişkiler uzmanının bilgiye olan ihtiyacı sınırsızdır. Çok şey bilmek zorundadır. Bilgi hazinesi çok geniş olmak zorundadır. Eğitim programlarımızı bu ihtiyaca göre düzenlemeliyiz.” dedi.

İLEF Dekanı Prof. Dr.

Abdülrezak Altun, Prof. Dr.

Alaeddin Asna’yla tanışma fırsatı bulduğunu belirterek, “Hocanın bizim fakültemizle yolunun

kesişmesi 1967 yılında askerlik görevi sırasında halkla ilişkiler derslerinde bir öğretim elemanı arandığında ortaya çıkmış. 1967-1969 yılları arasında fakültemizde dersler vermiş. Onu son olarak ‘Meslekte 50. Yıl Onur Günü’nde 2005 yılında burada konuk etmişiz. Alana katkıları çok önemli, değerli bir isimdi.” dedi.

A&B şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna ise halkla ilişkiler mesleğinin çağın mesleği olduğunu vurgulayarak, “Yeter ki biz mesleğimizi vahşi kapitalizmin hizmetine sunan Edward Bernays ekolünden çıkaralım.’’ dedi. Mesleğin uzlaşma, toplum menfaati, çatışma çözümü ve empati kültürü eksenine oturtulması gerektiğini dile getiren Sibel Asna, “Ürün iletişimi ve propaganda anlayışı egemen oldukça mesleğimiz ne yazık ki değerini yitirdi, etik ve toplum menfaati kolaylıkla göz ardı edilebildi.” dedi.

Konferansta disiplinlerarası bir perspektifle seçilen, profesyonellerin, araştırmacıların ve öğrencilerin sunumları yer aldı.

Konferansı, İLEF Film Atölyesi Youtube kanalından canlı olarak

yayınladı. Konferansın kapanış töreninde A&B şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna’ya Alaeddin Asna’nın Meslekte 50. Yıl

Onur Günü’nde İLEF’te çektirdiği fotoğrafı armağan edildi.

(24)

Erasmus Topluluklarına Ev Sahipliği Yaptık

Üniversitemizin ev sahipliğinde Antalya’da yapılan toplantıya 32 üniversiteden toplam 120 kişi katıldı.

E

SN (Erasmus Student Network) 1989 yılında Avrupa’da kurulan ve günümüzde her yıl yaklaşık 200 bin uluslararası öğrenciye ulaşan bir organizasyon. Her yıl biraz daha büyüyüp gelişen bu organizasyon zamanla Avrupa’nın en büyük öğrenci topluluğu olmayı başardı.

Ülkeler kendi ESN topluluklarını kurdukları gibi kendi bünyelerinde barındırdığı üniversitelerde de ESN toplulukları kurdu.

Türkiye’deki üniversitelerin ESN toplulukları yerel toplantıların yanında bölgesel ve genel

toplantılar ile bir araya geliyor.

ESN-Türkiye 2018 yılı toplantısı ESN-Ankara Üniversitesi tarafından düzenlendi. ESN-Türkiye sahip olduğu Ulusal Platform ve Şube Başkanları Toplantılarıyla beraber SEEP (Güney Doğu Avrupa Platformu) ve AGM’lere de (Yıllık Genel Toplantı) katılım gösteriyor.

ESN-Ankara öğrencileri bu toplantılara temsilcileri ile katıldı.

ESN-Türkiye’nin her yıl düzenlediği 3 toplantıdan biri olan SPM (şube başkanları

toplantısı) bu yıl ESN-Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde 9-11 Şubat tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. ESN-Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Koray Çifçi ve ekip arkadaşlarının Ankara Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü desteği ile düzenlediği etkinliğe 32 üniversiteden toplam 120 öğrenci katıldı. Toplantılar süresince ESN üyesi olan üniversite öğrenci toplulukları yaptıkları sunumlarla güncel durumlarını belirtirlerken aday ve aday adayı olan topluluklar ise ESN ailesine katılmak için birbirinden verimli sunumlar yaptı.

ExchangeAbility, Eduk8, Social Erasmus gibi ESN projelerinin koordinatörleri de güncellemelerini yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

ESN-Ankara Üniversitesi öğrencileri, düzenledikleri “gözler kapalı bowling oyunu” ile bir

ExchangeAbility Proje ödülünün sahibi olurken ESN-Türkiye de Social Inclusion Week süresince düzenlenen etkinlikler ile tüm ESN ülkeleri arasında 2. sırayı aldı.

11 Şubat 2018 tarihinde tamamlanan etkinlikte tüm ESN- Türkiye şubeleri ESN-Ankara Üniversitesi çatısı altında toplanarak verimli çalışmalar gerçekleştirdi.

Bir sonraki toplantının ESN-Mersin tarafından düzenlenmesi de oy çokluğuyla belirlendi.

Diş Sağlığındaki Yanlışları Anlattılar

A

nkara Üniversitesi Kadın Platformu, toplumun bilinçlendirilmesine yönelik etkinliklerine bir yenisini ekledi.

“Diş Sağlığına İlişkin Doğru Bilinen Yanlışlar” başlıklı etkinlik 5 Nisan 2018 tarihinde Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversitemizin akademik ve idarî personeli ile öğrencilerinin yanı sıra Altındağ Belediyesi

Gençlik Merkezi’nden onlarca öğrencinin katıldığı etkinlikte Uzm. Dr. Akif Demirel “Pedodonti ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar”, Uzm. Dr. Merve

Berika Kadıoğlu “Ortodonti ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar”, Uzm.

Dr. Poyzan Bozkurt da “Cerrahi ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar”

konularını anlattı. Etkinlik boyunca Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tiyatro Topluluğu üyeleri sunumlarda anlatılanları canlandıran skeçler sahneledi.

(25)

ULUSLARARASILAŞMA

A

nkara Üniversitesi Asya-Pasifik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (APAM) bilimsel faaliyetleri çerçevesinde, Türkiye ve Tayvan arasındaki tarihî, ekonomik ve siyasî ilişkileri değerlendirmek üzere 3 Nisan 2018 tarihinde Ankara Demora Hotel’de

“Türkiye’de Tayvan Çalışmaları-I (Tarih, Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler)” konulu uluslararası bir sempozyum gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış töreni APAM Müdürü Prof. Dr.

Ali Merthan Dündar, Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu ve Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Ankara Temsilcisi Yaser Thai-Hsiang Cheng’in konuşmalarıyla yapıldı.

Tayvan ve Türkiye’den uzmanların katıldığı sempozyum, Türkçe ve İngilizce olarak üç oturumda gerçekleşti. Sempozyuma yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerden akademisyenler ve araştırmacılar konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyumun açılış törenine Büyükelçilik mensupları, milletvekilleri ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve konuya

ilgi duyan çeşitli kurumlardan misafirler katıldı. Kapanış töreni ve akşam yemeğine Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Vekili Prof. Dr. Feza Korkusuz da katıldı.

Tayvan’ın tarım politikası, yönetim sistemi, kalkınma politikaları ve İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze Tayvan ekonomisi gibi konuların ele alındığı sempozyumda konuşan Salim Uslu, Türkiye ile Tayvan arasında gönül birliği olduğunu söyledi. Tayvan’ın Türkiye’deki Suriyeli mültecilere yardım

konusunda üzerine düşeni yaptığının altını çizen Salim Uslu, Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonuna Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurma

çabalarından ötürü teşekkür etti.

Ekonomik ve teknolojik gelişmeleri

sebebiyle Türkiye’nin Tayvan’ı ihmal edemeyeceğini vurgulayan Salim Uslu, “Aramızdaki ticari ilişkilerin giderek artacağını düşünüyorum. Özellikle zeytinyağı başta olmak üzere fındık, lokum ve Türk çayı gibi ürünlerin Tayvanlı marketlerde yer almış olması gayet iyi.” dedi.

Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Temsilcisi Yaser Cheng Thai-Hsiang de Türkiye’ye yıllık ortalama 80 bin Tayvanlı turistin geldiğine dikkati çekerek, turizmin, iki ülke arasındaki ticaret açığını dolduran önemli bir unsur olduğunu belirtti.

Cheng, Tayvan’ın 2014’ten bu yana Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için 15 milyon dolardan fazla katkıda bulunduğunun da altını çizerek, “Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Adıyaman’da mültecilere yardım faaliyetlerimiz oldu.” dedi.

Tayvan ile Türkiye’nin ticari ilişkilerine işaret eden Cheng,

“Türkiye, Tayvan’ın Avrupa’da en fazla ihracat yaptığı 6. ülke.

Türkiye’nin de bize daha fazla ürün ihraç etmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Cheng, Tayvan’da yaklaşık 300 bin Müslümanın olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin, Tayvan’da kültür merkezi olarak da hizmet verebilecek bir cami yapılması için katkı sağlamasını bekliyoruz.” dedi.

APAM’dan Uluslararası Sempozyum:

Türkiye’de Tayvan Çalışmaları -1 Tarih, Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler

APAM’ın katkılarıyla, Taipei Ekonomik ve Kültür Temsilciliği Ankara tarafından “Turkey-Taiwan Health Science Symposium (Translation of Cells, Nanomaterials and Signaling Molecules into Regenerative Medicine)” konulu sempozyum 1-3 Nisan 2018

tarihlerinde Ankara Demora Hotel’de gerçekleşti.

Türkiye-Tayvan Sağlık Bilimleri

Sempozyumu

(26)

T

ürkiye’de peyzaj mimarlığı eğitiminin başladığı ilk eğitim kurumu olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün kuruluşunun 50. yılı nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor. 2018 yılı boyunca devam edecek olan etkinlikler çerçevesinde söyleşiler, sergi, konser, belgesel sunumları ve 50. Yıl Kutlama Günü

gerçekleştirilecek.

Etkinliklerin ilki 26 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Anayasa Mahkemesi’nin önceki başkanlarından ve Üniversitemizin Onursal Doktora Unvanına sahip Yekta Güngör Özden “Atatürk’ün Yolunda” başlıklı bir söyleşi yaptı. Söyleşinin ardından da Peyzar Mimarlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr.

Mükerrem Arslan’ın “Yaşadığımız Çevre ve Peyzaj Mimarlığı” başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Etkinliklerin ikincisi ise 19 Mart 2018 tarihinde yapıldı. Fotoğraf Sanatı Kurumu tarafından “Sulak Alanlar” başlıklı fotoğraf sergisi açıldı. Etkinlikler çerçevesinde 22 Mart 2018 tarihinde Özkan Gülkaynak’ın

“Özgürlük Hattının Batısına” başlıklı bir söyleşisi gerçekleştirilirken, 29 Mart 2018 tarihinde de “Uygunsuz Gerçek-I” isimli belgesel gösterimi yapıldı. 16 Nisan 2018 tarihinde Faruk Küçük’ün “Dericizade Ankara Kent Arşivi Eski Ankara Fotoğrafları Sergisi”, 19 Nisan 2018 tarihinde Menekşe Kızıldere’nin

“Kömür Atlası” adlı söyleşisi, 25 Nisan 2018 tarihinde “Batı Sazları Müzik Dinletisi” ve 26 Nisan 2018 tarihinde “Uygunsuz Gerçek-II”

adlı belgesel gösterimi yapıldı.

Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Yarım Asrı Devirdi 50 Yıl

L

ondra Queen Mary Üniversitesi “Biomedical Engineering & Biomaterials” Bölümü öğretim üyesi Dr.

Helena S. Azevedo, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi’nin 2017-2018 Bahar Dönemi “Biyomedikal Mühendisliği Seminerleri” programı çerçevesinde 17 Nisan 2018 tarihinde Rektörlük 100. Yıl Salonunda

“Design and Characterization of Self-Assembling Biomaterials” başlıklı konferansı sundu.

TÜBİTAK-British Council İkili İşbirliği Programı, Kâtip Çelebi-Newton Fonu çerçevesinde

“Distinguished Visiting Fellowships and Missions-Turkey” bursuyla Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nü ziyaret eden Dr. Azevedo, hücre kültürü, ilaç salım

sistemleri, yenileyici tıp ve biyosensör uygulamalarında kullanılmak üzere kendiliğinden oluşan (self-assembling) peptit biyomalzemelerin geliştirilmesi üzerine araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Science, Nature Chemistry, Advanced Functional Materials gibi yüksek etki faktörlü dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunan Dr. Azevedo, iki kitapta editörlük görevi yaptı ve 2 adet patenti bulunuyor.

Biyomedikal Mühendisliği Seminerleri

Şekil

Updating...

Referanslar

Benzer konular :