Dink anmasında beyaz bere!

Tam metin

(1)

6 2 . G Ü N

OCAK-ŞUBAT 2014 6 l İSMMMO YAŞAM

Gazeteci Hrant Dink öldürülüşünün 7'nci yılında anıldı. Dink için Taksim’den Agos Gazetesi’ne kadar binlerce kişi anma yü- rüyüşüne katıldı. Trabzonspor forması giyen bir grup da 'Unutmadık' pankartıyla yürüyü-

şe katılanlar arasındaydı. Sosyal medyada ise görevli polislerin, Dink'in öldürüldüğü gün Ogün Samast'ın taktığı gibi ‘beyaz bere’ takması tep- ki çekti.

Taksim Meydanı’ndan başlayarak Agos

Gazetesi önünde son bulan Hrant Dink anma yürüyüşü için polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

TOMA ve çevik kuvvet polisleri sabah saatle- rinden itibaren Taksim Meydanı’nda hazır bek- letildi.

Dink anmasında beyaz

bere!

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından günde- mi oldukça hızlanan Türkiye'de AKP hükümetine yönelik ses kayıtları iddialarının ardı arkası kesilmiyor. Ocak ayının başlarında Fethullah Gü- len'e ait ses kayıtlarının yayınlanmasından hemen sonra Başbakan Re- cep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen 'tape'ler yayınlandı. Bu kayıtlara göre, yolsuzluk iddialarıyla yürütülen operasyon kapsamın- da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da telefonları takibe alınan kişilerle ko- nuşması sırasında dinlemeye takıldığı ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan'ın 17 Aralık'taki operasyon sırasında 'evdeki paraları sıfırlaması' talimatı verdiği iddia edilen, oğlu Bilal Erdoğan ile görüşme büyük ses getirdi.

CHP yolsuzluk iddiaları üzerine Erdoğan'a 'Başbakan' olarak hitap et- meme kararı aldı.

Öte yandan peş peşe yayımlanan kayıtlar, AKP'nin seçim sonrasında cemaate yönelik operasyonunu derinleştireceği beklentisini pekiştirdi.

Erdoğan’ın Gülen cemaatine ilişkin 30 Mart sonrasına işaret et- tiği operasyonun “vatana ihanet ve casusluk” suçlamasıyla soruştur- ma başlatılması olduğu belirtiliyor. Açılacak böyle bir soruşturma ile Gülen’in kırmızı bültenle ABD’den istenmesinin gündeme getirilebile- ceği dile getiriliyor.

Erdoğan’ın cemaate yönelik ağır suçlamalarına karşın operas- yonu neden seçim sonrasına bıraktığı ise tartışılıyor. Kulislerde, bunun siyasi bir taktik olduğu değerlendirmesi yapılırken, seçim öncesi baş- latılacak bir soruşturmanın cemaatin tabanında rahatsızlık yaratabileceği ve AKP’li adaylara yönelik desteğin azalabileceği yorumları yapılıyor.

Büyük hesaplaşma sürecek

(2)

İSMMMO YAŞAM l 7

6 2 . G Ü N

OCAK-ŞUBAT 2014

30 milyon euro kaç koliye sığar?

Türkiye 17 Aralık sürecinin ardından 24 Şubat Pazartesi tarihi bir güne uyandı. Star ve Yeni Şafak gazeteleri 3 bin kişinin paralel yapı tarafından dinlendiğini belirten bir liste yayımladı. 25 Şubat’ta ise Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la telefon konuşmasına ait olduğu iddia edilen ses ka- yıtları yayınlandı. Muhalefet hükümetin derhal istifa talebine neden olan telefon konuşmalarında bir türlü sıfırlanamayan 30 milyon euro'dan bah- sediliyor. Manşet.at haber sitesinin yaptığı ilginç hesaplama şöyle:

500 euro'luk banknotun ebatları 16 santime 8.2 santim... Kalınlığı- nı ise 1 milimetre olarak hesaplayabilirsiniz. Bu hesaba göre eni 40, boyu 60 santim, derinliği de 40 santim olan standart bir koliye 500 euro'luk bank- notları sığdırabiliyorsunuz. Eğer 30 milyon euro, 200 euro'luk banknotlar şeklindeyse ihtiyacınız olan kutu sayısı 3 olacak. 100 euro'luklar ise 5 ko- liye sığıyor. Yüksekliğine gelince; önce 30 milyon euro'nun kaç banknot ettiğini hesaplayalım. 30 milyon € = 60 bin adet 500 € = 150 bin adet 200

€ = 300 bin adet 100 € Her bir kağıt paranın 1 milimetre hesabıyla 100 Eu- ro'luk 30 metre, 20 Euro'luk 15 metre, 500 Euro'luk 6 metre ediyor. NBA'nin en önemli oyuncularından Le Bron James'in 2.03 metre olduğundan hesapla en azından 3 Le Bron James'e ihtiyaç var.

AB'yi ikna çabası

Hükümet, 17 Aralık operasyonundan bu yana attığı tüm adımlar konusunda Avrupa Birliği'ne tartışmalı bir savunma yap- tı. Hükümet, yolsuzluk soruşturmasının “bağımsız yargı” tara- fından sürdüğünü savundu. Binlerce polisin görev yerinin de- ğiştirilmesinin “rutin” olduğunu iddia eden hükümet, 17 Aralık soruşturmasına bakan savcıların görevden alınmasını da “inceleme sürecinin adil yürümesi için” sözleriyle gerekçelendirdi..

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde olan Türkiye raporuna itiraz etmek için gönderilen yanıt Avrupalı par- lamenterleri şoke etti. Türkiye’nin cevabında, paralel yapıdan kur- tulduktan sonra siyasi reformların devam edeceği savunuldu. AKP hükümeti AB'yi şu açıklamalarla ikna çabasına girdi: "Yolsuzluk olup olmadığını belirlemek için rutin yasal süreç hukuki çerçe- vede yürümektedir. Türkiye hukukun üstünlüğü konusunda ön- yargı olmadan, bazı yasal düzenlemeleri, bu tehdidi (paralel yapı) ortadan kaldırmak için alıyor. Savcıları adalet için atadık. So- ruşturmalarda adil bir süreci sağlamak için, savcılar bölge mah- kemelerine atanmıştır. Polis amirleri, İçişleri Bakanlığı’nın rutin personel politikası çerçevesinde bir kısmı başka görevlere atan- dı. HSYK’de hedef çoğulculuk."

Son olarak Malezya yolcu uçağı gün- lerce kayıp olarak anıldıktan sonra düşmüş olabileceğine ilişkin beklentiler güçlenir- ken bu olay, geçmişteki sivil havacılık ‘sırlarını’

akıllara getirdi. Flying Tiger Line’ın Mart 1962’de başına gelen gelmiş geçmiş en bü- yük havacılık gizemlerinden biri olarak gö-

rülüyor. 90’dan fazla askeri personeli Guam’dan Filipinler’e götürmek üzere havalanan uçağın başına ne geldiği hala bilinmiyor. 1.300’den fazla kişi uçağın enkazını bulmak için uğraştı ancak bugüne kadar hiç- bir şey bulunamadı. Tek bilinen, o sırada Pasifik’ten geçmekte olan bir tankerin, havada bir patlama görmüş olması. Uçağın Pasifik Okyanu- su’nda bir yerlere düştüğü tahmin ediliyor.

2009’da Air France’ın Rio de Janeiro-Paris seferini yapan 447 sefer sayılı uçağının enkazı için arama kurtarma çalışmaları beş gün sürmüştü. Buz kristallerinin Airbus A330 tipi uçağın hava sensörlerini

bloke etmesi yüzünden Atlantik Ok- yanusu’na çakılmasının anlaşılması ise üç yıl sürdü.

Bir diğer efsane ise Florida, Ber- muda Adası ve Porto Riko arasında ka- lan üçgen, bir diğer deyişle ‘Bermuda Şeytan Üçgeni’ ve burada kaybolan uçaklar. Özellikle 20’inci yüzyılın ilk yarısında bu alanda sık sık uçak- ların ve gemilerin kaybolması hala bir sır.

Havacılık tarihinin bir diğer gizemi ise STENDEC olayı. 2 Ağus- tos 1947 günü Star Dust Havayolları’na ait uçak, inişten sadece dört dakika önce Mors alfabesiyle ‘STENDEC’ mesajı iletmişti. Ancak mesajın ne anlama geldiği hala çözülemedi. Yaklaşık yarım yüzyıl boyunca uça- ğın enkazından hiçbir iz bulunamazken, 1998’de Arjantinli dağcılar uça- ğın motoruna ait enkaz parçaları keşfetti. Bunun üzerine Arjantin or- dusu 2000 yılında enkazın tamamını bulmayı başardı.

Dünya hala bu gizemin peşinde

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :