Bu da yetmiyormuş gibi bir de fabrika kurulacak

Download (0)

Loading.... (view fulltext now)

Full text

(1)

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Akkovanlık köylüleri, köylerine kurulmak istenen feldispat işleme fabrikasının çevre kirliliğine neden olacağını belirterek eylem yaptı.

Köy meydanında toplanan köylüler, pankart açıp çeşitli sloganlar attı. Akkovanlık köyü azası İsmail Ağırtaş, burada yaptığı açıklamada, köylerinde, özel bir şirket tarafından çıkarılan Feldispat madenini işlemek amacıyla fabrika kurulması için çalışma yapıldığını söyledi. Köyde 8 maden ocağı olduğunu kaydeden Ağırtaş, “Maden ocaklarının verdiği zarar yetmiyormuş gibi bir de fabrika kurulması gündemde. Madeni, köyün içerisinden kamyonlarla taşıyorlar.

Toz nedeniyle çocuklarımız hasta oluyor, ürünlerimiz zarar görüyor” dedi. Ocaklardan çıkarılan madenin taşınması sırasında oluşan toz nedeniyle köyde kanser vakalarında artış yaşandığını söyleyen Ağırtaş, şunları söyledi: “Maden tozu nedeniyle çocuklarımız sürekli hasta oluyor. Son yıllarda kanserden ölenlerin sayısı arttı. Bu da yetmiyormuş gibi bir de fabrika kurulacak. Biz fabrika değil, çocuklarımıza daha sağlıklı ve güzel bir gelecek bırakmak istiyoruz.”

EVRENSEL-13/03/2007

Figure

Updating...

References

Related subjects :