Somalı Çocuklara Akademik Destek

20  Download (0)

Tam metin

(1)

Protez

Sertifikalarını Aldı

Somalı Çocuklara Akademik Destek

Suriye ve Filistinliler

Bandosu

Kuruldu

01-30 Eylül 2015 • Basım Tarihi: 15 Ekim 2015 • Sayı: 188 • www.ankara.edu.tr

Üniversitemizin 8311 Üyesi

Hizmet İçi Eğitim Aldı

12’de

Ankara Üniversitesi 3’te

Teşvik Ödülleri Sahiplerini Buldu

Terörü Kınadık

11’de

20’de 5’te

9’da

1915

Sempozyumunun Dördüncüsü

Şili’de Yapıldı

6’da 10’da

Üniversitemizden Dünyada Bir İlk:

7’de

Ağrı Kesen Pil

Üniversitemizde

İki Yeni Kafe

2’de

Bilim Ateşini Yaktık, Atamızı Ziyaret Ettik

70. Yılda 280 Bin Mezun 70 Yılda 280 Bin Mezun

3’te

Açılış Törenimiz İlk Kez Gölbaşı Yerleşkemizde Yapıldı

Böcek Uzmanları

Üniversitemizde Buluştu

14’te

(2)

Bilim Ateşini Yaktık

Atamızı Ziyaret Ettik

Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK. Üniversitemize yeni kaydolan sekiz bine yakın öğrencimizle yine huzurunuzdayız. Bu gençler, Cumhuriyetimizin ilk üniversitesi olan ve bizzat sizin talebinizle kurulan Ankara Üniversitesi’ni tercih ettiler. Toplumsal barışın, birlik ve beraberliğimizin önemini kavrayan gençlerimizin Cumhuriyete sahip çıkacaklarına, akıl ve bilimi rehber edinerek ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarma hedefine doğru koşar adımlarla ilerleyeceklerine inancımız tamdır. Sizden aldığımız ilham ve güçle bu hedefe erişebilmeleri için onlara her zaman destek olacağız. En iyi düzeyde eğitim almalarını sağlayabilmek için durmadan çalışacağız. Minnet ve en derin saygılarımızla.”

“Sizden İlham Alıyoruz”

Ü

niversitemizi yeni kazanan öğrencilere yönelik düzenlenen

“UYUM101 Programı”

kapsamındaki geleneksel

“Bilim Ateşi Yakma Töreni” ve “Anıtkabir Ziyareti”, 15 Eylül 2015 tarihinde yaklaşık sekiz bin öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Tandoğan Rekreasyon Alanı’ndaki törende, yeni kayıt yaptıran bir öğrencimiz ve yeni bir mezunumuz ile Rektörümüz Prof. Dr.

Erkan İbiş, geleneksel bilim ateşini yaktı. Yakılan ateşin ardından Ankara Üniversitesi öğretim elemanları ve Ankara Üniversitesi’ni yeni kazanan öğrenciler birlikte Anıtkabir’e yürüyerek, Ata’nın huzuruna çıktı.

(3)

70 Yılda 280 Bin Mezun

AÇILIŞ TÖRENİ

Ü

niversitemizin yeni eğitim öğretim yılına başlama töreni Gölbaşı 50.

Yıl Yerleşkemiz içindeki TEKNOKENT Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açılış Dersi’ni İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Beyza Bilgin’in, “Din ve Kadın”

konusunda verdiği törende, Ankara Üniversitesi Teşvik Ödülleri de sahiplerine sunuldu.

Rektörümüz Prof.

Dr. Erkan İbiş açılışta yaptığı konuşmada, Üniversitemizde son yıllarda elde edilen gelişmeleri değerlendirerek şunları söyledi:

“Üniversitemiz 70 yılda 280.000’e ulaşan mezunu ve bugün 5000’e yaklaşan öğretim kadrosu ile çağdaş Türkiye’nin oluşum ve gelişim sürecine önemli katkılarda bulunmuştur.

‘Teknokentimiz 3.5 Katına Ulaştı’

Ankara Üniversitesi Teknokenti’nin gelişimine büyük önem verdik.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan sağlanan proje desteği ile son üç yılda Teknokentimizin kapalı alanı yaklaşık 3.5 katına, doluluğu % 85’e,

AR-GE çalışanı sayısı 5 katına, firma sayısı 3 katına ulaşmıştır. Ankara Üniversitesi Teknokenti, 2014 yılında Gelişen Teknokentler kategorisinde üçüncülük ödülü almıştır.

‘Teknoloji Transfer Ofisi Kuruldu’

Teknoloji Transfer Ofisi (Ankara TTO) kurulmuştur. Ankara TTO, kısa süre içerisinde üstün performans göstermiş, projeler üretmiş ve bunun sonucu olarak ‘TÜBİTAK 1513 Destek’, ‘TÜBİTAK, Üniversitelerde Girişimcilik Sertifika Programı’ ve

‘TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BIGG)’ projelerini kazanmıştır. 1513 Destek Projesi ile on yıl boyunca TÜBİTAK’tan yıllık

1 milyon TL’lik kaynak elde edilmiştir.

‘TÜBİTAK 1000 Projesini Kazandık’

Ülkemizde sekiz üniversitede gerçekleştirilen ve farklı fakültelerimizden 8 araştırmacı, 55 birim temsilcisinin yer aldığı

‘Ankara Üniversitesi’nde Nitelikli Araştırma Projesi Üretim Altyapısının Geliştirilmesi’ başlıklı TÜBİTAK 1000 projesi de kazanılarak tüm öğretim elemanlarımıza yönelik proje hazırlama eğitimleri düzenlenmiştir.

Ankara Üniversitesi,

‘TÜBİTAK 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programından’

desteklenen proje sayısı ile ilk sıralarda yer alan

üniversitedir. TÜBİTAK tarafından kabul edilen projelerimizin sayısı son üç yılda yaklaşık % 40, elde edilen toplam bütçe ise % 55 artmıştır. 2014 yılında TÜBİTAK’a en çok proje öneren ve en çok projesi kabul edilen üçüncü üniversiteyiz

‘BAP Yeniden Yapılandırıldı’

Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAP) yeniden yapılandırılmıştır. Tüm süreçlerin şeffaf ve hızlı bir şekilde olması için BAP proje başvuru ve takip yazılımı geliştirilmiştir.

Üniversitemiz öğretim üyelerinin BAP tarafından 2014 yılında desteklenen projeleri için katalog

Açılış Törenimiz İlk Kez Gölbaşı Yerleşkemizde Yapıldı

70 Yılda 280 Bin Mezun

Yeni kurulan Ankara Üniversitesi Bandosu törende bir konser sunarken, Prof. Dr. Necdet Adabağ tarafından yazılan “Ankara Üniversitesi Şarkısı” da Devlet Konservatuvarımız öğretim üyeleri tarafından seslendirildi.

devamı arkada

(4)

“Ankara Üniversitesi Bir Marka”

Öğrenci Konseyi Başkanı Alparslan Ertenlice, Ankara Üniversitesi’nin, çok sayıda güçlü yönü ile her zaman marka bir üniversite, imrenilen bir kurum olduğunu belirterek,

“Bu güçlü yönler, biz öğrencileri, daha iyi şeyler yapmak için çalışmaya ve daha iyiye ulaşmaya teşvik etmiştir, etmektedir. Bu güçlü yönler, üzerimizdeki her emeğin, duyulan iyi niyetin ve güvenin büyük bir yansımasıdır” dedi.

çıkarılmış ve tüm öğretim üyelerine dağıtılmıştır.

‘Lisansüstü Tezleri Destekliyoruz’

BAP Koordinatörlüğü tarafından Altyapı Projeleri, Bağımsız Araştırma Projeleri ve Öğrenci Odaklı Projeler yanı sıra, son üç yılda yaygınlaştırılan Hızlı Destek ve yeni başlatılan Lisansüstü Tez Projelerine de yoğun bir şekilde destek verilmektedir. Öyle ki, önceki üç yıllık dönemde kabul edilen Hızlı Destek Projelerinin sayısı 10 iken son üç yılda desteklenen bu kapsamdaki proje sayısı 113’e çıkmıştır.

Son üç yılda uygulamaya konulan Lisansüstü Tez Destek projesi kapsamında desteklenen proje sayısı 227’ye ulaşmıştır. BAP’tan desteklenen toplam proje sayısı daha önceki üç yılda 332 iken son üç yılda 520’dir.

‘Sanal Merkez Laboratuvarı’

Araştırma laboratuvarlarına mükerrer cihaz alımının önlenebilmesi için Sanal Merkez Laboratuvarı oluşturulmuştur.

‘Akreditasyon’

Son üç yılda birçok fakültede gerek program yenileme, gerek

akreditasyon çalışmaları konusunda yoğun çalışma gerçekleştirilmiş, 18’i İngilizce, 3’ü diğer yabancı dillerde (ayrıca biri Fransızca) ve 18’i başka üniversitelerle ortak (9 Yüksek Lisans, 9 Doktora) olmak üzere 82 önlisans- lisans-lisansüstü yeni program açılmıştır.

‘Enstitüler Merkeze Taşındı’

Lisansüstü öğrencilerin kolay ulaşılabilirliği için Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinin Gölbaşından merkeze taşınmaları sağlanmıştır.

‘Yayın Teşvik Uygulamaları’

Bilimsel çalışmaların niteliğinin artırılması ve akademisyenlerimizin bilimsel yayın konusunda desteklenmesi amacı ile Üniversitemiz öz gelirlerinden yeni yayın teşvik uygulamaları (UBED) başlatılmıştır.

Desteklenen öğretim elemanı sayısında yıllık

% 200’e, toplam destek bütçesinde ise % 300’e varan artış sağlanmıştır.

‘Uluslararasılaşma’

Son üç yıl içerisinde Japonya’dan Kolombiya’ya, 80’e yakın üniversite ile ortak etkinlikler ve işbirliği protokolleri yapılmıştır.

ERASMUS hareketliliğinde ve gelen-giden öğrenci- personel sayısında son iki

yıl içerisinde elde edilen artış yaklaşık % 70’tir.

‘Sosyal Sorumluluk Projeleri’

Sağlıklı yaşam, organ bağışı, sigara, çevre, doğa, hayvan hakları, engelli, yaşlı, çocuk, eşitlik politikaları ve kadına şiddet gibi çeşitli konularda toplumsal bilinçlendirme ve sosyal farkındalık yaratma temalı 30’dan fazla etkinlik gerçekleştirilmiştir.

‘15 Bin Fidan Diktik’

Son üç yılda, yerleşkelerimizde

gerçekleştirdiğimiz 15 bin fidan dikimi, yeşillendirme esaslı çevre düzenlemeleri ve etkin kimyasal atık yönetimi, çevreye verdiğimiz önemin en açık göstergesidir.

‘Edebiyat Ödülleri’

2014 yılında

başlattığımız Ankara Üniversitesi Edebiyat Ödülleri de bizler için çok değerli bir projedir.

İnanıyorum ki, bu ödüller gelenekselleşecek, sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin en büyük edebiyat ödülleri arasında anılacaktır.

‘Müzeler’

Üniversitemizde müze ve sergi salonu sayısı 12’ye çıkarılmıştır.

‘Didim’de Yeni ÖRSEM’

Didim’de 310 kişinin konaklama yapabileceği ve ulusal/uluslararası düzeyde bilimsel etkinliklerin gerçekleştirilebileceği en büyük sosyal tesisimizin inşasını başlattık. Ayrıca, Olimpik Yüzme Havuzumuz her yönüyle yenilenerek

Açış Dersi; “Din ve Kadın”

“Din ve Kadın” konusundaki açış dersini sunan Prof. Dr. Beyza Bilgin, Kuran’ın anlayarak okunmasının önemine işaret etti. Prof. Dr. Beyza Bilgin,

“Kuran’ın Türkçe anlamı ile her yıl okunması sayesinde öğrenilecek doğru bilgilerin, ‘Kuran’dandır’ diyerek korunan pek çok yanlış bilgiyi

düzeltebileceği kanaatindeydim” dedi. Prof. Dr. Beyza Bilgin şunları söyledi:

“Cumhuriyet’in vizyonu, din anlayışımızın hurafelerden arındırılması ve kadının toplumda saygın yerini almasıydı.

İslam dininin öğütlerini, doğrudan doğruya Kuran’ın kendisinden ve Hz. Peygamberin açıklamalarından okuyarak, gerçekten İslam’dan olanla İslam olarak sunulanı ayırt edebilir hale getiremediğimiz müddetçe korkarım ki, kadın-erkek ilişkilerinde bir iyileşme meydana gelmeyebilir.

Bu yöntem yeterli donanımlı ve sabırlı bilim insanlarının ortak çalışmalarının çoğalmasını beklemektedir. Şüphesiz bunun yolu da eğitimden ve doğru bilgiden geçmektedir.”

devam

(5)

AÇILIŞ TÖRENİ

üyelerimizin hizmetine sunulmuştur.

‘24 Saat Hizmet Veren Kütüphaneler’

Kütüphanelerimiz daha da zenginleştirilmiş, okuma salon sayıları artırılmıştır.

Dört ana yerleşkemizde 24 saat açık kütüphane ve okuma salonlarımız hizmetlerine devam etmiştir.

Yayınevimiz önemsenmiş, etkin çalışmalarının önündeki engeller kaldırılmıştır.

‘Hizmet İçi Eğitimler’

2014-2016 dönemini kapsayan hizmet içi eğitim planını hazırlayarak uygulamaya koyduk.

Üniversitemizin en üst yöneticisinden en alt kademesine kadar herkesin hizmet içi eğitim programlarına katılmasını amaçladık.

Eğitime katılan akademik ve idari mensuplarımızın sayısı 8.000’i geçmiştir.

Üniversitemizde ilk kez, meslekte 25 yılını doldurmuş idari personelimize Ilgaz ve Manavgat ÖRSEM tesislerimizde eğitim vermeye başladık.

‘İş Sağlığı Eğitimleri’

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası doğrultusunda, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri yoğunlaştırılmış, personelimizin iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri almaları için çaba gösterilmiştir.

‘Web Tv Kuruldu’

Üniversitemizin değerlerinin ve

etkinliklerinin daha geniş kitlelerle paylaşımının sağlanabilmesi amacıyla WebTv hizmeti

başlatılmıştır.

‘244 Noktada İnşaat’

Yapım, onarım ve altyapı çalışmaları da yoğunlaştırılmıştır. Son üç yılda 244 farklı noktada inşaat gerçekleştirilmiş, bu iş için ayrılan bütçe % 60 artırılmıştır. Yaklaşık 200 bin m2 bina onarımı, 70 bin

m2 de yeni bina yapımı gerçekleştirilmiştir. 298 laboratuvar ve 288 derslik yenilenmiş veya imal edilmiştir.

‘Döner Sermaye Gelirleri Arttı’

Hastanelerimizin sunduğu hizmetlerde ve döner sermaye gelirlerinde

% 50’ye varan artış elde edilmiştir.

‘İnternet Altyapısı’

Bilişim alanında son üç yılda yüksek yatırımlar yapılarak internet hızı asgari iki kat artırılmış, yerleşkelerin neredeyse tamamı kablosuz bağlantı olanağına kavuşturulmuş ve ağ altyapıları iyileştirilmiş, felaket kurtarma

merkezi kurulmuştur.

E-beyas ve E-arşiv yapılanması önemsenmiş, E-Üniversiteye geçiş sürecinde önemli adımlar atılmıştır. Büyük Ölçekli Bilgi İşlem yapısı kurulmuş, birimlerimize 3200

bilgisayar, 600 yazıcı ve 250 projeksiyon cihazı sağlanmıştır.

‘Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Güçlendi’

Bilgi İşlem Daire

Başkanlığı’nın teknik altyapısı yenilenerek ve insan kaynağı sağlanarak yeniden yapılandırılmış, böylece yazılımların Üniversitemizce

yapılabilmesi olanağı elde edilmiştir. Önemli sorunlar oluşturan ve tümüyle özel firma denetimindeki Öğrenci Bilgi Sistemi yönetimi, firma devre dışı bırakılarak, Bilgi İşlem Dairemizce devralınmıştır.

‘ASYM Kuruldu’

Özel sektör ve kamu kuruluşlarının sınavlarının Ankara Üniversitesi adına güvenli ve nitelikli bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Ankara

Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezini (ASYM) kurduk.

‘TÖMER Yeniden Yapılandırıldı’

Yeniden yapılandırılan Sürekli Öğrenim Merkezi ile yıllık 8500 kişiye, Çocuk Bilim Merkezi ile yıllık 7500 çocuğa ulaşan hizmet verilmiştir. Her yıl farklı ülkelerden 50 bini aşan öğrenciye 20’ye yakın dil öğreten TÖMER; kapasitesi yükseltilerek hizmet alanı genişletilmiştir.

‘Vakıf Okullarımıza Talep Arttı’

Vakıf okullarımızda güvenlik, sürdürülebilirlik ve kalite esaslı yapılanmalar gerçekleştirilmiş, altyapı yenilenmiş, fiziki ve teknik imkanlar artırılmıştır. Bu çalışmaların sonucu olarak da okullarımıza ilgi ve talep yükselmiştir.

‘Aidiyet’

Aidiyet çalışmalarının bir parçası olarak Fakültelerimizde akademik danışma ve

hastanelerimizde akademik muayene koordinasyon birimleri oluşturulmuştur.”

‘Hayal Gücünüzü Geliştirin’

Öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Erkan İbiş şunları söyledi:

“Gerçekten evrensel bakış açısı kazanmak için, romanlar, şiirler, öyküler okuyun; müzik dinleyin, enstrüman çalın;

denemeler, şiirler yazın;

tiyatro, dans, drama yapın, tarihle, edebiyatla, felsefeyle, sosyolojiyle ilgilenin;

entelektüel gelişiminiz için çaba harcayın. Üniversitemizin sizler için sunmuş olduğu sosyal, spor, kültür, sanat olanaklarından yararlanın.”

Teşvik Ödülleri Verildi

Törende Ankara Üniversitesi Teşvik Ödülleri de sahiplerine sunuldu. Sosyal Bilimler Alanında Teşvik Ödülleri Doç. Dr. Can Umut Çiner ve Yrd. Doç. Dr. İsa Birkan Güldenoğlu’na, Fen Bilimleri Alanında Teşvik Ödülleri de Doç. Dr. Asım Egemen Yılmaz, Doç. Dr. Rabia Aktaş ve Doç. Dr. Şinasi Barış Emre’ye verildi.

(6)

A

nkara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER), Latin Amerika ülkelerinde daha önce üç kez gerçekleştirdiği “1915:

Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı ve

Türkiye Cumhuriyeti”

konulu sempozyumun dördüncüsünü 11 Ağustos 2015 tarihinde Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan Pontificia Universidad Catolica de Chile’de düzenlendi.

“11 Ülkeden Akademisyenler Bildiri Sundu”

İlki Kolombiya’nın başkenti Bogota’da “1915:

Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı”, ikincisi Kosta Rika’nın başkenti San Jose’de “1915: Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı, Yüz Yıl Öteden Bir Bakış”, üçüncüsü Ekvador’un başkenti Quito’da “1915: Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı ve Günümüz Türkiye’si” adlarıyla yapılan uluslararası sempozyumların Santiago’da yapılan dördüncüsüne Şili, Arjantin, Venezuela, Kolombiya, Meksika, Kanada, İspanya,

Bulgaristan, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika ve Türkiye’den akademisyenler konuşmacı olarak katıldı.

“Savaş Ortamında Yaşananlar Ele Alındı”

Sempozyumda, daha önceki sempozyumlarda olduğu gibi 1915 olayları, Çanakkale Savaşı, Sarıkamış Muharebesi ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bugünkü şartlar ve savaş ortamında yaşananlar ele alındı.

Sempozyumun açılışı Şili Dışişleri Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Alfredo Labbe, T.C. Santiago Büyükelçisi Naciye Gökçen Kaya, Pontificia Universidad Catolica de Chile Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Müdürü ve Şili Genelkurmay Eski Başkanı Juan Emilio Cheyre ve LAMER Müdürü Prof.

Dr. Mehmet Necati Kutlu tarafından yapıldı.

LAMER Müdürü Prof.

Dr. Mehmet Necati Kutlu, Birinci Dünya Savaşı’nın

Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk toplumu açısından öneminin altını çizdi. Bu etkinliğe ev sahipliği yaptığı için Latin Amerika’nın en önemli üniversitelerinden olan Pontificia Universidad Catolica de Chile’ye ve diğer yetkililere teşekkür etti.

“Büyükelçi’den LAMER’e Teşekkür”

T.C. Santiago Büyükelçisi Naciye Gökçen Kaya ise Pontificia Universidad Catolica de Chile ile Ankara Üniversitesi arasında yapılması tasarlanan işbirliklerinin yaşama geçirilmesinin son derece önemli olacağını belirtti.

Latin Amerika’da,

Türkiye’nin Birinci Dünya Savaşı ve özellikle de 1915 yılında, içinde bulunduğu durumun anlatılması ve tanıtılmasının son derece önemli olduğunu belirten Büyükelçi, LAMER’e bu çabalarından ötürü teşekkür etti.

Pontificia Universidad

Catolica de Chile Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Müdürü ve Şili Eski Genelkurmay Başkanı Juan Emilio Cheyre ise Ankara Üniversitesi ile Pontificia Universidad Catolica de Chile arasında akademik ve bilimsel bir işbirliğinin başlamasından ve 1915 yılının 100. Yıldönümü sebebiyle gerçekleştirilen etkinliğin Üniversitelerinde yapılmasından duyduğu memnuniyeti izleyenlere aktardı.

Şili Dışişleri Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Alfredo Labbe ise Şili ve Türkiye arasında kurulan bağın gelişmesi ve Latin Amerika için çok da iyi bilinen bir konu olmayan Birinci Dünya Savaşı’nın anlatılmasının öneminden söz etti.

“120 Filmi Gösterildi”

Sempozyumun

kapanışının ardından, Birinci Dünya Savaşı’nda Doğu Cephesi’nde yaşananları anlatan “120” adlı 2008 yapımı Türk filmi İspanyolca alt yazılı olarak izleyicilere gösterildi.

LAMER’in Düzenlediği

“1915 Sempozyumlarının”

Dördüncüsü

Şili’nin Başkenti

Santiago’da Gerçekleştirildi

(7)

ETKİNLİKLER

A

nkara Üniversitesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “5.

Uluslararası Katılımlı Entomopatojenler ve Mikrobiyal Mücadele Kongresi” 9-11 Eylül 2015 tarihlerinde Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 50. Yıl Salonu’nda gerçekleştirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zihni Demirbağ’ın açılış dersi ile başlayan oturumlarda, 40’ı sözlü ve 61’i poster olmak üzere toplam 101 bildiri paylaşıldı. Mikrobiyal mücadelenin dünyaca ünlü 14 uluslararası uzmanının davetli konuşmacı olarak yer aldığı kongreye yaklaşık 150 kişi katılım sağlarken kongre kitapçığında İngilizce olarak özetlere yer verildi. Kongrenin kapanış galasında, davetli konuşmacı ve sponsor firmalara plaketleri sunulurken, en iyi sözlü öğrenci sunum ödülü Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Emine Sönmez’e, en iyi poster öğrenci sunum ödülü ise yine aynı üniversiteden

Fakülte hakkında bilgiler verdi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak yeni bitki koruma stratejilerinin oluşturulmasına çok önem verdiklerini belirten Prof.

Dr. Hijran Yavuzcan, böyle önemli bir kongreye ev sahipliği yapmaktan dolayı da çok gururlu olduklarını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Doç. Dr.

Birol Akbaş, biyolojik mücadelede dünyaya örnek model olmayı hedeflediklerini,

Türkiye’de yarım asırdır entegre mücadele ile ilgili çalışmalar yapıldığını ve hedeflenmiş olan bu konulardaki dünya modelliği için yeteri tecrübeye sahip olduklarını vurguladı.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Sibel Ayşıl Özkan, Ankara Üniversitesi’nin Türkiye’nin

ilk üniversitesi olduğunu belirtirken

üniversitenin lisans, lisansüstü programları, öğrenci ve öğretim elemanı sayısı itibariyle ülkemizin en büyük üniversitelerinden biri olduğuna vurgu yaptı.

Ebru Güney’e verildi.

Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr.

Umut Toprak, Kongre’nin açılışında yaptığı

konuşmada, entomopatojen

kullanımına dayalı mikrobiyal mücadelenin böceklerle savaşımda etkili ve çevre dostu en önemli stratejilerden biri olduğuna vurgu yaparken, 2007 yılında başlatılan

“Entomopatojenler ve Mikrobiyal

Mücadele” kongresinin bugün beşincisini düzenlendiklerini ve kongrede mikrobiyal mücadele alanının dünyaca ünlü 14 bilim insanını davetli konuşmacı olarak ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi adına konuşma yapan Dekan Yardımcısı Prof. Dr.

Hijran Yavuzcan, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin Türkiye’nin ilk Ziraat Fakültesi olmasına vurgu yaparken,

Uluslararası Böcek Uzmanları

Üniversitemizdeki Kongrede buluştu

5. Uluslararası Entomopatojenler ve Mikrobiyal Mücadele Kongresi

2007 yılından bugüne kadar her iki yılda bir düzenlenen

“Uluslararası Katılımlı Entomopatojenler ve Mikrobiyal Mücadele Kongresi”, ülkemizde ve dünyada bu konuda çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek, entomopatojenler ve mikrobiyal mücadele konusundaki son araştırmalarını ve bulgularını paylaştıkları, yeni gelişmeler

doğrultusunda da bilgi alış verişi sağladıkları bir platform oluşturdu.

6. Entomopatojenler ve Mikrobiyal Mücadele Kongresi’nin 2017 yılında Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde gerçekleştirileceğinin açıklanması ile kongre son buldu.

(8)

A

nkara Üniversitesi, 10’uncu meslek yüksekokulunu Ayaş’ta açtı. Gelecek yıldan itibaren iki programla eğitim öğretime başlamasına karar verilen Ayaş Meslek Yüksekokulu’nun Müdürlüğü’ne de Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi

Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Doç.

Dr. Mutlu Yılmaz atandı.

Ankara Üniversitesi, 1 Eylül’deki Senato toplantısını da Ayaş Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde

Ayaş’ta gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve öğretim üyelerimizden oluşan bir heyet ayrıca Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan’ı ziyaret ederek Yüksekokulun kurulmasındaki emekleri dolayısıyla bir plaket

Senatomuz

Ayaş’ta Toplandı

sundu.

Üniversitemiz

Senatosu’nun toplantısına katılan Ayaş Kaymakamı Ahmet Başbaydar, Ayaş’tan daha küçük ilçelerde bile çok önceden yüksekokullar kurulmuş olmasına rağmen Ayaş’ta bir yüksekokul bulunmamasının eksiklik olduğunu, Ayaş Meslek Yüksekokulu’nun Ayaş’a ve tüm ülkemize çok yararlı olacağını söyledi.

Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan da Ankara’nın en köklü eğitim kurumu olan Ankara Üniversitesi’nin, Ankara’nın en eski ilçesine bir yüksekokul yapmasının çok anlamlı olduğunu belirterek

G

üney Kore’nin önde gelen üniversitelerinden Keimyung Üniversitesi ile Üniversitemiz arasında 14 Eylül 2015 tarihinde akademik işbirliği protokolü imzalandı.

Üniversitemiz Rektörlüğü’ndeki protokolü Rektörümüz Prof.

Dr. Erkan İbiş ile Keimyung Üniversitesi Başkanı Dr. İlhi Synn imzaladı.

Ankara Üniversitesi Senatosu’na teşekkür etti.

Ankara’ya çok yakın bir coğrafyada bulunduklarını belirten Bülent Taşan,

“Buraya bir yüksekokul yapılması konusunda hep politika yapılmış ama hiç gerçekleşmemiş. Sayın Rektör bize inandı ve yüksekokul gerçekleşti.

İnşallah biz de bu konuda sizi mahcup etmeyiz”

dedi. Ayaş’ın, geçmişten beri eğitim düzeyi çok yüksek bir kent olduğunu ama eğitimli insanların Ankara’da bürokraside çalışmak üzere gitmeleri nedeniyle nüfusun azaldığını belirten Bülent Taşan, “Bunu bu dönem geri çevirmeye çalışıyoruz.

Bu arada bizim de

görevlerimizi yapmamız gerekiyor. Öğrencilerin burada vakit geçirebileceği alanların ve kurumların getirilmesi gerekiyor.

Umarım bu yüksekokul zamanla fakülteye dönüşür ve inşallah Ayaş yeniden eğitimle anılan bir ilçe konumuna gelir” dedi.

Bülent Taşan, Ayaş Meslek Yüksekokulu’na bundan sonra da gereken her türlü desteği vereceklerini, Ankara Üniversitesi’nin diğer bölümleriyle de ortak çalışmalar yürütmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de yüksekokulun gelişmesi için belediye ve kaymakamlığın desteğinin önemli olduğunu belirtti.

G. Kore Keimyung Üniversitesi’yle Akademik İşbirliği Protokolü

10. Yüksekokulumuz Ayaş’ta Yer Alacak

(9)

ULUSLARARASILAŞMA-SOSYAL SORUMLULUK

T

ürk Eğitim Derneği’nin katkılarıyla, Soma’daki maden faciasında yaşamını kaybeden madencilerin çocukları ile, babaları halen madende çalışan çocukların katılımlarıyla gerçekleşen “Soma’ya El Ver Kampanyası”na, Üniversitemiz Çocuk Bilim Merkezi

Koordinatörlüğü, Böcek Şenlik Okulu, Çocuklar İçin Felsefe Okulu, Doğa Bilim Okulu ve Aranızda Matematiği Sevmeyen Var mı? bilim programlarıyla destek verdi.

Böcek Şenlik Okulu 4 Temmuz 2015 tarihinde, Çocuklar İçin Felsefe

Okulu ise 4-5 Temmuz 2015 tarihlerinde

çocuklarla buluştu. Prof.

Dr. Cem Özkan tarafından gerçekleştirilen Böcek Şenlik Okulu’nda çocuklara, böcekler konusunda bilgiler verildi, böceklerin rekabetini anlatan ekolojik ilişkiler temalı film gösterileri ve doğada canlı böcek gözlemleri gerçekleştirildi. Eğitim sonunda çocukların çoğunun böceğe ilişkin korkusu yenildi, ekolojik

Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü’nden

Somalı Çocuklara Akademik Destek

farkındalıkları arttı.

Çocuklar için Felsefe Okulu’nda ise çocuklarda eleştirel düşünceyi geliştirmek, düşünceyi sorgulamak, hazır kalıplardan ziyade yorum yapmak, tartışma ve çocukların aktif katılımlarını desteklemek amaçlandı.

Yrd. Doç.

Dr. Senem Kurtar ve ekibi tarafından gerçekleştirilen eğitimler süresince, çocukların farklı konular üzerinde yorum yapma becerilerinin geliştiği ve kendilerini rahatça ifade edebildikleri görüldü.

Aranızda Matematiği Sevmeyen Var mı?

ve Doğa Bilim Okulu programları ise 11-

12 Temmuz 2015 tarihlerinde Soma’daki çocuklarla buluştu.

Aranızda Matematiği Sevmeyen Var mı?

programı, matematik denildiğinde akla gelen zor problemler ve karmaşık denklemler yerine, matematiğin eğlenceli yönü ile çocukları tanıştırdı.

Çocukların farklı

matematik uygulamalarına, oyunlarına birebir katılım sağladığı etkinliklerle çocuklar eğlenerek öğrendi.

Doğa Bilim Okulu programı ile de okul

öncesi çocuklarının basit deneylerle çeşitli fizik kanunları ile tanışmaları, deneyerek öğrenmeleri sağlandı. Okul öncesi dönem çocukları etkinliklere aktif katıldı. Çocukların doğadan elde ettikleri materyallerle farklı uygulamalar yaptırıldı.

Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü’nde etkinlik gösteren programların

gerçekleştirdiği eğitimler süresince, eğitime katılan çocukların özel durumlarına ilişkin bir olumsuzluk yaşanmaması amacıyla TED tarafından eğitimler sırasında psikologlar görevlendirildi. Eğitime katılan çocukların tümüne Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü tarafından sertifika verildi.

Sertifikalarını alan çocuklar eğitimlere tekrar katılmak istediklerini belirttiler.

(10)

İngiltere (Jamal Qasem) ve Türkiye’den

(Serap Alsancak) oluşturulan

jüri önünde 10 gün süren ve İngilizce olarak gerçekleştirilen uygulamalı

ve sözlü sınavlara girdi. Almanya’da

ISPO eğitim komite üyesi Christian Schlierf (Almanya) başkanlığında gerçekleştirilen eğitimde başarılı olanlar yazılı

A

lmanya’nın desteği ve Ankara Üniversitesi ile Alman Ulusal Ajansı’nın (Sequa) işbirliğiyle,

“ISPO-Kategori II Protez Eğitimi” veren Human Study kurumu tarafından 9 Şubat’ta uzaktan eğitimleri başlayan ve Ankara Üniversitesi Protez ve Ortez Laboratuvarı’nda 15-27 Nisan 2015 tarihleri arasında uygulamalı eğitimleri, 24 Ağustos-3 Eylül 2015 tarihleri arasında da sınavları tamamlanan Suriye ve Filistinli katılımcılar sertifikalarını aldı.

Uluslararası Jüri Önünde Sınava Girdiler

“ISPO-Kategori II Düzeyi Protez Eğitim Programı”nın bacak protezleri ile ilgili bölümüne 15 Suriyeli ve iki Filistinli kursiyer katıldı. Kursiyerler, Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ortopedik Protez ve Ortez Laboratuvarı’nda Arjantin (Marcelo Alvarez), İspanya (Nicolas Munoz),

Suriye ve Filistinliler

Protez Sertifikalarını Aldı

(11)

sınava girmeye hak kazandı. Kursiyerler bu yıl içerisinde kol protezleri konusunda da aldıkları eğitimi takiben Üniversitemizde uluslararası komite önünde benzeri bir sınava girecek.

Kol ve bacak protezleri ile ilgili protez anatomisi, patolojisi, biyomekaniği, malzemeleri ve üretimi konularında yazılı sınavlarını bu yıl sonunda tamamlayarak uluslararası geçerliliği olan ISPO- Kategori-II düzeyi protez diplomasını almaya hak kazanacaklar.

Savaşzedelerin Protezleri Yapıldı

Eğitim kapsamında ayrıca savaş nedeniyle bacaklarını kaybeden 20 Suriyeli sivile diz altı ve diz üstü protezleri üretilerek uygulandı ve bu protezlere adaptasyonları

sağlandı.

Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gönüllülük esasına dayalı olarak Ocak 2014’te Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün onayı ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ortopedik Protez ve Ortez Programı hocaları Prof. Dr. Serap Alsancak ve Öğr. Gör. Haydar Altınkaynak tarafından Reyhanlı’da verilen temel eğitimin ardından öğrenciler, Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde, 31 Aralık 2015 tarihinde sonlanacak protez eğitimi projesine uluslararası boyutta devam etti. Eğitimler kapsamında, Yüksekokulun alanla ilgili üç akademik ve bir teknik personelinin eğitimine de katkı sağlandı.

Ü

niversitemiz Yönetim Kurulu, ülkemizde son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili olarak kamuoyuna bir duyuru yayınladı. Duyuru şöyle:

“İnsan haklarını, düşünce özgürlüğünü, hukukun üstünlüğünü, evrensel değerleri, demokrasiyi ve tüm insanların eşit haklara sahip olduğu bir dünya düzenini savunan Ankara Üniversitesi; insanın insanı öldürmediği, mutlak barışın hakim olduğu bir dünyanın özlemi içerisindedir. Ne var ki, ülkemizde son günlerde yeniden canlanan terör; asker, polis, sivil, yaşlı, genç, çocuk demeden canlar almaya; şehit kanları akıtmaya; ölüm, düştüğü ocakları yeniden yakmaya başlamıştır. Üzüntümüz derin, üzüntümüz sonsuzdur. Ankara Üniversitesi olarak, şehitlerimize Allah’tan rahmet; acılı ailelerine sabır; yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Terörün temel amacı, insanları korkutarak ve yılgınlığa düşürerek lanetli hedefine ulaşmaktır. Böyle bir ortamda toplumun yılgınlığa düşmeden; ama, sağduyuyu da elden bırakmadan, soğukkanlılıkla hareket etmesi, terörün amacına ulaşması önündeki en büyük ve en aşılmaz engel olacaktır. Bu bağlamda terörün her türünü ve terör destekçilerini kamuoyu önünde nefret ve lanetle kınıyor; Ülkemize baş sağlığı diliyoruz.”

Terörü Kınadık

İlaç Sektörüne Akademik Destek

Ü

niversitemiz Eczacılık Fakültesi ile NOBEL İlaç AR-GE Merkezi (NİAGM) arasında yeni ilaç araştırma ve

geliştirme çalışmalarına yönelik olarak beş

yıllık bir işbirliği protokolü 10

Ağustos 2015 tarihinde imzalandı.

SOSYAL SORUMLULUK

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Gülbin Özçelikay

(12)

Ü

niversitemiz Hizmet İçi Eğitim Koordinatörlüğü’nün kurulduğu 15 Ekim 2012 tarihinden günümüze kadar düzenlenen 118 hizmet içi eğitim programına toplam 8311 personelin katıldığı bildirildi.

Önce Gereksinimler Belirlendi

Koordinatörlük, birim sekreterleri, birimlerin personel işlerinden sorumlu dekan/müdür yardımcıları, öğrenci işleri şefleri, personel işleri şefleri, kütüphaneciler, mali işler şefleri, koruma ve güvenlik görevlileri, makam sekreterleri, şoförler, hastane yöneticileri, araştırma görevlileri, destek hizmetleri personeli ve santral memurlarından oluşan 13 farklı meslekten

Hizmet İçi Eğitim Koordinatörlüğü’nün Etkinlikleri Devam Ediyor

çalışanlarla yaptığı ‘hizmet içi eğitim gereksinim saptama toplantılarıyla’

öncelikli olarak ‘Ankara Üniversitesi akademik ve idari personelinin hizmet içi eğitim ihtiyacı’

profilini çıkardı ve bu doğrultuda 2014-2016 yılları için eğitim planını oluşturdu. Bu plan doğrultusunda 2014 yılı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu hizmet içi eğitim etkinliklerini rapor haline getiren Koordinatörlük, bu raporu da Üniversitemizin tüm akademik ve

idari birimleri ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na ve Devlet Personel Başkanlığı’na iletti.

Hizmet İçi Eğitim Koordinatörü

Prof. Dr. İnayet Aydın, hizmet içi eğitim programlarının yanı sıra, Üniversitemizde

göreve yeni başlayan ve 2014 yılında asil memurluğa atanan personel için yemin ve rozet takma töreni ile diğer kamu kuruluşlarının eğitim dairesi başkanlıklarının temsilcilerinin de

katılımıyla gerçekleştirilen Hizmet İçi Eğitim

Koordinasyon Toplantısı gibi pek çok etkinliğe imza

atıldığını söyledi.

Yaptıkları çalışmalarla ilgili Bülten’e bilgi veren Prof. Dr. İnayet Aydın şunları söyledi:

“Motivasyon Eğitimleri Yapıldı”

“Görevde 25 yılını tamamlamış personelimiz için ilk defa, Üniversitemiz Ilgaz ÖRSEM ve

Üniversitemizin 8311 Üyesi

Hizmet İçi Eğitim Aldı

(13)

Manavgat ÖRSEM tesislerinde düzenlenmiş olan motivasyon eğitimine toplam 371 personel katılmıştır.

Düzenlenen ‘Hizmet Madalyası Töreni’nde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in de katılımıyla hizmet madalyaları personelimize sunulmuştur.

Yeni Memurlar İçin Oryantasyon Programı

Yine Üniversitemizde ilk defa ‘Ankara

Üniversitesi’nde Göreve Yeni Başlayan İdari Personel Oryantasyon Eğitim Programı’

düzenlenerek aday personelimizin

Üniversitemiz birimlerini tanımaları ve kurum

Hizmet içi eğitim etkinlikleri, göreve yeni başlayan çalışanların iş yaşamında kendilerinden beklenen davranışlar konusunda bilgilendirilmesi ve kuruma uyumlarının sağlanması; sistemin kalite standartlarının tüm çalışanlar tarafından bilinmesi ve uygulanması; çalışma yöntemi teknik ve stratejilerinin standartlaştırılması; çalışanların

ve kurumun birbirlerine karşılıklı güveninin artırılması, kişisel gelişimin desteklenmesi;

personelin niteliğinin artırılması ve kurumda bir öğrenme kültürünün

oluşturulması gibi bir dizi amaca hizmet ediyor.

aidiyetlerinin sağlanması amaçlanmıştır.

‘Hizmet İçi

Eğitimden Yöneticiler de Yararlandı’

Bunların yanı sıra akademik personelimizin de hizmet içi eğitim programlarından yararlanmaları için çeşitli hizmet içi eğitim programları düzenlenmiştir. Üst düzey yöneticilerimiz için ‘Liderlik’

seminerleri, dekan/

müdür yardımcılarımız için ‘Yönetici Geliştirme Eğitimi’, öğretim üyelerimiz ve araştırma

görevlilerimiz için

‘Eğiticilerin Eğitimi’

ve yine araştırma görevlilerimiz için

‘Araştırma Yöntemleri Eğitim Programları’

düzenlenmiştir.

‘Eğitimler Yaygınlaştırılacak’

Liderlik seminerlerine 93 öğretim üyemiz, Yönetici Geliştirme Eğitim Programına 17 öğretim üyemiz, Eğiticilerin Eğitimi Programına 143 öğretim üyemiz ve 63 araştırma görevlimiz, Araştırma Yöntemleri Eğitim Programına 107 araştırma görevlimiz

katılmıştır. Söz konusu eğitim programları tekrarlanacak olup, eğitimlerin yaygınlaştırılması ve tüm çalışanlarımıza ulaşması

amaçlanmaktadır.

Hizmet içi eğitim etkinliklerimiz, 2014-2016 Ankara Üniversitesi Hizmet İçi Eğitim Planı kapsamında sürdürülmektedir.”

EĞİTİM

(14)

Üniversitemizden Dünyada Bir İlk:

Ağrı Kesen Pil

taşıma kapasitesinin bozulması olduğunu belirten Prof. Dr.

İbrahim Aşık, “Bu hastamızda oksijen dokulara gidemediğinden omurlarında ciddi nekroz (erime) gözlemledik.

Oksijen kalbe de yeteri kadar taşınamadığından göğüs ağrıları oluştu.

Omurilik pili sayesinde

oksijen hem omurlara hem de kalbe daha rahat taşınır hale geldi, dolayısıyla hastamızın ağrıları belirgin bir biçimde azaldı” dedi.

Dünyada İlk Prof. Dr. İbrahim Aşık, hastaya taktıkları bu pilin, orak hücreli anemi hastalığında göğüs ve sırt ağrısı nedeniyle omuriliğe takılan Dünyadaki ilk omurilik pili olma özelliğini taşıdığını vurguladı. Dünyada bu pilin tedavideki başarı oranının % 50- 60 civarında kaldığını, oysa Aslı Çay’da

% 80’in üzerinde ağrı kontrolü sağladıklarını belirten Prof. Dr. İbrahim Aşık, bu vakanın, Kanada Montreal’de yapılan Uluslararası Nöromodülasyon Dünya Kongresi’nin 12’nci toplantısında sunulduğunu ve büyük ilgi gördüğünü de sözlerine ekledi.

Omuriliğe yerleştirilen pil, bele takılan bir cihazla günde 1 kez 25 dakika şarj ediliyor. Şarj edilen pil, ağrıların iletilmesini omurilikte kesiyor.

D

oğuştan ‘orak hücreli anemi’ hastası olan ve oksijen gitmediği için beslenemeyen ve kemikleri erimeye başlayan Aslı Çay’ın (29) kalçasına platin takıldı. Belinden de üç defa ameliyat olan Çay’ın şiddetli ağrılarına çözüm bulunamadı.

Kemikleri eriyen Aslı Çay, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde takılan omurilik pili sayesinde şiddetli ağrılarından kurtuldu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Aşık, omurilik pili hakkında şu bilgileri verdi:

Yarım Saatte Takılıyor

Elektrot (elektrik uyarısını veren tel) yarım saat içinde omuriliğin üst tarafına (üst trokal tarafa) yerleştiriliyor. Verilen elektrik akımı dokulardaki kan akışını artırarak oksijenin dokulara daha çok gitmesini sağlıyor.

İşlem işe yararsa pil kalıcı olarak yerleştiriliyor.

Ağır medikal ilaçlara yanıt vermeyen ağrı durumlarında yaklaşık 40 bin lira olan pili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılıyor.”

Omurilik pili ile oksijen hem omurlara hem de kalbe daha rahat taşınıyor

Orak hücreli aneminin, kan hücrelerinin oksijen

A

nkara Üniversitesi ile İngiltere Royal Agricultural University arasında 16 Eylül 2015 tarihinde “Çift Diploma”

protokolü imzalandı. Protokolü, Prof. Dr. Chris Gaskel ve Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nde imzaladı.

Çift Diploma Protokolü

(15)

ARAŞTIRMA-EĞİTİM

A

nkara Üniversitesi Teknokent’te yer alan Refgen Biyoteknoloji firması, “Hepatit B Virüs DNA Viral Yükünün Saptanması için Real Time PCR temelinde bir Moleküler Tanı Kitinin Geliştirilmesi”yle ilgili yeni bir projeye başladı.

Real Time PCR tabanlı yönteme dayalı kitlerin geliştirilmesini ve ulusal ekonomiye katkıda bulunmayı amaçlayan projeyle ilgili şu açıklama yapıldı:

“Hepatit B virüs (HBV) infeksiyonu tüm dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemiz pazarında bulunan firmalardan elde edilen rakamlara göre, Türkiye’de yılda 200-250 bin HBV DNA (HBV’nin deoksiribo nükleik asit dizisi) viral yük testi satılmaktadır. Bu pazarın rakamsal büyüklüğü 10- 12,5 milyon TL/yıldır. Bu projede HBV viral yükünü saptayacak bir yöntem ve kit geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ticari kitlerin sağlamış olduğu tüm kriterleri yerine getirebilen Real Time PCR (gerçek zamanlı polimeraz zincir

ya da plazmada dolaşan, fizyolojik ve patalojik koşullarda konsantrasyonu çok değişmeyen ve ekstraksiyon aşamasından

itibaren tüm süreçlerin değerlendirilmesine olanak verecek bir sistemin yerleştirilmesidir.”

www.refgen.com reaksiyonu) tabanlı bir

yöntem geliştirilmesi ve öncelikle ulusal pazarımızda ithal ikamesinin yaratılması amaçlanmıştır.

Proje kapsamında yürütülecek ar-ge etkinliklerinde, pazardaki ürünlerden farklı olarak,

dünyada ilk kez firmamız tarafından RNA virüsleri için kullanılan ve intrensenk internal kontrol olarak adlandırılan ve patent başvurusu aşamasına gelinmiş olan bir yöntemimiz kullanılacak olup bir DNA virüsü olan HBV DNA viral yük saptanmasında, serum ya da plazmada dolaşan, fizyolojik ve patalojik koşullarda konsantrasyonu çok değişmeyen ve ekstraksiyon aşamasında itibaren tüm süreçlerin değerlendirilmesine olanak verecek bir sistem bu kitlere yerleştirilecektir.

Kit içerisine HBV DNA viral yük saptanmasında, serum

Ekonomiye katkıda bulunmayı amaçlayan proje kapsamında, pazardaki ürünlerden farklı olarak dünyada ilk kez REFGEN tarafından RNA virüsleri için kullanılan ve intrensenk internal kontrol olarak adlandırılan yöntem kullanılacak.

Biyoteknoloji Kiti

Ankara Üniversitesi TEKNOKENT’teki

Biyoteknoloji Firması REFGEN’den

(16)

Ü

niversitemiz

Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, TÜBİTAK desteğiyle “Türkiye’de Kuşaklararası

Dayanışmanın Değerlendirilmesi Projesi”ni yürüttüklerini belirtti. Prof. Dr. Emine Özmete, Türkiye’de 12 ilde gerçekleştirilecek projeye, yetişkin çocuk sahibi olan 65 ve daha büyük yaştaki 2 bin kişi ve yaşlı ebeveyne sahip 2 bin yetişkin çocuk olmak üzere 4 bin kişinin katılacağını

Türkiye’nin Kuşaklararası Dayanışma Haritası Çıkarılacak

belirterek, bu

kapsamda Türkiye’nin kuşaklararası

dayanışma haritasının belirleneceğini

bildirdi. Kuşaklararası dayanışma düzeyinde iller arasında farklılık

olup olmadığının bu çalışmayla görülebileceğini

belirten Prof. Dr. Emine Özmete, durum tespiti yaparak, yaşlıların gereksinimlerinin de

belirleneceğini söyledi. Prof. Dr.

Emine Özmete, “Bu çalışmayla kuşaklar arasındaki ilişkilerin güçlü ve zayıf

yönlerini tespit etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

M

eksikalı yazar Francisco Prieto, Üniversitemiz Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) ve Meksika Büyükelçiliği’nin işbirliği ile 22 Eylül 2015 tarihinde

“XX. Yüzyılda Meksika

Romanının Evrimi” konulu bir konferans düzenledi.

LAMER Konferans Salonu’nda düzenlenen ve İspanyolca olarak gerçekleştirilen konferansa Meksika Büyükelçisi Martha Bárcera Coqui, LAMER Müdürü Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu ve Müdür Yardımcısı Doç.

Dr. Şengül Kuru’nun yanısıra, Ankara’da yer alan dış temsilciliklerde görevli diplomatlar ile çok sayıda konuk katıldı.

Francisco Prieto, katılımcılarda büyük ilgi ve merak uyandıran konuşmasında, Meksika Devriminin edebiyata, özellikle de roman türüne olan katkılarını ve Meksika romanının tarihsel sürecini aktardı. Yazar, aynı kapsamda Meksika romanının XX. yüzyıldaki gelişimini ünlü İspanyol Felsefeci José Ortega y Gasset ve Nobel Edebiyat Ödüllü Meksikalı yazar ve şair Octavio Paz’a da değinerek anlattı.

S

ağlık Bakanlığı’nın himayesinde, Üniversitemizin desteğiyle Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) ve Resusitasyon Derneği işbirliğiyle 2014 yılında başlayan “Hayata El

Ver” projesiyle ilgili bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Toplumda ‘ani kalp durması’ konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmayı ve uzun vadede ani kalp durmasına bağlı ölüm oranlarının azaltılmasını amaçlayan projeyle ilgili olarak 30 Eylül 2015 tarihinde Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’nda bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda TARD Genel Sekreteri ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zekeriyya Alanoğlu, projenin hedeflerini, TARD Başkanı ve

Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi

Prof. Dr. Neslihan Alkış da

ani kalp durmasında izlenecek yolları anlattı. Uzman doktorlar, ise ani kalp durmasında izlenecek yolları, maketler üzerinde uygulamalı anlattı.

“Hayata El Veriyoruz” Meksika Edebiyatının Ünlü İsmi

Francisco Prieto

LAMER’de

(17)

ETKİNLİKLER

A

nkara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF), Fakültenin 50. yıl etkinlikleri kapsamında, 22-23 Ekim 2015 tarihlerinde uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapacak. Konferans Rosa Luxemburg

Vakfı’nın Türkiye şubesi tarafından da destekleniyor.

Konferansla ilgili şu duyuru yapıldı:

“Orta Doğu’yu ‘İnşa Etmek’: Medya, Kültür ve İdeoloji başlıklı uluslararası konferans; alanında uzman akademisyenler, araştırmacılar ve gazetecilerin

katılımıyla gerçekleşecek. İki gün boyunca paralel oturumlarda yürütülecek tartışmalar kapsamında öne çıkan başlıca temalar şöyle: ‘Savaş ve Çatışma Temsilleri’, ‘Sanat ve Oryantalizm’, ‘Arap Baharı’,

‘Toplumsal Cinsiyet ve Medya’, ‘İslamcılık ve Mezhep Çatışmaları’, ‘Orta Doğu’da Siyasal/Toplumsal Bellek ve Türkiye’deki Toplumsal ve Siyasal Mücadeleler.’

Konferansın açılış konuşmacısı ise Orta Doğu

İLEF’ten Uluslararası Konferans

“Orta Doğu’yu ‘İnşa Etmek’: Medya, Kültür ve İdeoloji”

üzerine çalışmalarının yanı sıra, ana akım medyada kendisine yer bulamayan haberlere de yer verdiği

‘Informed Comment’ bloğuyla da hayli ses getirmiş bir akademisyen olan Prof. Dr. Juan Cole. Tarih, toplumsal teori, ampirik araştırmalar ve siyasal analizi buluşturma iddiasındaki konferans sayesinde, Juan Cole’un Türkiyeli takipçileriyle buluşmasına ev sahipliği yapmak heyecan uyandırıcı.

Konferans ayrıca, konuşmacı olarak Kadri Gürsel ve Ceyda Karan dışında BBC’nin Filistin muhabiri Walid Batrawi’yi de ağırlayacak. Farklı ülkelerden katılım gösteren akademisyenlerin buluşacağı konferans, medya, kültür ve ideoloji temalarına dair sunuşlar ve tartışmalar ile İLEF’in eleştirel ve özgürlükçü geleneğinin izlerini taşıyor. Konferansa, tüm Ankara Üniversitelileri bekliyoruz.”

A

nkara Üniversitesi ev sahipliğinde Ankara Üniversitesi BEYAS Koordinatörlüğü ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından, Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü ile Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü işbirliği ve TÜRKSAT ana sponsorluğunda düzenlenen e-BEYAS Sempozyumu’nun ikincisi bu yıl 22-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’da Ankara Üniversitesi Teknokent Konferans Salonu’nda

“Kurumsal Belleklerin Geleceği: Dijitalleştirme- Elektronik Arşiv-

Elektronik Belge

Yönetimi” ana teması ile gerçekleştirilecek.

Elektronik Belge

Elektronik Belge Yönetimi ve e-Arşiv Çalışmaları Üniversitemizde İrdelenecek

e-BEYAS 2015 Sempozyumu

Yönetimi ve e-Arşiv Sistemleri ile ilgili firmaların standlarının da yer alacağı Sempozyumda

“Elektronik Belge Yönetimi ve e-Arşiv Sistemleri Standartları”,

“Elektronik Belge Yönetim Sistemlerinde Sürdürülebilirlik ve Kurumsallaştırma”,

“Elektronik Belge Yönetim Sistemleri Uygulama Örnekleri”,

“Arşiv Belgelerinin Dijitalleştirilmesi Süreci ve Yönetimi”,

“e-Arşiv Uygulamaları”,

“e-Arşiv ve e-Belge Yönetim Sistemi (EBYS) Yazılımları Teknolojik Altyapı Gereklilikleri”, “e-Arşiv ve Elektronik Belge Yönetim Sistemlerinin Entegrasyonu” ve

“Dijitalleştirmenin Hukuki

Boyutları: Yasal Süreçlere ve Yönetim Süreçleri”

ana başlıklarında bildiriler sunulacak.

Akademisyen ve uygulamacıların bilgi birikimi ve deneyimlerini paylaşmayı, kurumlar ve firmalar/şirketler arasındaki diyaloğu geliştirmeyi, bilimsel ve sosyal bir etkileşim gerçekleştirmeyi

ve Türkiye’de bu konularla ilgili projeler gerçekleştirerek, belirtilen konularda çalışma yapan ya da yapacak olan kurumlara ve çalışanlarına yol gösterici olmayı ve katkı sağlamayı amaçlayan Sempozyuma kamu kurum ve kuruluşları ile tüm üniversiteler davet edildi.

Sempozyuma katılım için http://ebeyas.org sempozyum web sayfasından kayıt formunun doldurulması gerekiyor.

BEYAS Koordinatörü Prof. Dr.

Fahrettin Özdemirci

(18)

Ü

niversitemiz Hukuk Fakültesi’ni 2014-1015 eğitim-öğretim yılında bitiren mezunlar, diplomalarını 7 Eylül 2015 tarihinde Tandoğan Merkez Yerleşke Rekreasyon Alanı’nda düzenlenen törenle aldı. Yaz döneminde yapılan yoğun çalışmalarla üzeri kapatılan rekreasyon alanındaki ilk tören olma özelliğini taşıyan diploma törenine mezunların yanı sıra, Üniversitemiz yöneticileri, öğretim üyeleri ve aileler katıldı. Hukuk Fakültesi’ni bu eğitim- öğretim yılında Adem Özgündüz birinci, Songül Murat ikinci ve Fatma Özcan üçüncü olarak bitirdi.

Yeni Hukukçular Diplomalarını Aldı

Ü

niversitemiz Fen Fakültesi Kimya Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr.

Şükran Gümüş, Tıp Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Banu Ocakçıoğlu ve Üniversitemiz Basımevi emekli işçilerinden Ümit Uslu vefat etti.

Prof. Dr. Şükran Gümüş, Dr. Banu Ocakçıoğlu ve Ümit Uslu’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.

Kaybettiğimiz Ankara

Üniversiteliler

Prof. Dr. Şükran Gümüş

Öğr. Gör. Dr.

Banu Ocakçıoğlu

Ümit Uslu

Ü

niversitemiz GAMA Meslek Yüksekokulu’nu bitiren mezunlar diplomalarını 17 Eylül 2015 tarihinde aldı. Yüksekokulu bu eğitim-öğretim yılında Emre Rasim Üçkol birinci, Gamze Solak ve Atakan Uz ikinci, Yunus Altay üçüncü olarak bitirdi.

GAMA MYO

Diploma Töreni

Ü

niversitemizde çalışan işçilerin örgütlü olduğu Tez-Koop-İş ile Ankara Üniversitesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, 3 Eylül 2015 tarihinde Rektörlükte Tez-Koop-İş Genel Başkanı Osman Gürsu ve Rektörümüz Prof. Dr.

Erkan İbiş’in imzaladığı protokolle sonuçlandı.

Toplu İş Sözleşmesi

(19)

ETKİNLİKLER- EMEKLİLERİMİZ

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Yayın Organıdır. Parayla satılmaz.

Ankara Üniversitesi Adına Sahibi:

Prof. Dr. Erkan İbiş (Rektör) Genel Yayın Yönetmeni:

Prof. Dr. Ayhan Elmalı

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü:

Özkan Kıymaz kiymaz@ankara.edu.tr Dağıtım Koordinasyon:

Ufuk Koyuncu Yayın İdare Merkezi:

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Basın Halkla İlişkiler Birimi, Tandoğan 06100, Ankara

Yayın İdare Merkezi Telefon:

(0 312) 212 79 08 (0 312) 212 60 40 / 2055 Faks: (0 312) 221 16 43 www.ankara.edu.tr Yayının Türü:

Yerel Süreli Yayın (7000 adet basılmıştır)

Baskı: Ankara Üniversitesi Basımevi, İncitaşı Sok. No:10, Beşevler/Ankara

Tel: (0 312) 213 66 55, 222 28 40 Basım Tarihi: 15 Ekim 2015 Renk Ayrımı: Vadi Grafik Serhat Mahallesi İvedik Organize San. Sit., Oto 88 3. Bl., 2284 Sok.

No:101 Yenimahalle/Ankara

Eylül 2015’te Emekli Olan Akademik ve İdari Personelimiz

Üniversitemizden, Eylül 2015’te 16 üyemiz emekliye ayrıldı.

Ankara Üniversitesi’ne verdikleri değerli hizmetlerden dolayı, emekli olan hocalarımıza ve personelimize teşekkürlerimizi sunar; yaşamlarında sağlıklı, huzurlu ve mutlu yıllar dileriz.

Akademik Personel

ADI SOYADI BİRİMİ EMEKLİLİK TARİHİ

Prof. Dr. Ali Osman Solak Fen Fakültesi 01 Eylül 2015 Prof. Dr. Engin Şarer Eczacılık Fakültesi 05 Eylül 2015 Prof. Dr. Ahmet Hazım Özkaya Mühendislik Fakültesi 08 Eylül 2015 Prof. Dr. M. Saip Sürücüoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi 16 Eylül 2015 Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu Siyasal Bilgiler Fakültesi 17 Eylül 2015 Öğr. Gör. Süleyman Baybara İlahiyat Fakültesi 01 Eylül 2015

Prof. Dr. A. Hazım Özkaya Prof. Dr. M. Saip Sürücüoğlu

Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu Öğr. Gör. Süleyman Baybara Prof. Dr. Ali Osman Solak Prof. Dr. Engin Şarer

İdari Personel

ADI SOYADI BİRİMİ EMEKLİLİK TARİHİ

Salim Kartal Hukuk Fakültesi 19 Ağustos 2015

Gülden Atay Tıp Fakültesi 01 Eylül 2015

Orhan Acar DTCF 14 Eylül 2015

Elvan Çaklar Rektörlük 14 Eylül 2015

Ferhat Kutdemirel Ziraat Fakültesi 14 Eylül 2015

Hülya Yazar Tıp Fakültesi 15 Eylül 2015

Muammer Acar Tıp Fakültesi 15 Eylül 2015

Yurdagül Önal Tıp Fakültesi 16 Eylül 2015

Ali Rıza Gezer Rektörlük 17 Eylül 2015

Burhan Uygur Tıp Fakültesi 18 Eylül 2015

Salim Kartal Gülden Atay Orhan Acar Elvan Çaklar

Muammer Acar Yurdagül Önal Ali Rıza Gezer Burhan Uygur

Ferhat Kutdemirel Hülya Yazar

(20)

Üniversitemizde İki Yeni Kafe Hizmette:

Göl Kafe Yenilendi, Ziraat Kafe Açıldı

Ziraat Fakültesi Ürünleri, Tandoğan’da Ziraat Kafe’de

Z

iraat Fakültemizin ürettiği ve Ankaralılar tarafından beğeniyle istenen yumurta, süt ürünleri, sebze ve meyve gibi ürünler artık Tandoğan Yerleşkesi Rekreasyon Alanı

yanında yeni açılan Ziraat Kafe’de satışa sunuluyor.

Yeşillikler içinde yer alan ve aynı zamanda yiyecek içecek servisinin de olduğu Ziraat Kafe, Üniversitemiz paydaşları tarafından oldukça beğeniliyor.

G

ölbaşı Mogan Gölü’nün en güzel yerinde Üniversitemize ait arazide yer alan sosyal tesisler, “Göl Evi” adıyla yenilenerek yeniden hizmet sunmaya başladı. Restoran ve kahvaltı hizmeti verilen tesisler aynı zamanda kır evi olarak da kiralanabiliyor. Şehrin gürültüsünden ve trafiğinden uzakta, doğayla iç içe, gün batımı manzaralarının görülebildiği tesisler, küçük çocukların kümes hayvanlarını da görebileceği eşsiz olanaklar sunuyor.

Tel: 433 4 888 veya 0535 958 00 00

Şekil

Updating...

Referanslar

Benzer konular :