• Sonuç bulunamadı

4.11 Yerel bir bölgede faaliyet gösteren mikro işletmeler için yaratıcılık geliştirme

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "4.11 Yerel bir bölgede faaliyet gösteren mikro işletmeler için yaratıcılık geliştirme"

Copied!
5
0
0

Yükleniyor.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

4. İnovatif çözümler geliştirmek için araçlar

4.11 Yerel bir bölgede faaliyet gösteren mikro işletmeler için yaratıcılık geliştirme

4.11.1 Yerel ilgileri olan bir mikro işletmede genel yaratıcılık olanakları

Öğrenme Hedefi

Bir küçük ya da mikro işletmede yaratıcı fikirleri destekleyemeyecek kadar küçük olduğunuzu ve değiştirilecek ya da geliştirilecek fazla bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Aslında, pek çok kişi çalıştıran büyük bir firmadan bile daha yaratıcı ve inovatif olabilirsiniz. Aşağıda bunun nedenlerini içeren bir liste bulacaksınız.

Mikro işletmelerin olanaklı avantajları:

- Süreçleriniz ve yöntemleriniz esnektir. İşinizi nasıl yönettiğinizi kontrol eden hiç kimse yoktur.

- Daha az faktöre bağımlısınızdır ve sadece kendi istediklerinizi yapmak konusunda daha özgürsünüzdür. Hatta belki zaten tam da bu nedenden dolayı böyle bir işletmede çalışmaya başladınız.

- Az sayıda çalışanınızın olması, bir geliştirmeyi uygulamaya koymaya başlamak için az sayıda kişinin anlaşmasının yeterli olması anlamına gelir.

- Daha esnek bir zaman yönetiminiz olabilir. Bazı açılardan gece gündüz istediğiniz gibi çalışabileceğiniz anlamına gelir. Başka açılardan düşünüldüğünde, bir yaratıcı sürecin başlatılmasının sizin tarafınızdan yönetilebileceği anlamına da gelebilir. Diğer taraftan, bazı büyük işletmelerde görevleri yerine getirmek konusunda katı bir program söz konusudur ve çoğu zaman kişi neler yapacağına ve bunları nasıl yapması gerektiğine kendisi karar veremez.

- Fırsatlarınız, içinde çalıştığınız bölgenin büyüklüğü açısından büyük olmak zorunda değildir. Ülkenin ya da kıtanın tamamına ulaşmayı düşünmek zorunda değilsiniz. Fırsatlarınız genişlik açısından daha büyük olabilir: Faaliyetlerinizin kapsamını yeni ürünlerle ya da hizmetlerle açmak üzerine düşünebilirsiniz.

Şu birkaç soru bu konuda adım atmaya nereden başlayacağınızı düşünmenize yardımcı olabilir:

- Her zaman yapmak istediğiniz şey nedir?

(2)

- Kendi bölgenizde pazarda bir boşluk oluşturan herhangi bir gereksinim görüyor musunuz?

- Müşterilerinizin gereksinimlerinde yerel düzeyde herhangi bir değişiklik oldu mu?

- Aynı alanda çalışan ve bir işi yapmanın gelişmiş yöntemlerine sahip olan başka firmalar görüyor musunuz?1

4.11.2 Yaratıcılığı beslemek için kaynaklarınızı kullanın

Mikro işletmelerin yaratıcılığı artırabilecek birçok kaynağı vardır. Kesin olarak sahip olduğunuz kaynakları geliştirin.

- Kendinize karşı pozitif bir şekilde düşünmeye çalışın. Sahip olduğunuz fikirleri eleştirmeyin. Güçlü yanlarınıza dikkat çekerek kendinizi cesaretlendirmeye çalışın ve eleştiri yerine neleri geliştirmek istediğinizi söyleyin. Hiç kimse mükemmel değildir, olduğunuz halinizle kendinize destek verin.

- Yakınınızdaki insanlarla ya da firmalarla işbirliğine gidin. Bu işbirliği, belki de şu ana kadar görmediğiniz yeni yolların, yöntemlerin ve çözümlerin önünü açacaktır2.

- İlginç kitapların, makalelerin, gazetelerin arasında yaşayın. Hobilerinize zaman ayırın. Bu, her şeyi karmaşık yönleriyle birlikte görme yetinizi güçlendirecek ve modern yöntemler konusunda güncel bilgilere sahip olmanızı sağlayacaktır.

- Her şeye merak duyarak bakmaya çalışın. Bu, rutin alışkanlıklarınızı katı kalıplar içine sokmanızı önleyecektir.

- Çalışma arkadaşlarınızın, müşterilerinizin, eski üniversite arkadaşlarınızın, tesadüfen tanıştığınız ilginç insanların, hatta çocuklarınızın size ilham verici sorular yöneltmelerine olanak tanıyın – yeni gereksinimlerin ve yöntemlerin size ulaşması için alan yaratın.

- Herkesin kendi ilgi alanları vardır. Kendinizin ve çalışma arkadaşlarınızın ilgilerinden yararlanın. Motivasyonlarınızı bir kâğıda yazın (modül 4.2.1 3.

Adımda yer verilen soruları esas alarak). Kendinize kuluçka zamanı tanıyın ve bu sürede bu fikirleri hizmetlerinizi zenginleştirecek şekilde uygulamaya koymanın yollarını düşünmeye çalışın. Çalışma arkadaşlarınızı aynı şeyi yapmaya teşvik edin. Bu inovasyon olanakları hakkında birbirinizin ya da güvendiğiniz bir düşünme tarzına sahip farklı kişilerin görüşlerini almaya çalışın.

1 Daha fazla sayıda ve ayrıntılı soru için Kılavuzun başındaki özdeğerlendirme aracına bakabilirsiniz.

(3)

- Kendi zamanınızı kendiniz yönetin: Yeni fikirler üzerine beyin fırtınası yapmak için günün ya da haftanın en uygun bölümünün ne zaman olduğunu gözlemleyin. Bunu takviminize önceden dahil etmeye çalışın.

4.11.3 Ana sayfanız yaratıcılığı artırmanın bir yolu olabilir mi?

Küçük ya da mikro ölçekli bir işletme olabilirsiniz, ama internetten kolayca binlerce kişiye ulaşabildiğiniz günümüzde bunun önemi kalmadı. İnsanlarla çevrimiçi bağlantılar kurabilir ve onları beyin fırtınası ve fikir üretme sürecine dahil edebilirsiniz. Bu fırsattan yararlanmak istiyorsanız, onlara erişmek için şu fikirleri kullanabilirsiniz:

- Fikirlerinizin ya da ürünlerinizin bazılarını çevrimiçi olarak yayımlamanız ilgi çekebilir. Ayrıca, gereksinim duyanlara yönelik bilgiler de yazabilirsiniz. Bazı kişiler tanımadıkları bir kişiye gelip ödeme yapmak istemeyebilirler. Çevrimiçi olanaklar onlara görüşlerini sorarak bu mevcut bariyeri küçültmek konusunda çok etkilidir! İrtibat kurduğunuz kişilere çevrimiçi olarak size not bırakma olanağı verin.

- Web 2.0 tekniklerini kullanarak bir ya da birkaç forum kurun. Durağan ana sayfaların artık modası geçti. Rakip firmaların ve yurtdışında faaliyet gösteren işletmelerin ana sayfalarına bakın. Uyguladıkları iyi fikirler var mı?

Müşterilerinizi ya da potansiyel müşterilerinizi hizmetinizi geliştirmeye dahil etmek için bu fikirleri biraz daha geliştirin.3

Yakın bir zamanda ana sayfanızı güncellediniz mi? Güncelleme konusunda aklınıza başka fikirler geliyor mu?

4.11.4 Önemli Noktaların Özeti

Bu bileşen yerel ilgileri olan mikro işletmelerde yaratıcılığı artırma olanakları hakkında genel bilgiler sağlıyor. Bileşende fikir üretimini iyileştirmek için mevcut kaynakların, ana sayfanın ve ortamın önemi vurgulanıyor. Bileşende kendi mikro işletmenizde bir yaratıcılık güçlendirme sistemini kurmanıza yardımcı olunuyor.

Bir mikro işletmede yaratıcı çözümleri teşvik etmenin neden ve ne zaman tavsiye edildiğini ve ayrıca fikir üretmenin temellerinin nasıl yerel ortamda bir araya

3 Açık İnovasyon olanakları konusunda daha fazla bilgi için bu kılavuzun 11. Bölümüne bakın.

(4)

getirildiğini öğrendiniz. Bu bileşen inovatif çözümler geliştirmek konusunda pratik öneriler sağlıyor.

4.11.5 Kaynakça

http://en.wikipedia.org/wiki/Creativity ©Wikimedia Foundation Inc. Son değişiklik 23 Eylül 2008, son olarak 29 Eylül 2008'de görüntülendi.

http://hubpages.com/hub/UccelloTM-Process-as-a-tool-for-New-Product-

Development ©2008 Hubpages Inc. Son olarak 29 Eylül 2008'de görüntülendi. Yeni Ürün Geliştirme için bir araç olarak Ucello süreci.

Leonard D.; Swap W. (1999): When sparks Fly. Igniting Creativity in groups; Harvard Business School Press. Boston, Massachusetts

www.brainstorming.co.uk/tutorials/creativeenvironment.html ©1997-2006 Infinite Innovations Ltd. Son olarak 17 Temmuz 2008'de görüntülendi. Yaratıcı ortamın ve firmanızda bu ortamın nasıl yaratılacağının açıklandığı ve spesifik roller hakkında püf noktaları içeren bir web sitesi.

İlave kaynaklar

Chris Bilton (2007). Management and creativity: from creative industries to creative management. Blackwell Publishing

Bill Capodagli, Lynn Jackson (2010). Innovate the Pixar Way: Business Lessons from the World’s Most Creative Corporate Playground. The MacGraw-Hill Companies

McLeod, Fiona (2002). Non-stop creativity and innovation: How to generate winning ideas and put them into practice. Londra, McGraw Hill.

Jan Kratzer, Roger Th. A. J. Leenders ve Jo M. L. van Englen (2006) Team polarity and creative performance in innovation teams. Creativity and Innovation Management 15 (1).

(5)

4.11.6 Terimler Sözlüğü

Yaratıcılık: Yeni fikirlerin ya da kavramların üretilmesine ya da mevcut fikirler ya da kavramlar arasında yeni bağlantılar kurulmasına yönelik zihinsel bir süreçtir. (Kaynak:

http://en.wikipedia.org/wiki/Creativity)

Yaratıcı ürün: Yeni ve özgün, ama aynı zamanda gerçeğe sadık bir üründür. (Kaynak:

InnoSupport: KOBİ'lerde İnovasyonu Desteklemek. 4.1 Fikir Üretiminin Temelleri)

Yaratıcı ortam: Yaratıcı sürecin gerçekleştiği iklim ya da bağlam. (Kaynak: InnoSupport:

KOBİ'lerde İnovasyonu Desteklemek. 4.1 Fikir Üretiminin Temelleri)

Referanslar

Benzer Belgeler

Kurşun Asit Batarya Paketi DELTA-Q QuiQ 1000 Dahili Şarj Aleti 110-220 VAC@8 1A/48V Lityum Batarya Paketi OVARTECH 3.3 kW Dahili Şarj Aleti.. 85-265

Bir yıldan kısa vadeli alınan stok ve maddi duran varlıklar, MSUGT ve BOBİ FRS’ye göre yapılan muhasebe kaydında finansman unsuru stok maliyeti veya maddi duran

VitrA’nın yeni gömme rezervuarı VitrA Pro, daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve tamamen straforla kaplı yeni tasarımı sayesinde daha da sessiz. • Duvarınızın arkasındaki varlığını

Ege Bölgesi Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümleri, Bitirme Projeleri Ortak Sergisi Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tınaztepe Kampüsü İzmir, 28

Genel olarak KOBİ’lerin 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri Kırk Milyon Türk

Bu temel amaçla işletme performansını etkileyen birçok aracı değişkenin de olduğu dikkate alınarak elde edilen veriler doğrultusunda işletme performansı değişkeni ile

Yeni Londra Planı’nda Fırsat Alanları olarak tanımlanmış olan Wood Green ve Tottenham’da büyümeyi desteklemek ve yönetmek için belirli politikaları, ve uygun fiyatlı

Kalça abduktör kas zayıflığı Kalça adduksiyon kontraktürü Kalça ağrısı (antaljik yürüyüş) Disloke kalça..