BESLENME DOSTU OKUL PROJESİ

Tam metin

(1)

BESLENME DOSTU OKUL PROJESİ

Öğrencilerin kişiliği özellikle okul çağlarında şekillenmekte ve yetişkin çağdaki davranışları üzerinde etkili olacak alışkanlıkların edinilmesi yine bu yıllara dayanmaktadır. Bu nedenle, okul içinde sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın teşvik edilmesi amacıyla bu konuda yapılan uygulama ve faaliyetler ile eğitmenlerin sergilediği

örnek davranışlar, çocuk ve gençlerimizin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazanmalarında temel rol oynamaktadır.

Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, okullarda sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının işbirliği içerisinde yürüttüğü "Beslenme Dostu Okul" projesine okulumuz

da katılmış bulunmaktadır.

Proje kapsamında Beslenme Ve Hareketli Yaşam Ekibi ve Beslenme Dostu Okul Projesi Yıllık Planı

oluşturularak çalışmalara başlanmıştır.

(2)

“BESLENME DOSTU OKULLAR” PROJESİ GÖREV DAĞILIMI

1.Eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla uygun eğitim materyallerine (afiş,poster,broşür vb.) ulaşmak ve okul içinde öğrencilerle birlikte sergilenmesini sağlamak. (NURHAN MAMAK)

2.Eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinde ve eğitim kadrosunun bilgilerinin güncellenmesinde ilgili

uzmanlardan(diyetisyen,gıda mühendisi,halk sağlığı uzmanı vb.)kurum/kuruluşlardan destek almak.(BÜŞRA KAHYA)

3.Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında ulusal/uluslar arası gün/haftaların etkin olarak kutlanması(FİKRİYE ŞEREF TUĞCU,HAKAN BOLAT)

4.Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı teşvik edici bilgi yarışması,resim yarışması,şenlik vb. okul içi etkinlikler düzenlemek.(HİLAL YAMAN)

5.Velilere yönelik sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında bilgilendirme çalışmaları (seminerler,konferanslar vb.)yürütülmesi.(ADİLE SEVİNÇ)

6.Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında sınıf içinde münazara ortamı yaratılmakta,akran

eğitiminden yararlanılarak öğrencilerin birbirlerini eğitmelerine ve beslenme konularını birlikte tartışmalarına zemin hazırlamak.(ADİLE SEVİNÇ,NURHAN MAMAK)

7.Beden eğitimi derslerine aktif katılım sağlamak.(HASAN IRMAK)

8.Çeşitli spor dallarında (basketbol,voleybol,futbol,folklor,vb.)takımlar kurmak ve rutin aralıklarla antrenman yapılması.(HASAN IRMAK)

9.Okul bahçesini oyun oynama ,koşma gibi faaliyetlere uygun olarak düzenleme .(HASAN IRMAK)

10.Beslenme ve hareketli yaşam konularında sınıf içinde ve koridorlarda aktivite panosunun bulunması.(HAYRİYE AKYÜZ)

11.Su deposunun temizliğinin rutin aralıklarla yapılması.(İLYAS BOZBAY)

12.Kantinde süt ,ayran,yoğurt vb. içecekler ve taze sıkılmış meyve ve sebze suyu satışının yapılması.(MEHMET ÇİKDEMTEPE)

13.Kantinde tane ile meyve ve sebze satışının yapılması.(MEHMET ÇİKDEMTEPE)

14.Yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin (kızartmalar,gazlı içecekler,kolalı içecekler vb.)satışının yapılmaması.(MEHMET ÇİKDEMTEPE)

15.Kantin hizmetleri 17 Nisan 2007 tarihli ve 1008 sayılı (2007/33 genelge no’ lu)genelgede belirtildiği üzere Okul Müdürünün kendisi veya görevlendireceği bir Müdür Yardımcısı başkanlığında kurulacak bir komisyon tarafından ayda en az bir kez genelge ekinde bulunan “Okul Kantini Denetim Formu” kullanılarak

denetlenmektedir.

KANTİN DENETLEME EKİBİ :HAKAN DOĞUŞ,HAKAN BOLAT,GÜLHAN YALÇIN.

(3)

SAĞLIKLI BESLENİYORUZ

1. Yeterli ve dengeli beslenme nedir?

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması "Yeterli ve Dengeli Beslenme" deyimi ile açıklanıyor.

Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme önemli rol oynamaktadır.

2. Nasıl yeterli ve dengeli beslenilir?

Yeterli ve dengeli beslenme; besleyici değerleri yönünden dört besin grubu altında toplanan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi ile sağlanır. Bir grup içinde yer alan besinler birbirlerinin yerini tutar. Bunlar; süt grubunda yer alan süt, yoğurt, peynir, et grubunda yer alan et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller vs, tahıl grubunda yer alan ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır, tarhana v.s. sebze ve meyve grubudur. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özgü olarak değişmektedir. Bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bunu etkilemektedir.

3. Neden her gün sebze meyve yenilmelidir?

Sebzeler ve meyvelerin mineral ve vitamin içerikleri oldukça zengindir. Büyüme ve gelişmeye yardım ederler, hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlarlar. Deri, göz, diş ve diş eti sağlığı için temel öğeleri içerirler, hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkindirler, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurlar. Ayrıca dengesiz beslenmeye bağı şişmanlık ve kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri vb. kronik hastalıkların oluşma riskini azaltırlar. Sağlıklı beslenmek için her öğünde taze sebze ve meyve tüketilmeye çalışılmalıdır. Günlük tüketilen sebze ve meyvenin iki porsiyonunun, yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, limon vb. turunçgiller ya da domates olmasına dikkat edilmelidir.

4. Taze sebze ve meyve tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Sebze ve meyveler mümkün olduğunca taze tüketilmelidir. Yenilebilenlerin kabukları soyulmamalıdır. Soyulması gerekiyorsa mümkün olduğunca ince soyulmalıdır. Bir çok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında bulunurlar, iç kısımlarda yoğunlukları daha azdır. Taze sebzeler önce ayıklanmalı yıkanmalı sonra doğranmalıdır. Sebzeler pişirilmeden hemen önce ve büyük parçalar halinde kesilmeli ve yeteri kadar su ile pişirilmelidir. Sebzeler doğranmadan önce içinde pişirileceği sıcak karışım hazırlanmalıdır. Bunun için öncelikle yağ, soğan, salça karışımı ve gerekiyorsa su konulmalı kaynayana kadar geçen sürede sebzeler doğranılarak sıcak karışıma eklenmeli ve pişirilmelidir. Yeşil yapraklı sebzelerin su oranı çok yüksektir. Bu nedenle suyu koruyabilen derecelerde hiç su koymadan veya susuz pişirilebilir. Sebze yemeklerine ne kadar su ilave edilirse vitamin kaybı o kadar fazla olur.

Sebzeler mümkün olduğunca kısa sürede ve diriliği korunacak şekilde pişirilmelidir. B vitaminleri ve C vitamini gibi bazı vitaminler ısı ile kolayca kayba uğrar. Sebzelerin haşlama suyu kesinlikle dökülmemelidir. Dökülürse suda eriyen vitaminlerin büyük bir kısmi (vitamin C, B2 ve folik asit vb) suya geçtiği için, besin değeri kaybı çok fazla olacaktır. Vitamin değerleri azalacağından salatalar hazırlandıktan meyveler kesildikten ya da suyu sıkıldıktan sonra bekletilmemelidir.

(4)

Meyve ve sebzelerin sularının sıkılıp içilmesi yerine tüm olarak tüketilmesi, kabukları yenilebilenlerin kabuklar ile yenilmesi posa tüketimini artıracağından daha yararlıdır. Besin değeri azalacağından konservelerin suyu dökülmemelidir. Zehirlenmelere yol açabileceğinden kapakları dışa dönük (bombeleşmiş) konserveler satın alınmamalıdır. Çimlenmiş patateslerde kabuğa yakın kısımda bulunan ve zehirleyici etkisi bulunan solanin maddesi miktarı artar. Bu nedenle patates çimlenmekten korunmalıdır. Aşırı çimlenmiş patatesler tüketilmemelidir.

Solanin zehirlenmesi sindirim sistemi bozuklukları, terleme ve halsizlik bulgularıyla ortaya çıkar.

4. Şeker hastalarının ekşi elma yemesi yararlı mıdır?

