İsrail’dendiplomatiksaygısızlık Dünyaekonomikkrizdençıkıyormu?

Tam metin

(1)

6 2 . G Ü N

OCAK - ŞUBAT 2010 6  İSMMMO YAŞAM

ABD ekonomisi yılın dördüncü çeyre- ğinde beklentilerin üzerinde büyüdü. Ül- kede büyüme oranı yüzde 5.7 olurken, aslında yüzde 4.6 büyüme öngörülüyordu.

Böylece ABD, 2003'ün son çeyreğinden bu yana en büyük büyümeyi gerçekleştirdi.

2009 yılı genelinde ABD ekonomisi yüzde 2.4 oranında küçüldü. Böylece, 1946 yılın- dan bu yana en keskin küçülme kaydedil- miş oldu.

Ancak yılın dördüncü çeyrek büyüme verisinin ardından ABD borsa endeks va- deli işlemleri kazanımlarını artırırken, ha- zine bonolarında kayıplar çoğaldı. Dolar ise yen karşısında önemli ölçüde değer ka- zandı. Ancak, ekonomi çevreleri, ABD eko- nomisinin kaydettiği büyümeyi doğrudan etkilerinden çok, küresel krizden çıkılma- sını hızlandırabileceği beklentisiyle umut verici buldu.

Karayiplerin yoksul adasını 7.0 büyüklüğün- deki deprem vurdu. Ülkede son 200 yılda meydana gelen en büyük deprem nüfusun üçte birini etkiledi.

Başkent Port-au Prince’ı yerle bir eden depremde 100 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi. Depremde yak- laşık 200 bin kişi de yaralandı. Hasarın korkutucu boyutta olduğunu belirten hükümet, bir milyon in- sanın evsiz kaldığını ve depremden en çok etkilenen Port-au-Prince, Jacmel ve Leogane'deki binaların ya- rısının yıkıldığını kaydetti.

Haiti'yi deprem vurdu

Dünya ekonomik krizden çıkıyor mu?

İsrail’den diplomatik saygısızlık

Davos’ta geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışıyla başlayan İsrail'le ger- ginlik yeni bir boyut kazandı. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un Kurtlar Va- disi dizisine tepkisini iletmek üzere çağırdığı Türk Büyükelçi Oğuz Çelikkol’a, hakarete varacak davranışlarda bulunması Ankara’yı kızdırdı. Yalnızca İsrail bayrağının masaya ko-

nulduğu görüşmede Çelik- kol’dan daha yüksek bir koltukta oturan Ayalon ga- zetecilere “Dikkatinizi çe- kerim, o daha alçak bir sandalyede oturuyor” dedi.

İbranice konuşan Aya- lon’un dediklerini anlama- yan Çelikkol gülümsemekle yetindi. Yaşanan diplomatik skandalda Ankara'nın ardı ardına tepkisi üzerine İsrail geri adım attı. Cumhurbaşkanı Gül’ün, “resmi özür” gelmediği takdirde Tel Aviv Büyükelçisi Çe- likkol’un geri çağrılacağı yönündeki açıklaması üzerine İsrail “özür mektubu” gönderdi.

(2)

OCAK - ŞUBAT 2010 İSMMMO YAŞAM 7

6 2 . G Ü N

BDP'li dönem başladı

Türkiye 2009'un son günlerine hareketli gün- dem maddeleriyle girdi... Kapatılan partilere bir ye- nisi daha eklendi... Anayasa Mahkemesi, DTP davasını 2 yıl sonra karara bağladı. Partinin “eylem- lerini ve terör örgütüyle bağlantısını” değerlendiren mahkeme “devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bü- tünlüğüne aykırı nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiği” gerekçesiyle DTP’nin oybirliğiyle ka- patılmasına karar verdi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un yanı sıra Nurettin Demirtaş, Selim Sadak, Leyla Zana’ya da siyasi yasak getirildi. Yasaklanan isimler arasında 4 belediye başkanı da bulunuyor. Partinin bütün mallarının Hazine’ye geçmesine karar verildi. Önce TBMM'den istifa ederek "sine-i millete" dönüleceğini açıklayan DTP’liler daha sonra Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) katılarak "yola devam" dedi.

Kozmik odada

‘olay’ arama!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast planlandığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Bir ihbar telefonu üzerine harekete geçen polis, Arınç'ın evinin yakınında bulunan bir otomobilin etrafını sardı. Yapılan kimlik kontrolünde otomobilde bulu- nanların Genelkurmay Başkanlığı'nda görevli İstih- kam Binbaşı İbrahim G. ve Topçu Albay Erkan Yılmaz B. olduğu tespit edildi. Genelkurmay yaptığı açıkla- mada ise askerlerin bölgede bulunmasının nedeninin

"bilgi sızdırdığı iddiasıyla bir askeri personeli izle- mek" olduğunu duyurdu. İddialarla ilgili olarak Özel Kuvvetler Seferberlik Bölge Müdürlüğü’ndeki ‘devlet sırrı’ niteliliğinde belgelerin bulunduğu "kozmik oda"da 26 gün boyunca Yargıç Kadir Kayan tarafın- dan inceleme yapıldı. "Kozmik oda"da yapılan arama günlerce kamuoyunda tartışılırken gelişmeler hala merakla bekleniyor.

Tekel işçilerinden uzun soluklu eylem

İşyerleri kapatıldığı için özlük haklarıyla kamu kuruluşlarına yerleştiril- melerini isteyen Tekel işçileri 15 Aralık'ta Ankara’da oturma eylemi başlattı. İlk olarak 3 gün yapılması düşünülen eylem, daha sonra devam ederek Türkiye'nin son dönemde gördüğü en uzun soluklu emek eylemine dönüştü. Soğuğa, yağ- mura, kara karşın eylemden vazgeçmeyen, kimi zaman açlık grevi de yapan iş- çilere her kesimden destek yağdı. Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Tekel işçilerinin sorunlarının çözülmemesi durumunda Türkiye'deki her- kesin "genel greve" hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. "4-C" statüsünde çalış- tırılmayı kabul etmeyeceklerini belirten Türkel, "Haklarımız verilene, ölümüz çıkana kadar eyleme devam edeceğiz" dedi.

İpekçi’nin katili 5 yıldızlı otelde

12 Eylül öncesi Türkiye’yi kaosa sürükle- yen olaylardan gazeteci Abdi İpekçi suikastının

tetikçisi Mehmet Ali Ağca tahliye edildi. 30 yıl sonra serbest kalan Ağca, "kahraman" gibi

karşılandı. GATA’ya götürülen ve askerlik ya- pamayacağına ilişkin “çürük” raporu verilen

Ağca beş yıldızlı bir otele yerleşti. Avukatı, Ağca’ya Hollywood’dan film teklifi geldiğini açıkladı. Ağca tahliyesinden bir hafta sonra pasaport alabilmek için Emniyet'e başvurdu.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :