AVRASYA İNCELEMELERİ MERKEZİ CENTER FOR EURASIAN STUDIES RUSYA VE ÇİN'LE GÜÇLÜ ADIMLAR Yeni Akit, 04 Eylül 2016

Tam metin

(1)

AVRASYA İNCELEMELERİ MERKEZİ CENTER FOR EURASIAN STUDIES

RUSYA VE ÇİN'LE GÜÇLÜ ADIMLAR

- 05.09.2016

Yeni Akit, 04 Eylül 2016

G20 Liderler Zirvesi için Çinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Çin ile önemli anlaşmalara imza atarak dünyayı kıskandırdı. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinle görüşmesine ilişkin, St. Petersburgdaki görüşmelerde ele aldığımız konuları burada tekrar değerlendirmek suretiyle çok çok önemli, geleceğe yönelik, gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek bölgesel birçok konuları ele alma fırsatımız oldu dedi. Rusyadan charter seferlerinin önceki gün başladığını hatırlatan Erdoğan, enerji konularında yapılan görüşmeler olduğunu ve bunları değerlendirme fırsatı bulacaklarını belirterek, Bu anlamda da özellikle atacağımız adımlar inanıyorum ki süreci çok daha güçlü kılacaktır diye konuştu.

 

PUTİN: TÜRKİYEDE NORMALLEŞME SEVİNDİRİCİ  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Türkiyede iç siyasi hayatın normalleşmesini görmekten memnuniyet duyduklarını belirterek, Türkiyenin zor dönemden geçtiğini görüyoruz. Terörle mücadele etmektedir ve önemli tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır, bunu biliyoruz. Türkiyedeki durumun normalleşmesi konusunda önemli başarılar var ama normalleşme tamamen sağlandıktan sonra daha hızlı bir şekilde ileriye gidebileceğiz dedi. Putin, St. Petersburga yaptığınız ziyarette vardığımız mutabakatların nasıl hayata geçirildiğini bugün ele alacak olmaktan mutluluk duyuyorum. Son telefon görüşmemizde mutabakatların istenilen hızla yerine getirilmediğini ifade ettiniz. Özellikle telefon görüşmemizde charter uçuşlarının istenilen hızla yerine getirilmediğinden bahsetmiştiniz. Ama artık, görüyoruz ki 28 Ağustosta hükümetimiz ilgili kararı imzaladı ve 3 Eylülde ilk charter uçuşu Türkiyeye gelmiştir diye konuştu. Rus turistlerin çok sıcak karşılandığını dile getiren Putin, İlişkilerimizin tam formatlı bir şekilde tekrar başlaması için daha çok çalışmamız gerekiyor. Yine enerji anlaşmalarımız çok önemli diye konuştu.

 

ÇİN İLE DEV ANLAŞMALARA İMZA ATILDı  

Diğer yandaın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinpingin nezaretinde iki ülke arasında enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı gereklilikleri alanlarında 3 ayrı anlaşma imzalandı. Çini ziyaret etmekten ve Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir yıl sonra yeniden bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, Çinin G20 dönem başkanlığını başarıyla yürüttüğünü kaydetti. Erdoğan şunları kaydetti: Çin G20 dönem başkanlığının, önem

(2)

atfettiğimiz kadın, kapsayıcılık, ticaret ve yatırım ile inovasyon konularına vurgu yapmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu arada; mülteciler ve terörizmle mücadele gibi uzun vadeli meselelerin de G20 gündeminde kalması gerektiğini düşünürken, Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti arasında gelişmekte olan ilişkilerin artarak devamı temennimizi gündemimizde bugün işleme noktasındaki hassasiyetimizi de ifade etmek istiyorum.

 

ERDOĞAN BUGÜN DE OBAMA İLE GÖRÜŞECEK  

Şi Cinping ise, törende yaptığı konuşmada yeniden bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Erdoğanı, Hangcouya hoş geldiniz, G20 liderler Zirvesine de hoş geldiniz diye selamladı. Şi Cinping, iki ülke ilişkilerinin geleceğinden umutlu olduğunu ifade etti. Görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı, Türkiye ile Çin arasında yapılan enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı gereklilikleri alanlarında yapılan 3 ayrı anlaşmanın imza törenine katıldı.

 

Öte yandan, Erdoğan bugün de ABD Başkanı Obama ile görüşecek.

 

BAN'A FIRAT KALKANI'NI ANLATTI  

G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Çinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-munla bir araya geldi. Görüşmede, Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı. Anılan iki ülkede başta DAEŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadelenin üzerinde durulduğu görüşmede Erdoğan, Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili BM Genel Sekreteri Bana bilgi verdi. Erdoğan-Ban görüşmesinde, Suriyede ateşkesin sağlanması, Halepe insani yardım ile iklim değişikliği başlıklarının da ele alınan konular arasında yer aldığı belirtildi.

 

Suriyede insani durumun giderek kötüleştiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı, Türkiye olarak BMnin insani erişim sağlanmasına yönelik çabalarını desteklediklerini söyledi.

 

15 TEMMUZ DARBESİNİ BİR KEZ DAHA KINADI  

BM Genel Sekreteri Banın da görüşmede 15 Temmuz darbe girişimini kınadıklarını tekrar ifade ettiği, Türkiyede demokrasiye sahip çıkılmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiği öğrenildi. Erdoğan, temasları çerçevesinde Suudi Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman ile de bir araya geldi.

(3)

 

LONDRADAN PEKİNE İPEK YOLU  

G20 Liderler Zirvesine katılmak üzere Çinin Hangcou kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Merkez Televizyonuna (CCTV) verdiği mülakatta, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Çin ile ilişkilere değinen Erdoğan, iki ülkenin benzerlikler gösterdiğini vurgulayarak, Tarihi İpek Yolunu canlandırmak için İstanbulda Asya ile Avrupayı hem denizin altından hem de 3. Köprü ile birleştirdik. Burada kara araçlarının yanı sıra Manmaray var ve 3. köprüde de raylı sistem olacak.

Dolayısıyla Pekin ile Lonrayı raylı sistemle de birleştirerek tarihi İpek Yolunu yeniden ayağa kaldıracağız dedi.

 

TERÖRLE HEPİMİZİN ORTAK SORUNU  

Terörle mücadeleye de değinen Erdoğan, şunları dile getirdi: Teröristin iyisi kötüsü olmaz.

Teröristin hepsi kötüdür. Dolayısıyla bu terör odaklarına karşı hep birlikte bizim bir ilkeli duruş sergilememiz lazım. Küresel istikrarı tehdit eden unsurlar şu anda bizim başlıca sorunumuz. Bunun bir tanesi terör sorunudur, bir tanesi de mülteci sorunudur dedi.

 

ÇİN, HALKI İÇİN DE KAFA YORMALI  

Çinin giderek geliştiğini gözlemlediğini spikere aktaran Erdoğan, şöyle devam etti: Çin ekonomik açıdan güçlü bir ülke. Fakat ekonomik olarak güçlü olmak yetmiyor. Tabii ki bunu yerinde finansın yönetimiyle başarılı bir şekilde ispat ederse hem ülkeyi hem de halkını çok daha farklı, huzurlu, refah dolu bir geleceğe taşıması bakımından da önem arz ediyor. Bundan dolayı, ben G20 zirvesinde başarılarla dolu toplantılar göreceğimize, yapacağımıza inanıyorum.

 

3. NÜKLEER SANTRALİ ÇİN-ABD YAPACAK  

Cumhurbaşkanı Erdoğanla birlikte Çine giden heyette bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yeni anlaşmalar ve Türkiyenin enerji stratejisiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Albayrak, Bugün Çin tarafı ile imzaladığımız mutabakat zaptının üçü enerji ile ilgili.

Nükleer, yenilenebilir ve kömür. Üçüncü nükleer santral projesinin bir tarafı Çin, diğer tarafı ABDli westinghouse. Bu, ABD-Çin konsorsiyumunun talip olduğu bir proje. Önümüzdeki genlerde konsorsiyumla birlikte 3. nükleer santralin saha seçimi ve fizibilite ile ilgili açıklamalar da yapılacak dedi.

(4)

 

30-40 MİLYAR DOLARLIK PROJELER  

Pekin yönetimi ile çok önemli iş birliği yaptıklarını anlatan Bakan Albayrak şunları dile getirdi: Çin, stratejik işbirliği çerçevesinde enerji alanında önemli görüşmeler yaptığımız bir ülke. Ulaştırma sektöründe de Çinle çok önemli projeler var. Edirne-Kars hızlı tren porjesi ile lgili uzun süredir devam eden bir süreç söz konusu. Burada 30-40 milyar dolarlık bir projeden bahsediliyor. Çin buna çok önem veriyor. Bu, modern İpek Yolunun önemli bir parçası. Çinin uluslararası anlamda birinci sıraya koyduğu stratejik bir proje. Pekini Londraya bağlamayı planlıyor. En son 2009 yılında yapılan Türkiye-Çin KEK toplantısını 7 yıl aradan sonra Kasım ayında Türkiyede gerçekleştireceğiz.

 

İLK NÜKLEER ENERJİ 2023-30DA DEVRE  

Sözü nükleere getiren Albayrak, şu çarpıcı tespitlerde bulundu: İlk iki nükleer santral Akkuyu ve Sinop. Üçüncüsü ile ilgili saha çalışmaları bir noktaya geldi, hangi bölge olacağı henüz belli değil.

Burada duygusal değil 17-18 kritere göre hareket ediyoruz. Türkiyenin 2023-2030 hedefleri var.

Nükleer bunun içinde önemli bir yer tutuyor. Japonya ile de nükleeri hızlandırmak için bir anlayış birliği belgesi imzalayacağız. 2023-2030 yıllarını kapsayan planda ilk reaktörü devreye almak istiyoruz.

 

RUSYA İLE İŞLER YOLUNDA  

Rusya ile yumuşamaya da değinen Albayrak, Rusya tarafı ile İstanbulda mevcut projelerin yanı sıra potansiyel projeleri de görüştüğümüz verili bir toplantı gerçekleştirdik. Bu çerçevede Türk Akımı Projesinin birinci fazı ile ilgili beklenen izinlerin onayını gerçekleştirdik. Normalleşmeye bağlı olarak bu proje ile ilgili süreç olumlu ilerliyor. Biz gaz konusunda sessiz ve derinden önemli adımlar atıyoruz. Rusya uzun bir süredir önemli bir otağımız. Yeni ve farklı işbirlikleri yolunda adımlar atacağız. Ciddi yavaşlayan Akkuyu süreci hızlanıyor dedi.

 

TÜRKİYENİN 60 YILLIK RÜYASI  

Nükleer, Türkiyenin 1956dan beri rüyası diyen Berat Albayrak, şöyle devam etti: Türkiyenin güvenli enerji kaynaklarını genişletmesi ve ali menfaatleri için bunu yapmak zorundayız. Farklı lobiler ne söylerse söylesin. Türkiyenin enerji ihtiyacını istikrarlı sağlayabilmesi için nükleer enerji şart. 60 yıldır tüm dünyaya helal olan bir teknoloji, Türkiyeye haram deniliyorsa, orada bir numara var demektir. Ayrıca yenilenebilir enerjide yeni bir model ve yeni bir strateji ile yürüyoruz. Yıl sonuna

(5)

kadar güneş ve rüzgarda iki ihale açmayı düşünüyoruz.

 

ENERJİ PARTİLERÜSTÜ BİR ALAN  

Enerji politikalarının siyasi görüşlere göre planlanmadığının altını çizen Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı: Enerji stratejik bir alan. 10-20 yıl sonrasını görerek karar vermeliyiz. 2019da seçim var diye düyünme lüksümüz yok. Alternatif planlarınız bulunmalı. Elektrik gittiğinde hayat duruyor.

Mesela doğalgaz depolama kapasitesi oranını artırdık. Türkiye aslında doğal kaynakları zengin bir ülke. Ama henüz yolun başındayız. Bir diğer hedefimiz de Avrupanın 30-40 yıl önce gerçekleştirdiği ve bizde yüzde 20lerde olan sontaj kapasitesini 2019 yılına kadar yüzde 60lara çıkarmak.

Kaynak/Source: http://avim.org.tr/Pdf/Bulten/128225

Şekil

Updating...

Benzer konular :