Şeker hastalığı, pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersizliği veya yokluğu sonucu kandaki şeker miktarının artmasıdır. Diyet, şeker hastalığı tedavisinin temel unsurudur ve kişiye özeldir. Her hastanın besin gereksinimleri, beslenme alışkanlıkları ve sosyoekonomik durumları farklıdır. Şeker hastalarının diyetleri onların cinsiyet, yaş, fiziksel aktivite ve tedavi şekillerine göre değişmektedir. Buna göre hastaların bir günde tüketmeleri gereken yiyeceklerin enerji ve besin öğeleri diyetisyenler tarafından düzenlenir. Tüm meyveler meyve şekeri içerir ve diyetlerde belirli miktarlarda kullanılır. Meyvenin ekşi ya da tatlı olması daha fazla tüketilebileceği ya da kan şekerini yükseltmeyeceği anlamına gelmez. Diyette önerilen miktarların üzerinde tüketilmemesi gereklidir

5. Süt ve süt ürünlerini tüketirken nelere dikkat edilmelidir?

Hastalık yapıcı mikroorganizmalardan korunmak için iyi kaynatılmış, pastörize/sterilize edilmiş süt ve süt ürünleri kullanılmalıdır. Pastörize veya sterilize edilmemiş sütler, kaynatıldıktan sonra tüketilmelidir.

Sütün az kaynatılması sütte bulunan mikropların tamamını öldürmez. Sütün çok kaynatılması ise vitamin kaybına neden olur. Süt, kaynama kabarıklığı başlamasından itibaren en az 5 dakika kaynatılmalıdır.

Kaynatılmış ve pastörize edilmiş sütler cam kavanozda buzdolabında 1-2 gün kutusu açılmış sterilize sütler en fazla 3 gün saklanmalıdır. Sütlü tatlılara şeker; süt piştikten sonra ocaktan alınırken

eklenmelidir. Pişirilme sırasında eklenirse şeker ile sütün proteini birleşir ve protein kaybına neden olur.

Çiğ süt ve pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynir ve benzeri besinler insanlarda Brusella

hastalığına neden olur. Tarhana içinde yoğurtta bulunan beslenmemizde önemli yeri olan geleneksel bir besindir. Ancak kurutulma işlemi hava akımı olan ve gölge bir yerde üstü bezle kapalı olarak yapılmalı güneş altında kurutulmamalıdır. Aksi halde önemli vitamin kayıpları oluşur. Satın alınan plastik süt ve yoğurt kapları, daha sonra yiyecek saklama amacı ile kullanılmamalıdır.

6. Et ve yumurta tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Kıyma ve sakatat uzun süre saklanamadığından buzdolabında saklamak koşuluyla 1-2 gün içinde tüketilmelidir.

Etler hemen tüketilmeyecekse birer yemeklik şeklinde yassı şekilde paketlenmiş olarak normal buzdolabı buzluklarında 1 hafta, derin dondurucularda 3-4 ay süre ile dondurularak saklanabilir. Dondurulmuş besinler özellikle etler buzu çözdürüldükten sonra yeniden dondurulmamalıdır. Çözülmüş besinler bekletilmeden pişirilmelidir. Çözülme işi oda sıcaklığında soba/radyatör üzerinde ve altında hafif ateşte veya güneşli yerlerde yapılmamalı buzdolabının alt raflarında bekletilerek yapılmalıdır. Kırık çatlak ve kirli yumurtalar satın

alınmamalıdır. Yumurta buzdolabında saklanmalı kullanmadan önce mutlaka yıkanmalı ve kurulanmalıdır.

Hastalık etkeni olabildiği gibi bazı vitaminlerin kullanımını da engellediğinden çiğ yumurta tüketilmemelidir.

(5)

Yumurta en fazla 8-10 dakika süreyle haşlanmalıdır. Daha uzun süre haşlanmış yumurtanın sarısı etrafında oluşan yeşil renk besin değerinin azaldığının göstergesidir.

7. Kuru baklagiller tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Kuru baklagiller, sindiriminin kolaylaşması için uygun şekilde pişirilmelidir. Kurubaklagillerin pişirme aşamaları şu şekilde olmalıdır.

1. Islatma: Oda ısısındaki suda 8-24 saat ıslatılır.Gaz yapıcı maddeler ıslatma suyuna geçer. Islatma suyu dökülebilir.

2. Dış zarlarının çıkarılması: Sindirim sistemi bozukluğu olanlarda ve bebek beslenmesinde yararlı olabilir. Bu durumlar dışında dış kabuğun ayrılmasına gerek yoktur.

3. Pişirme: İyi pişirme sindiriminin kolaylaşması açısından önemlidir. Pişme suyu atılırsa B vitaminleri ve mineraller kayba uğrar. Bu nedenle pişirme suları kesinlikle dökülmemelidir. Kuru baklagiller posa içeriklerinin yüksek yağ içeriklerinin düşük olması nedeni ile özellikle kalp damar ve diyabet hastalarının diyetinde sıklıkla yer almalıdır. Protein kalitesini artırmak için tahıllarla birlikte tüketilmelidir. Bileşimindeki minerallerin yararlılığı açısından C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketilmelidir.

8. Tahıl ve tahıl ürünleri tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Kabuk ve öz kısmı ayrılmamış tahıllardan yapılan yiyecekler vitaminler, mineraller ve diyet posası (diyet lifi) yönünden zengindir. Lif içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi barsak hareketlerinin düzgün olmasını sağlar. Lif türü veya bileşimi de beslenme açısından çok önemlidir. Ayrıca tam tahıl ürünlerinin kalori değerleri de daha düşüktür. Alışveriş yaparken tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir. Dış kepeği biraz ayrılmış fakat özü ve iç kepeği ayrılmamış undan mayalandırılarak yapılan ekmeğin besleyici değeri beyaz undan yapılan ekmekten daha fazladır. Bu nedenle tam tahıl ürünleri her gün hatta her öğün tüketilmelidir. Besin değerini arttıracağı için ekmek çörek, kurabiye yapılırken hamur mayalandırılmalıdır. Besin değerini azaltacağından makarna erişte vb. besinlerin haşlama suları dökülmemelidir. Protein ve vitamin içeriğini arttırmak için diğer besinlerle (kuru baklagiller, süt ve ürünleri) birlikte tüketilmelidir. Az hareketli şişman bireylere günde 3 ince dilim ekmek (75g) yeterli iken zayıf bireyler ağır işte çalışanlar bunun 3-5 katını yiyebilirler. Tam tahıl ürünleri günde 6 porsiyon (6 dilim ekmek veya 3 dilim ekmek, 1 kepçe unlu çorba, 4 yemek kaşığı pilav gibi) tüketilebilir. Ağır işte çalışan ve enerji gereksinimi fazla olanlar bu grupta yer alan besinleri daha fazla tüketebilirler.

9. Kahvaltı neden önemlidir?

Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beynin kullanacağı enerjide azalma olur. Bu durumda yorgunluk baş ağrısı dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Çocuklarda okul başarısı düşer. Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı mönüsü güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede oldukça önemlidir. Kahvaltıda protein kaynağı olarak yumurta veya peynir, yeterince enerji alabilmek için ekmek, çörek vs. vitamin ihtiyacımız için söğüş sebze taze sıkılmış meyve suyu ya da meyve tüketilmelidir. Zaman zaman kahvaltılık gevrekler de sütle karıştırılarak ancak bir meyve ile desteklenerek tüketilebilir. Evde hazırlanan tarhana mercimek yayla çorbası gibi çorbalar da kahvaltı için iyi birer seçenektir.

(6)

10. Çocuklar için sabah kahvaltısında bir bardak süt içmek yeterli midir?

Çocuklar kahvaltıda süt veya meyve suyunu tercih etmelidir. Ancak tek başına yeterli değildir. Yanında peynir veya yumurta, ekmek ve vitamin kaynağı olarak sebze veya meyve de tüketilmelidir

11. Sağlıklı yağ tüketimi nasıl olmalıdır?

Yağlar konusunda ölçülü olunmalı ve doymamış yağlar tercih edilmelidir. Tereyağı, diğer hayvansal yağlar ve margarinlerin çoğu doymuş yağlardır ve kolesterol seviyesini artırırlar. Ayçiçek, soya, mısırözü gibi bitkisel yağların çoğu ise doymamış yağlardır ve kolesterol içermezler. Pratik olarak günlük tüketilecek yağın üçte birinin tereyağı gibi katı yağlardan, üçte biri zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlardan, kalan üçte biri de mısır özü ve ayçiçek yağı gibi bitkisel kaynaklı çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşan yağlardan karşılanması önerilmektedir.

Ancak günlük olarak alınan et, süt ve yoğurt tüketimi ile katı yağ ihtiyacımız karşılandığı için ayrıca katı yağ alınmasına gerek yoktur. Yağlar kızartma işlemi için kullanıldığında trans yağ asitleri yanında diğer zararlı madde oranı da arttığından günlük beslenmede kızartmalara fazla yer verilmemelidir.

12. Tuz tüketiminde nelere dikkat edilmelidir?

Tuz tüketimi ile hipertansiyon arasında yakın bir ilişki vardır. Ayrıca fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atılmasını arttırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olur. Tuz tüketimini azaltmak için;lezzetine bakılmadan yemeklere tuz eklenmemelidir. Daima taze ve aşırı tuz içermeyen besinler tercih edilmelidir. Satın alınan hazır ürünlerin etiketleri mutlaka okunmalıdır. Tuzsuz ya da tuzu azaltılmış besinler tercih edilmelidir. Masada tuz

kullanılmamalıdır. Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcılar tuz yerine tercih edilmelidir. Turşu, ketçap, hardal, soya sosu vb. yiyeceklerin tuz içeriği çok fazladır. Bu besinlerden uzak durulmalı ya da az ve seyrek tüketilmelidir. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Bol su içilmelidir. Su genelde az sodyum içerir. Şişe suları ve maden sularının sodyum içeriğini etiketinden kontrol edilmelidir.

13. Şekerli besinler zararlı mıdır?

Şekerler saf karbonhidrattır ve yoğun enerji kaynağıdır. Bu besinlerin fazla miktarda tüketimi aşırı enerji alımının nedenidir ve vücut ağırlığının artmasına (şişmanlığa) ve besleyici değeri yüksek olan besinlerin tüketiminin de azalmasına neden olur. Bu nedenle bu tür besinlerin tüketiminin azaltılması büyük önem taşımaktadır. Bunun için;

Fazla şeker içeren besinlerin ve içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Enerjimizin çoğunluğu tahıllardan (tam tahıl ürünleri), taze meyve ve sebzelerden, az yağlı veya yağsız besinlerden örneğin yağı azaltılmış süt ve ürünlerinden, yağsız et veya et yerine geçenlerden sağlanmalıdır. Asitli ve gazlı içecekler yerine süt ve ürünleri tercih edilmelidir. Şeker içeren içecekler yerine sadece su içilmelidir. Çay ve bitkisel çaylar şekersiz içilmelidir.

Şekerli besin tüketiminden sonra dişler fırçalanmalıdır.

(7)

İCİK ORTAOKULU 2013–2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI “BESLENME DOSTU OKUL PROJESİ”

YILLIK ÇALIŞMA PLANI Sıra

No Ay Planlanan Çalışmalar Açıklamalar

1 ARALIK

1. Beslenme ve Hareketli Yaşam Ekibinin oluşturulması ve ilk toplantısının

gerçekleştirilmesi.

2. Beslenme dostu okul projesi yıllık planının hazırlanması.

3. Beslenme Dostu Okul Projesi için sınıf öğrenci temsilcilerinin seçilmesi.

4. Beslenme dostu bilgilendirme panosunun oluşturulması.

5. Beslenme bilgilendirme afiş, poster ve broşürlerin asılması.

6. Okuldaki tüm öğrencilerin boy ve kilolarının tespit edilmesi; beden kitle indekslerinin hesaplanarak veliler ile paylaşılması.

7. Sağlıklı Beslenme Rehberi hazırlanması.

8. Okul içi ve sınıf içi Beslenme Dostu Okul panolarının hazırlanması.

9. Okulun internet sayfasında beslenme köşesinin oluşturulması.

10. Her gün öğrenci girişlerinde sağlık için spor hareketlerinin yapılacağı bilgisinin öğrencilere hatırlatılması.

11. Okul kantininin denetlenmesi.

1. Ekip Başkanı Hakan DOĞUŞ başkanlığında;

2. Okul Türkçe Öğretmeni Adile SEVİNÇ tarafından hazırlanacaktır.

3. Sınıf/Şube Rehber Öğretmenleri tarafından;

4. Okul Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hayriye AKYÜZ tarafından;

5. Okul Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hayriye AKYÜZ tarafından;

6. Okul Şube Öğretmenleri ve Beden Eğitimi Öğretmeni Hasan IRMAK tarafından;

7. Okul Teknoloji Tasarım Öğretmeni Hilal YAMAN tarafından;

8. Beslenme Dostu Okul Projesi sınıf öğrenci temsilcileri tarafından;

9. Okul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Büşra KAHYA tarafından;

10.Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

11. Kantin Denetleme Ekibi tarafından;

2 OCAK

1.Proje başvurusunun yapılması.

2. Öğrencilerin boy kilo ölçümlerinin yapılması ve istatistiklerin tutulması ve yapılan ölçümler sonucunda problem yaşayan öğrencilerle ve velilerle görüşülmesi.

3. Okul Çağı Çocukları için Sağlıklı Beslenme Önerileri adlı broşürün velilere ulaştırılması.

4. Eğitim faaliyetlerini yürütmek üzere uygun yerlere afiş, poster, broşür gibi materyallerin asılması.

5. Sağlıklı Beslenme konulu resim ve karikatür yarışmasının yapılması.

6. Resim yarışmasına katılan çalışmaların

1. Ekip Başkanı Hakan DOĞUŞ tarafından.

2. Okul Şube Öğretmenleri ve Beden Eğitimi Öğretmeni Hasan IRMAK tarafından;

3. Okul Matematik Öğretmeni Fikriye Şeref TUĞCU tarafından;

4. Ekip Başkanı Hakan DOĞUŞ tarafından.

5. Okul Teknoloji Tasarım Öğretmeni Hilal YAMAN tarafından;

6. Beslenme Dostu Okul Projesi ekibi tarafından;

(8)

değerlendirilmesi, dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesi ve eserlerin sergilenmesi.

7. Sınıf ortamında beslenmeyi konu alan tartışma ortamının yaratılması için sınıf öğretmenleriyle ve beden eğitimi öğretmeleriyle görüşülmesi.

8. Beslenmeyi konu alan sınıf panolarının güncellenmesi.

9.Okul çevresinde beslenmeyle ilgili hizmet veren yerlerle ilgili yazışmaların yapılması

10. Okul kantininin denetlenmesi.

11. Her gün öğrenci girişlerinde sağlık için spor hareketlerinin yapılacağı bilgisinin öğrencilere hatırlatılması.

7. Okul Türkçe Öğretmenleri Adile SEVİNÇ ve Nurhan MAMAK tarafından;

8. Beslenme Dostu Okul Projesi sınıf öğrenci temsilcileri tarafından;

9. Ekip Başkanı Hakan DOĞUŞ tarafından.

10. Kantin Denetleme Ekibi tarafından;

11. Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

3 ŞUBAT

1. Sağlıklı beslenme ve obezite konulu seminerlerin düzenlenmesi.

2. Diyabet konulu seminerlerin düzenlenmesi 3. Veli öğrencilere yönelik konferansların düzenlenmesi

4. El hijyeni hakkında bilgilendirme.

5. Sınıflar arasında sağlıklı beslenme konusunda bilgi yarışması düzenlenmesi

6. Beslenmeyi konu alan sınıf panolarının güncellenmesi.

7. Besinler ve Besin Öğeleri adlı broşürün velilere ulaştırılması.

8. Diyetisyen ve gıda mühendisi desteğiyle velilere yönelik konferans düzenlenmesi.

9. Okul kantininin denetlenmesi.

10. Her gün öğrenci girişlerinde sağlık için spor hareketlerinin yapılacağı bilgisinin öğrencilere hatırlatılması.

11. Okullarda Diyabet Programı sunu çalışmasının yapılması.

1. Okul Matematik Öğretmeni Fikriye Şeref TUĞCU tarafından;

2. Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

3. Okul Türkçe Öğretmeni Adile SEVİNÇ tarafından:

4. Okul İngilizce Öğretmeni Gülhan YALÇIN tarafından;

5. Beslenme ve Hareketli Yaşam Ekibi tarafından hazırlanacaktır.

6. Beslenme Dostu Okul Projesi sınıf öğrenci temsilcileri tarafından;

7. Okul İngilizce Öğretmeni Hakan BOLAT tarafından;

8. Ekip Başkanı Hakan DOĞUŞ tarafından

9. Kantin Denetleme Ekibi tarafından;

10. Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

11. Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

4 MART

1. Beslenmeyi konu alan sınıf panolarının düzenlenmesi.

2. Beden Eğitimi dersi ve sporun önemi hakkında bilgilendirme.

3. Sınıflar arasında sağlıklı beslenme konusunda

1. Beslenme Dostu Okul Projesi sınıf öğrenci temsilcileri tarafından;

2. Okul Beden eğitimi Öğretmeni Hasan IRMAK tarafından,

3.Okul Türkçe Öğretmenleri Adile SEVİNÇ

(9)

şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenmesi.

4. Çeşitli dallarda spor turnuvaları düzenlenmesi.

5. Tükettiğimiz hazır içecekler ve Fast food hakkında bilgilendirme.

6. Beslenmeyi konu alan sınıf panolarının güncellenmesi.

7. Ergenlerde Sağlık adlı broşürün velilere ulaştırılması.

8. Okul kantininin denetlenmesi.

9. Her gün öğrenci girişlerinde sağlık için spor hareketlerinin yapılacağı bilgisinin öğrencilere hatırlatılması

ve Nurhan MAMAK tarafından;

4. Okul Beden eğitimi Öğretmeni Hasan IRMAK tarafından,

5. Okul Türkçe Öğretmeni Adile SEVİNÇ tarafından;

6. Beslenme Dostu Okul Projesi sınıf öğrenci temsilcileri tarafından;

7. Okul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Büşra KAHYA tarafından;

8. Kantin Denetleme Ekibi tarafından;

9. Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

5 NİSAN

1. Öğrencilerin boy kilo ölçümlerinin yapılması ve istatistiklerin tutulması

2. Yapılan ölçümler sonucunda problem yaşayan öğrencilerle ve velilerle görüşülmesi

3. Sporun önemi hakkında bilgilendirme.

4. Sağlık için halk yürüyüşünün düzenlenmesi ve Nisan ayının ikinci Pazar günü yürüyüşün yapılması.

5. Yaz Aylarında sağlıklı Beslenme adlı broşürün velilere ulaştırılması.

6. Beslenmeyi konu alan sınıf panolarının güncellenmesi.

7. Okul kantininin denetlenmesi.

8. Her gün öğrenci girişlerinde sağlık için spor hareketlerinin yapılacağı bilgisinin öğrencilere hatırlatılması

1.Şube Rehber Öğretmenleri tarafından;

2. Okul Beden eğitimi Öğretmeni Hasan IRMAK tarafından,

3. Okul Beden eğitimi Öğretmeni Hasan IRMAK tarafından,

4. Beslenme ve Hareketli Yaşam Ekibi tarafından hazırlanacaktır.

5. Okul İngilizce Öğretmeni Hakan BOLAT tarafından;

6. Beslenme Dostu Okul Projesi sınıf öğrenci temsilcileri tarafından;

7. Kantin Denetleme Ekibi tarafından;

8. Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

6 MAYIS

1. Sağlıklı ve dengeli beslenme ilgili bilgiler duyurulması.

2. Çeşitli dallarda spor turnuvaları düzenlenmesi.

3. Beslenmeyi konu alan sınıf panolarının güncellenmesi.

4. Okul kantininin denetlenmesi.

5. Her gün öğrenci girişlerinde sağlık için spor hareketlerinin yapılacağı bilgisinin öğrencilere hatırlatılması

1.Okul İngilizce Öğretmeni Gülhan YALÇIN tarafından;

2. Okul Beden eğitimi Öğretmeni Hasan IRMAK tarafından,

3. Beslenme Dostu Okul Projesi sınıf öğrenci temsilcileri tarafından;

4. Kantin Denetleme Ekibi tarafından;

5. Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

(10)

6. Sağlıklı Beslenme Broşürünün velilere ulaştırılması.

6.Okul Türkçe Öğretmeni Adile SEVİNÇ tarafından;

7 HAZİRAN

1. Beslenmeyi konu alan sınıf panolarının güncellenmesi.

2. Okul kantininin denetlenmesi.

3. Yapılan çalışmaların değerlendirilmesi 4. Her gün öğrenci girişlerinde sağlık için spor hareketlerinin yapılacağı bilgisinin öğrencilere hatırlatılması

1. Beslenme Dostu Okul Projesi sınıf öğrenci temsilcileri tarafından;

2. Kantin Denetleme Ekibi tarafından;

3. Beslenme ve Hareketli Yaşam Ekibi tarafından hazırlanacaktır.

4.Okul Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mehmet ÇİKDEMTEPE tarafından;

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :