Yeni kuralı kaydetmek için Tamam'ı tıklatın

Belgede ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 (sayfa 37-40)

E- posta dosyaları - Program aşağıdaki uzantıları destekler: DBX (Outlook Express) ve EML

6. Yeni kuralı kaydetmek için Tamam'ı tıklatın

Varsayılan eylem olarak Sor seçeneğini belirlerseniz ESET NOD32 Antivirus, her işlem çalışmasında bir iletişim penceresi görüntüler. İşlem için Reddet veya İzin Ver seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Eylem seçmezseniz önceden tanımlı kurallara göre bir eylem seçilir.

Başka bir uygulamaya erişime izin ver iletişim kutusu penceresi, HIPS'in algıladığı herhangi bir yeni eyleme göre kural oluşturmanıza ve ardından eyleme izin verileceği veya eylemin reddedileceği koşullar tanımlamanıza izin verir.

Yeni kuralınız için tam parametreleri belirlemek üzere Gelişmiş seçenekleri göster'i tıklatın. Bu şekilde oluşturulan kurallar, el ile oluşturulan kurallara eşit sayılır; bu nedenle bir iletişim penceresinden oluşturulan kural, iletişim penceresini tetikleyen kuraldan daha az ayrıntılı olabilir. Bu, böyle bir kural oluşturulduktan sonra önceki kuralınızın ayarladığı parametreler durum için geçerli değilse aynı işlemin başka bir iletişim penceresini tetikleyebileceği anlamına gelir.

Bu eylemi bu işlem için geçici olarak anımsa seçeneği, kural veya filtreleme modu değişikliği, HIPS modülü güncellemesi veya sistem yeniden başlatma işlemi gerçekleşene kadar bir eylemin (İzin Ver / Reddet) kullanılmasına neden olur. Bu eylemlerden herhangi biri gerçekleştiğinde geçici kurallar silinir.

4.1.5 Oyun modu

Oyun modu, yazılımlarını kesintisiz olarak kullanabilmeyi talep eden, açılır pencerelerle rahatsız edilmek istemeyen ve CPU kullanımının en aza inmesini isteyen kullanıcılara yönelik bir özelliktir. Oyun modu ayrıca antivirüs etkinliği tarafından kesilmemesi gereken sunumlar sırasında da kullanılabilir. Bu özellik etkinleştirildiğinde, tüm açılır pencereler devre dışı bırakılır ve zamanlayıcının etkinlikleri tamamen durdurulur. Sistem koruması arka planda çalışmaya devam eder ancak kullanıcıdan herhangi bir etkileşim talebi olmaz.

Oyun modunu ana program penceresinden Oyun modu altında Ayarlar > Bilgisayar > Etkinleştir'i tıklatarak

etkinleştirip devre dışı bırakabilir veya Gelişmiş ayarlar ağacında (F5) Bilgisayar'ı genişletip Oyun modu'nu tıklattıktan sonra Oyun modunu etkinleştir'in yanındaki onay kutusunu seçerek etkinleştirebilirsiniz. Oyun modunu

etkinleştirmek olası bir güvenlik riskidir, bu nedenle görev çubuğundaki koruma durumu simgesi turuncu renge döner ve bir uyarı gösterir. Bu uyarıyı ayrıca turuncu renkli Oyun modu etkin ifadesini gördüğünüz ana program penceresinde de görürsünüz.

Tam ekran modunda uygulamaları çalıştırırken otomatik olarak Oyun modunu etkinleştir seçeneği belirlendiğinde, ne zaman tam ekranlı bir uygulama başlatırsanız Oyun modu başlatılır ve bu uygulamadan çıkıldığında otomatik olarak sonlandırılır. Bu özellik özellikle bir oyuna başladıktan, tam ekranlı bir uygulamayı açtıktan veya bir sunuma

başladıktan sonra Oyun modunu hemen başlatmak için kullanışlıdır.

Ayrıca Oyun modunun otomatik olarak devre dışı bırakılacağı süreyi (varsayılan değer 1 dakikadır) belirtmek için Oyun modu özelliğini X dakika sonra otomatik olarak devre dışı bırak seçeneğini de belirleyebilirsiniz.

4.2 Web ve e-posta

Web ve e-posta yapılandırması Web ve e-posta tıklatılarak Ayarlar bölmesinde bulunabilir. Buradan, programın ayrıntılı ayarlarına erişebilirsiniz.

Internet'e bağlanabilirlik kişisel bilgisayarlardaki standart özelliktir. Ne yazık ki Internet, kötü amaçlı kodun dağıtımının gerçekleştirildiği başlıca ortam haline gelmiştir. Bu nedenle, Web erişimi koruması ayarlarınızı ciddiye almanız büyük önem taşır.

Yapılandır'ı tıklatın ve web/e-posta/kimlik avı koruma ayarlarını Gelişmiş ayarlar'da açın.

E-posta istemci koruması POP3 ve IMAP protokolü üzerinden alınan e-posta iletişimlerinin denetimini sağlar. ESET NOD32 Antivirus, e-posta istemcinize yönelik olan eklenti programını kullanarak e-posta istemcisinden yapılan ve bu istemciye gelen tüm iletişimi denetler (POP3, MAPI, IMAP, HTTP).

Kimlik Avı koruması, kimlik avı amaçlı içeriği yaydığı bilinen web sayfalarını engellemenizi sağlar. Kesinlikle Kimlik Avı Koruması'nı etkin şekilde bırakmanızı öneririz.

Web/e-posta/kimlik avı koruması modülü Etkin seçeneği tıklatılarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.

4.2.1 E-posta istemci koruması

E-posta koruması, POP3 ve IMAP protokolleri aracılığıyla alınan e-posta iletişimini denetlenebilmesini sağlar. ESET NOD32 Antivirus, Microsoft Outlook ve diğer e-posta istemcileri için eklenti programını kullanarak e-posta

istemcisinden yapılan tüm iletişimi denetler (POP3, MAPI, IMAP, HTTP). Program, gelen iletileri incelerken ThreatSense tarama altyapısında yer alan tüm gelişmiş tarama yöntemlerini kullanır. Bu, kötü amaçlı programların virüs imza veritabanıyla eşleştirilmeden önce algılanabilmesi demektir. POP3 ve IMAP protokolü iletişimlerinin taranması, kullanılan e-posta istemcisinden bağımsızdır.

Bu işlev için seçeneklere Gelişmiş ayarlar > Web ve e-posta > E-posta istemci koruması altından erişilebilir.

ThreatSense altyapısı parametre ayarları - Gelişmiş virüs tarayıcı ayarları, tarama hedeflerini, algılama yöntemlerini

vb. yapılandırmanıza olanak tanır. Ayrıntılı virüs tarayıcı ayarları penceresini görüntülemek için Ayarlar... seçeneğini tıklatın.

E-posta denetlendikten sonra, iletiye tarama sonucuyla birlikte bir bildirim eklenebilir. Alınan ve okunan e-postalara alt bilgi ekle seçeneğini veya Gönderilen ek postaya alt bilgi ekle seçeneğini belirleyebilirsiniz. Etiket iletilerinin nadir olarak, sorunlu HTML iletilerinde atlanabileceğini veya bazı virüsler tarafından taklit edilebileceğini unutmayın. Etiket iletileri alınan ve okunan e-postaya, giden e-postaya veya her ikisine de eklenebilir.

Kullanılabilen seçenekler şunlardır:

Hiçbir zaman - Etiket iletileri hiçbir zaman eklenmez.

Yalnızca etkilenen e-postaya - Yalnızca kötü amaçlı yazılım içeren iletiler denetlendi olarak işaretlenir (varsayılan).

Taranan tüm e-postalara - Program taranan tüm e-postalara ileti ekler.

Alınan ve okunan/gönderilen etkilenen e-postanın konusuna not ekle - E-posta korumasının etkilenen e-postanın konusuna bir virüs uyarısı eklemesini istiyorsanız bu onay kutusunu seçin. Bu özellik, etkilenen e-postaya basit, konuya göre filtre uygulanmasına olanak verir (e-posta programınız tarafından destekleniyorsa). Ayrıca alıcı için güvenilirlik düzeyini arttırır ve bir sızıntı algılandığında belirli bir e-posta veya gönderen için tehdit düzeyi hakkında çok değerli bilgiler sağlar.

Etkilenen e-postanın konusuna eklenen şablon - Etkilenen bir e-postanın örnek konu biçimini değiştirmek isterseniz bu şablonu düzenleyin. Bu işlev iletinin "[virus]" gibi belli bir örnek değerle birlikte "Hello" şeklindeki konusunu, aşağıdaki biçime göre değiştirir: "[virus] Hello". Bir değişken olan %VIRUSNAME%, algılanan tehdidi temsil eder.

4.2.1.1 E-posta istemcileriyle tümleştirme

ESET NOD32 Antivirus uygulamasının e-posta istemcileriyle tümleştirilmesi, e-posta iletilerindeki kötü amaçlı kodlara karşı gerçekleştirilen etkin koruma düzeyini artırır. E-posta istemciniz destekleniyorsa tümleştirme ESET NOD32 Antivirus içinden etkinleştirilebilir. Tümleştirme etkinleştirildiğinde ESET NOD32 Antivirus araç çubuğu doğrudan e-posta istemcisine yerleştirilerek daha etkin bir e-posta koruması sağlanır. Tümleştirme ayarlarına Ayarlar > Gelişmiş ayarlara gir... üzerinden erişilebilir. > Web ve e-posta > E-posta istemci koruması > E-posta istemcisiyle tümleştirme.

Şu anda desteklenen e-posta istemcilerine Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Mail, Windows Live Mail dahildir. Desteklenen e-posta istemcilerinin ve bunların sürümlerinin tam bir listesi için şu ESET Bilgi Bankası makalesine bakın.

E-posta istemcinizle çalışırken sistem yavaşlamasıyla karşılaşıyorsanız Gelen kutusu içeriği değişirken denetimi

Belgede ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 (sayfa 37-40)